reklama

Ako schudnúť z brucha bez cvičenia?

Cvičenie a stravovanie sú faktory natoľko súdržné a previazané, že ich rozdelenie je jednou z najčastejších príčin neúspechu ako v chudnutí, tak napríklad aj v posilňovaní a naberaní svalovej hmoty.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Všeobecne sa však dá povedať, že chudnutie je záležitosťou stravovania z významnejšie časti, a teda možno dosiahnuť váhových úbytkov aj v prípade, že do svojho chudnúceho programu nezaradíme významnejšiu fyzickú aktivitu. Sú tu však aj početné nevýhody tohto prístupu.

Najmä - vaše úsilie bude o poznanie menej efektívne, než ak by ste kombinovali správne stravovanie a vhodnú fyzickú činnosť. Chudnutie teda bude trvať dlhšie, bude vyžadovať prísnejšiu kontrolu jedálnička pod.

ilustračný obrázok
ilustračný obrázok (zdroj: picturama.com)

Úbytok svalovehmoty

Ďalšou nevýhodou je úbytok svalovej hmoty. Pri chudnutí totiž telo zďaleka nestráca len tukové zásoby, ale aj svalovú hmotu. Aby sa tomuto zabránilo, sú dôrazne nedoporučované rýchle a drastické diéty a do kvalitného chudnúceho jedálnička treba zakomponovať zvýšené množstvo bielkovín. Ale čo už - ak nie je pohyb, nie sú ani svaly.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dôvodom, prečo si udržiavať svalovú hmotu však zďaleka nie je iba estetický dojem. Svaly predstavujú pre telo vysoko energeticky náročnú hmotu a len ich prítomnosť veľmi výrazne zrýchľuje metabolizmus (cca o 50 - 100 kalorii denne na 1 kg svalovej hmoty). Svaly teda doslova chudnú za vás, aj keď práve nič nerobíte.

Ďalšie dôvody, prečo cvičiť, sú samozrejme zdravie a kondícia. Fyzický pohyb - okrem extrémneho - má na organizmus blahodárne účinky. Medzi inými tiež zvyšuje pocity radosti a šťastia vďaka produkcii endorfínov a môže byť aj motivujúci.

Ako na chudnutie brucha bez cvičenia?

Ak však chcete ignorovať všetky výhody plynúce zo zaradenia cvičenia do chudnúceho plánu, poďme sa pozrieť, ako by malo vyzerať optimálne stravovanie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
ilustračný obrázok
ilustračný obrázok (zdroj: picturama.com)

Najmä je nutné vyhnúť sa rýchlym a agresívnym diétam, ktoré sľubujú významný úbytok kilogramov v priebehu niekoľkých dní či týždňov. Tieto diéty síce v tomto zmysle často skutočne fungujú, avšak ich nevýhody ďaleko prekračujú akýkoľvek úžitok. Medzi hlavné dôvody, prečo sa týmto diétam vyhnúť patria:

  • Úbytok svalovej hmoty

  • 100-percentné istota výrazného jojo-efektu

  • Významné spomalenie metabolizmu

  • Strata vitamínov a minerálnych látok

  • Nedostatok energie, pocity hladu, stres a pod.

  • Riziko ohrozenia zdravia

Mnoho ľudí žije v domnienke, že hladovanie je nevyhnutným sprievodným javom chudnutia. Je to presne naopak!

ilustračný obrázok
ilustračný obrázok (zdroj: picturama.com)

Správne zložený chudnúci jedálniček je postavený tak, aby pocity hladu čo možno najdôslednejšie vylúčil. Dôvodom je podpora a zrýchlenie metabolizmu a zabránenie jojo-efektu. Za týmto účelom je potrebné mať na pamäti niekoľko zásad:

SkryťVypnúť reklamu
reklama
  • Nevyhnutná je pravidelnosť v stravovaní

  • Jesť by sme mali častejšie, ale v menších porciách - optimálnych je 5 - 6 jedál denne (športovci i viac)

  • Medzery medzi jednotlivými jedlami by nemali byť dlhšie ako 2 - 4 hodiny

  • Je nevyhnutné zvýšiť príjem vlákniny (zelenina ku každému jedlu, rozpustná vláknina, stravovacie doplnky)

  • Dôležité je dodržiavanie pitného režimu s vylúčením sladených a sýtených nápojov a tiež alkoholických nápojov (avšak pohár červeného vína denne sa odporúča pre zdravie)

  • Je potrebné zvýšiť príjem bielkovín, tie najviac zasýtia, ich spracovanie je energeticky najnáročnejšie (spaľuje najviac kalórií) a tiež pomáhajú udržať svalovú hmotu

A čo ďalej?

Strava musí byť pestrá, prevažovať má zelenina a obilniny, ryby, chudé mäso, netučné syry a mliečne výrobky. Dôležité je dbať na čerstvosť potravín.

Z jedálničku by sme mali vylúčiť údeniny, konzervy, mäsové výrobky, príliš tučné mäso a syry a pod.

Najnevhodnejšími úpravami sú pečenie a vyprážanie, ideálne je varenie, varenie v pare (zemiaky ideálne v šupke), stred predstavuje dusenie.

Pomer živín v strave by mal byť cca 50% sacharidov (zložených sacharidov čiže škrobov), 35% bielkovín, 15% tukov.

Ideálnym zdrojom tukov sú orechy, ryby a kvalitné oleje lisované za studena.

Mali by sme sa úplne vyhýbať jednoduchým cukrom (cukor, sladkosti, sladené nápoje).

Michael Achberger

Michael Achberger

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  529
  •  | 
  • Páči sa:  880x

Som profesionálny osobný tréner. Celý svoj život som sa venoval fitnessu a riešil som všetky otázky ohľadom stravy, cvičenia, motivácie. Mojimi rukami prešlo mnoho spokojných klientov, kedže moja práca ma veľmi baví a neustále sa chcem zlepšovať. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

86 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu