reklama

Nafúknuté brucho: ktoré potraviny vás nadúvaju?

Trápi vás niekedy nepríjemne nafúknuté brucho a plynatosť? Nebojte sa, rozhodne v tom nie ste sami. Tento problém opakovane zažíva až 30% populácie. Tu je niekoľko spôsobov, ako si od nepohodlných pocitov pokiaľ možno pomôcť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Nafúknuté brucho si niekedy privodzujeme sami: Zistite, ktoré potraviny vás nadúvajú i to, ako ho liečiť

ilustračný obrázok
ilustračný obrázok (zdroj: picturama.com)

Neprejedajte sa

Nie je v tom žiadna veda. Ak toho do seba človek napchá príliš, veľakrát sa potom cíti napnutý k prasknutiu. Príčinou nepríjemných pocitov však nie je ani tak nafúknutie brucha alebo plynatosť, ako preplnený žalúdok.

Rad ľudí, ktorí sa sťažujú na nafúknuté brucho, netrpia v skutočnosti nadmernou tvorbou plynov vo svojom zažívacom trakte, ale mávajú sklony dopriať si o trochu viac, než je nutné. Skúste preto venovať pozornosť tomu, aké veľké porcie si dávate a jedzte radšej do polosýta. Pomáha tiež vyvarovať sa na čas ťažkým jedlám.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Skúste vylúčiť alergie a intolerancie niektorých jedál

Pokiaľ vás trápia problémy so zažívaním, možno má vaše telo problém s určitými potravinami, o ktorých neviete. Medzi tie najčastejšie patrí intolerancia laktózy, fruktózy, alergia na vajíčka alebo neznášanlivosť obilnín a lepku. Skúste zistiť, či sa vás niektorý z týchto problémov nemôže týkať.

ilustračný obrázok
ilustračný obrázok (zdroj: picturama.com)

Vyvarujte sa perlivých nápojov

Za nafúknutým bruchom zvyčajne nestojí nič iné, než plyny. Nie všetky plyny v našom tráviacom trakte však vznikajú prácou baktérií a mikroorganizmov. Niektoré zjeme sami úplne dobrovoľne a problém tak môžeme ešte zhoršiť. Pokiaľ máte často pocit nafúknutých útrob, rozhodne by ste sa mali vyvarovať perlivých nápojov. Veľa vzduchu ale môžeme prehltnúť aj s potravou, a to najmä, ak jeme neobvykle rýchlo.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Zistite, ktoré potraviny vás nadúvajú

Rad potravín môže u ľudí po konzumácii spôsobovať plynatosť. Patrí sem napr. hlúbová zelenina (brokolica, karfiol, kapusta, ružičkový kel či kel kučeravý), mliečne výrobky, strukoviny (šošovica, cícer, fazuľa a pod.), jablká, cibuľa, obilniny, cesnak alebo sladký alkohol.

Pozor na zápchu

Snažte sa predchádzať zápche. Veľa pite a nezabúdajte na zdravý pohyb. U ľudí, ktorých často trápi nadúvanie, môže problémy ešte zhoršovať konzumácia vlákniny. Pokiaľ ju preto do svojho jedálnička zaradíte, nezabúdajte vypiť o to viac vody.

Dajte si probiotiká

Plyny vytvárané baktériami v črevách môžu výrazne prispieť k plynatosti. Podľa vedeckých štúdií pomáhajú proti vetrom doplnky stravy vo forme probiotík. Tie však bohužiaľ neodstraňujú pocit nafúknutého brucha a tlaku v žalúdku. Aj tak majú ale probiotiká rad priaznivých účinkov a preto stoja za skúšku.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Diéta syndrómu dráždivého čreva

Možno stojí za vašimi problémami syndróm dráždivého čreva (Irritable bowel syndrome, IBS). Ide o pomerne častý problém, mnohokrát však zostane nediagnostikovaný a pacient tak nemôže svoje problémy poriadne vyriešiť. Odhaduje sa, že týmto syndrómom trpí asi 14% populácie.

Odborníci vyvinuli špeciálnu diétu, ktorá pacientom s touto diagnózou pomáha. Než sa však pustíte do výraznejšieho obmedzovania svojej stravy či iných drastickejších zmien svojho životného štýlu, vždy sa radšej poraďte s lekárom. Koniec koncov, za problémom môže stáť aj nejaké ochorenie vážnejšieho rázu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčastejšie príčiny dráždivého čreva

Najčastejšie sa objavuje po ťažšej infekcii, pri ktorej dôjde k narušeniu črevnej sliznice. Ďalšími spúšťačmi sú:

  • hormonálne zmeny

  • dlhodobé užívanie antibiotík

  • nevhodné stravovacie návyky

Syndróm dráždivého čreva je navyše čiastočne psychického rázu a ovplyvniť ho môže aj prežitie silného emocionálneho zážitku. Akonáhle sa u vás syndróm dráždivého čreva rozvinie, každá ďalšia stresová situácia príznaky len zhoršuje.

