Vegetariánstvo a mäso? Vyskúšajte toto

Autor: Michael Achberger | 23.11.2020 o 6:32 | Karma článku: 3,57 | Prečítané:  540x

Obmedzenie prísunu mäsa má pre vaše telo mnoho zdravotných výhod a práve na tom je založený nový typ stravovania. Stačí dodržiavať tieto pravidlá.

Nový stravovací životný štýl naberá na popularite: Najväčším benefitom je zníženie tlaku a zlého cholesterolu

 

Vegetariánska strava je v poslednej dobe čoraz populárnejšia. Mnohé štúdie ukazujú, že jej využitie prispieva k zlepšeniu zdravia. Čo však v prípade, ak sa niekto nevie vzdať mäsa? Flexitarianizmus môže byť takým riešením.

Flexitarianizmus je strava, ktorá obmedzuje množstvo skonzumovaného mäsa. Podľa inej definície je flexitarianizmus strava spočívajúca v konzumácii mäsa iba za výnimočných okolností, napríklad mimo domu, na večierkoch, obchodných alebo spoločenských stretnutiach.

 

Je to to isté ako semivegetariánstvo?

 

Samozrejme, že nie. Semivegetariáni nejedia určité druhy mäsa a živočíšne produkty. Najčastejšie ide o vylúčenie červeného mäsa. Flexitaristi zase jedia všetky druhy mäsa, ale obmedzujú ich množstvo.

 

Účinky flexitarianizmu na zdravie

 

Je dokázané, že obmedzenie množstva mäsa v strave má veľa pozitívnych účinkov na zdravie. Konzumácia veľkého množstva červeného mäsa zvyšuje riziko kardiovaskulárnych chorôb (arteroskleróza, vysoký krvný tlak, infarkt, mŕtvica, hypercholesterolémia), cukrovky 2. typu a dokonca aj rakoviny hrubého čreva a konečníka. Je však potrebné pripomenúť, že mäso a živočíšne výrobky sú najlepším zdrojom zdraviu prospešných bielkovín, železa a vitamínu B12. Flexitarianizmus je spôsob, ako zosúladiť tieto dva predpisy. Jedným z hlavných cieľov tohto životného štýlu je zvýšiť množstvo zeleniny vo vašej strave. Ďalej prispieva k zníženiu hladiny cholesterolu, zníženiu rizika rakoviny hrubého čreva a zníženiu krvného tlaku. Stojí za to pamätať si, že strava založená na rastlinných produktoch pomáha zhodiť zbytočné kilogramy.

 

Pravidlá stravovania

 

Názov pochádza z dvoch anglických slov: flexibilný a vegetariánsky. To doslovne znamená „flexibilné vegetariánstvo“. Ako už bolo spomenuté, hlavným pravidlom je obmedziť množstvo mäsa v strave (nie však úplne vylúčiť). Neexistujú prísne pravidlá. Každý jednotlivec sa rozhodne, čo pre neho znamená „obmedziť množstvo mäsa“. Medzi produkty, z ktorých je strava založená, patria:

 

  • strukoviny (tofu, fazuľa, šošovica, hrášok atď.) - veľmi dobrý zdroj bielkovín
  • zelenina a ovocie
  • celozrnné cereálne výrobky
  • mliečne výrobky a vajcia
  • semená a orechy

Flexitarizmus - áno alebo nie

 

Tento relatívne nový model výživy je sľubný. V roku 2014 bol do Oxfordského anglického slovníka pridaný výraz „flexitarizmus“. Niekoľko uskutočnených štúdií preukázalo, že má priaznivý vplyv na ľudské zdravie. Je to spôsobené:

 

  • obmedzením množstva mäsa a jeho výrobkov
  • zvýšením množstva vlákniny
  • zvýšením množstva vitamínov a minerálov

 

Flexibilita navyše pomáha znižovať emisie skleníkových plynov. V dôsledku toho pomáha chrániť životné prostredie.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?