Náplaste na chudnutie: konečne revolučný spôsob chudnutia?

Autor: Michael Achberger | 16.9.2019 o 6:31 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  1243x

Existuje len málo odvetví, ktorými by bol svetový trh kŕmený tak výdatne ako prostriedkami, prístrojmi, pomôckami a metódami, ktoré majú byť cestou na zvládnutie nadváhy či obezity. Celý odbor marketingu doslova žije práve...

... produktami a službami týkajúcimi sa chudnutia a nebyť ich, pravdepodobne by bolo veľa reklamných tvorcov bez práce.

Máme tu koktaily, prášky, spaľovače, chudnúce pásy a mnoho ďalšieho – vrátane náplastí na chudnutie.  Ako si tento produkt stojí v tak silnej konkurencii?  A môže vám skutočne priniesť nejaký úžitok?

 

 

Ako náplaste na chudnutie fungujú?

Určite už ste počuli o náplastiach nikotínových, ktoré majú pomôcť fajčiarom prekonať ich zlozvyk, a to tak, že do tela cez pokožku vypúšťajú dávky nikotínu, na ktorých sú milovníci tabakových výrobkov závislí.

Pri náplasťoch na chudnutie je princíp podobný, s tým rozdielom, že neobsahujú nikotín, ale látky, ktoré majú podporovať chudnutie.

Patrí sem napríklad minerálny prvok chróm, guarana, karnitín či rôzne iné látky a extrakty.  Hodnotiť účinnosť konkrétnych používaných látok by vydalo na obsiahlu štúdiu.  Ide však spravidla o látky využívané aj v ostatných chudnúcich prostriedkoch a prípravkoch.

 

 

 S akými argumentami operujú predajcovia?

Keďže náplaste na chudnutie neobsahujú nič tak neobyčajného, aby to samo o sebe bolo dôvodom rozhodnúť sa práve pre toto riešenie, musia predajcovia svoj produkt nejako obhájiť.  Poďme sa teda pozrieť na často uvádzané pozitíva a argumenty:

 

  • Náplasť na chudnutie uvoľňuje účinné látky postupne v priebehu celého dňa.
  • Nie je zaťažovaná tráviaca sústava.
  • Pôsobí na podobnom princípe ako náplaste proti fajčeniu.
  • Znižuje chuť do jedla, spaľuje tuky.
  • Štíhla postava za krátku dobu.
  • Žiadne vedľajšie účinky.
  • Použitie je úplne bezpečné.
  • "Žiadne tabletky, žiadny jojo efekt".

 

Neviem, ako vás, ale mňa tieto argumenty teda nepresvedčili. Snáď len prvý uvedený možno považovať za zmysluplný.  Ďalšie hovoria o šetrnosti k tráviacej sústave – nie som presvedčený o tom, že by tráviaca sústava mala zažívať kritický otras pri orálnom užití chrómu či karnitínu. Preto sa mi tento argument javí ako prinajmenšom úplne irelevantný.

 

Čo sa týka ďalšieho argumentu. To, že (či vôbec) náplaste na fajčenie fungujú, neznamená, že budú fungovať aj náplaste na chudnutie.  Takéto presvedčenie je klasický logický omyl.

O ďalších argumentoch možno polemizovať, pričom ten, ktorý sľubuje štíhlu postavu za krátky čas je vyslovene klamlivý. Najzaujímavejšie je posledné "pozitívum", ktoré sa v tomto znení skutočne vyskytlo u jedného produktu.  Akú súvislosť by mala mať forma pilulky a jojo-efekt – to je však záhada.

 

 

Účinné tabletky na chudnutie?

Zhrnuté a podčiarknuté, náplasť môže byť snáď alternatívou napríklad piluliek, ale dôvod, prečo si vybrať práve túto formu pravdepodobne nepresahuje subjektívne preferencie používateľa (pre niekoho to môže byť jednoducho pohodlnejšie).

 

Sú náplaste na chudnutie rozumná investícia?

Podobne ako rôzne iné prípravky, tiež náplaste sľubujú rýchle a jednoduché schudnutie. Z tohto hľadiska je ich použitie úplný nezmysel, lebo takto fungovať nikdy nebudú.

Tieto prostriedky však nemožno jedným šmahom odsúdiť. Niektoré kvalitné (zdôrazňujem kvalitné) spaľovače a prípravky môžu byť účinnou podporou pri správnom stravovaní a cvičení.  Fungujú potom tak, že urýchľujú proces chudnutia spravidla o niekoľko percent (napríklad namiesto 4 kg schudnete za rovnakú dobu 4,5 kg).  Zhodnotenie, či je to dostatočný prínos, je na každom z vás.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Píše Janka Debrecéniová

„Spoločná zodpovednosť“ je ukážkou nezodpovednosti

Uznesenie vlády fakticky porušuje viacero základných práv a slobôd.


Už ste čítali?