Najčastejšie príznaky syndrómu dráždivého čreva

  • bolesti a kŕče v bruchu

  • hnačka

  • zápcha

  • nadúvanie

  • pocit plnosti žalúdka

  • únava

  • bolesť hlavy

  • bolesť kĺbov

Liečba

Syndróm dráždivého čreva je bohužial nevyliečiteľnou poruchou čreva. Pomocou liekov a rôznych relaxačných techník môžeme ale významne zmierniť jeho priebeh a zlepšiť tak svoj život s týmto nechceným problémom. Lieky nasadzuje gastroenterológ na mieru pacientovi a to až po kompletnom vyšetrení, počas ktorého vylúčia iné ochorenia.

Čím si môžete pomôcť sami aj bez doktora?

Vyhýbajte sa stresovým situáciám a venujte sa viac sami sebe. Veľmi dobre funguje aj meditácia alebo jóga. Veľký vplyv má na tieto ťažkosti tiež správna strava. Doslova zázraky dokáže Low-FODMAP diéta. Pomôže až 90% pacientov s dráždivým syndrómom hrubého čreva.

Čo je Low-FODMAP diéta?

So štýlom stravovania Low-FODMAP prišli vedci z austrálskej univerzity Monash. Po starostlivom skúmaní zistili, že medzi dráždivé potraviny patria tie s krátkymi reťazcami uhľovodíkov.  Konkrétne ide o fermentovateľné oligosacharidy, disacharidy, monosacharidy a polyoly. Všetky tieto karbohydráty sú veľmi zle (niektoré dokonca vôbec) absorbované v tenkom čreve a putujú teda až do čreva hrubého. Tu dochádza ku kvaseniu potravy, z čoho potom vznikajú problémy, ako je plynatosť, bolesť brucha, hnačka alebo zápcha.

Pri Low-FODMAP diéte sa týmto dráždivým jedlám vyhýbate a uľavujete tak svojmu črevu. 

ilustračný obrázok
ilustračný obrázok (zdroj: picturama.com)

Diéta má 3 základné fázy:

Počas prvej - eliminačnej fázy - sa držíte striktne iba Low-FODMAP surovín a pripravujete svoje telo na fázu druhú.

Teraz postupne skúšate potraviny z High-FODMAP skupiny a zisťujete svoju toleranciu k týmto surovinám.

V tretej fáze si vytvoríte svoj osobný jedálniček podľa toho, ktoré potraviny vám spúšťajú nepríjemné symptómy, a ktoré vám naopak robia dobre.

Aké potraviny sú vhodné a ktorým sa mám vyhnúť?

nevhodné potraviny

Lepok - veľmi dobrou náhradou je vlastné pečivo z ryžovej, pohánkovej, kukuričnej múky.

Laktóza - ak sa neradi vzdávate mliečnych výrobkov, skúste tie, ktoré sú laktózy zbavené.

Cibuľoviny - cesnak, cibuľa a pór patria k najčastejším spúšťačom nepríjemných symptómov.

Med - je plný fruktózy, teda cukru, ktorý je pri Low-FODMAP diéte nevhodný.

Jablká, nektarinky, broskyne - skrátka všetko ovocie s vysokým obsahom fruktózy.

Strukoviny - väčšina druhov strukovín obsahuje fruktan, ktoré spôsobujú ľuďom s dráždivým syndrómom hrubého čreva veľké problémy. Menšie "zlo" predstavujú už predvarené strukoviny v plechovkách.

Odporúčané potraviny

Banány, čučoriedky, citrusy - majú nízky obsah fruktózy, preto si ich môžeme s kľudom dopriať.

Tofu - pri výrobe prejde fermentáciou a v črevách už znovu nekvasí.

Ľadový a hlávkový šalát, špenát, rukola - listová zelenina sa do Low-FODMAP diéty veľmi hodí.

Ryža, quinoa, pohánka, amarant - tieto bezlepkové obilniny sú veľmi zdravé a navyše spĺňajú kritériá Low-FODMAP diéty.

Zelené bylinky - perfektne dochucujú vaše jedlo a podporujú trávenie.

Mäso - kuraciemu, rybiemu, hovädziemu ani bravčovému mäsu sa vyhýbať nemusíte.

Vajcia - sú výborným zdrojom bielkovín a ďalších cenných živín.

Michael Achberger

Michael Achberger

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  530
  •  | 
  • Páči sa:  894x

Som profesionálny osobný tréner. Celý svoj život som sa venoval fitnessu a riešil som všetky otázky ohľadom stravy, cvičenia, motivácie. Mojimi rukami prešlo mnoho spokojných klientov, kedže moja práca ma veľmi baví a neustále sa chcem zlepšovať. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu