reklama

Radi veľa jete? Toto vám určite pomôže!

Chuť do jedla je prirodzená vec, a to nielen u bežnej populácie, ale aj u tej športujúcej. Iste sa zhodneme na tom, že nie je dôvod ju potláčať. Signalizuje nám dobu, keď by sme sa mali najesť, keď naše telo začína trpieť...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

... a keď sa začať pozerať po niečom na jedenie. Čo ak je však táto chuť do jedla až príliš vysoká, čo ak váš apetít dosahuje také hodnoty, že obmedzuje vašu snahu dosiahnuť vysnívané postavy? Pripravil som pre vás štyri vedecky podporené tipy k tomu, aby ste obmedzili svoje chute.

1. Vláknina a objem potravy

Telo prirodzene produkuje rad peptidov a hormónov, ktoré potláčajú hlad. Jedna trieda receptorov, ktoré môžeme označiť ako mechanoreceptory, sa nachádzajú v žalúdku a črevách, sú aktivované podráždením tkaniva. To znamená, že sa tieto mechanoreceptory aktivujú tlakom v žalúdku. V bode, keď sa rozširuje žalúdok, tieto mechanoreceptory potláčajú pocit hladu. Ide o jeden z ochranných mechanizmov, ktoré chránia organizmus pred preplnením žalúdka bez ohľadu na to, čo túto expanziu vyvolalo.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
ilustračný obrázok
ilustračný obrázok (zdroj: picturama.com)

Konzumácia nízkokalorickej, ale napriek tomu na vlákninu bohatej potraviny, ktorá podráždi mechanoreceptoroy je jedným z efektívnych spôsobov, ako potlačiť chuť k jedlu. K tomuto sa nám najviac bude hodiť zelenina, ktorá má veľký obsah vody a taktiež aj nestráviteľnú celulózu, vlákninu, ktorá má za následok naplnenie žalúdka bez presýtenia energiou. Veľmi zaujímavou voľbou pre naplnenie žalúdka môže byť psyllium alebo Metamucil. Obidva sa pre podporu trávenia skladajú z rozpustnej vlákniny.

2. Udržujte nízku hladinu krvného cukru

Menšie rozkolísanie hladiny krvného cukru znamená aj menšie záchvaty tzv. "vlčieho hladu". Vašou snahou v strave by teda malo byť, aby ste držali nízku hladinu krvného cukru alebo aspoň takú, ktorá bude čo najmenej rozkolísaná. Práve kolísanie v nadväznosti inzulínu na vysokú hladinu krvného cukru, jeho odstránenie a následná hypoglykémia sú dôvodom, prečo dostávate hodinu alebo hodinu a pol po väčšom jedle chuť na sladké.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ideálne sa vám hodí nízkosacharidová diéta s obsahom sacharidov v jednom jedle maximálne do 30 - 40g sacharidov na porciu v podobe komplexných sacharidov. Výhodnými zdrojmi budú v tomto bode vysokovláknité zdroje ako hnedá ryža, ovsené vločky, strukoviny alebo napríklad pšeno či proso.

ilustračný obrázok
ilustračný obrázok (zdroj: picturama.com)

3. Úľava od stresu

Stres je jednou z najčastejších príčin zlého stravovania a presýtenia aj nad rámec vašich aktuálnych potrieb. Súborom stravovacích výkyvov vo vzťahu k stresu sa hovorí emocionálne stravovanie. Môže súvisieť nielen so stresovými situáciami, ale aj pretrénovaním alebo nedostatkom spánku. Práve odstránenie "stresoru" je teda tým hlavným, čo by ste mali pre svoju chuť k jedlu urobiť. Možno si poviete, že sa mi to ľahko povie, ale stres jednoducho nepotlačíte. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Veľmi jednoducho vám v tomto môžu pomôcť špecifické adaptogény - kategória doplnkov stravy s veľmi nehomogenním účinkom, však starajúce sa okrem iného aj o zmiernenie stresu a jeho vnímanie. V prípade vyššej miery stresu môžete využiť Rhodia Rosseu, ženšen a alebo nie príliš známa Ashwagandha.

4. Adrenalín hrá vo váš prospech

Vyššia hladina adrenalínu vás nielen pripravuje ku športovej aktivite a k boju, ale aj tonizuje svalovú hmotu a odlieva krv z žalúdka. Menšie množstvo krvi v žalúdku znamená aj menší alebo nižší apetít. Nízka dávka stimulantov môže pracovať vo váš prospech práve vo vzťahu k vyššej produkcii adrenalínu. V tomto bode mám na mysli najmä kofeín, ktorý je úspešným potlačovateľom chuti do jedla. Podobne však môže fungovať aj synefrín alebo dnes už zakázaný, ale skôr dostupný yohimbin. Pozor však na použitie pred spaním, keď by ste mohli prehĺbiť stresový faktor v podobe menej kvalitného spánku.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
ilustračný obrázok
ilustračný obrázok (zdroj: picturama.com)

Mimo tieto suplementy môžete využiť aj doplnky stravy ako sú zázvor alebo Caralluma fimbriata – rastlinu, ktorú radíme medzi sukulenty. Všetky tieto látky, zdroje, suroviny však potrebujú ešte hlbší pohľad, skúšanie a bádanie, či ich môžeme považovať za naozaj účinné.

Ovplyvnenie vášho hladu alebo chuti do jedla nie je nemožné, stačí sa v prvom rade iba zamyslieť nad tým, čo za deň jete a ako vám môže príjem stravy ovplyvniť ďalšiu nutnosť v príjme potravín, a potom sa tiež starať o to, čím túto chuť do jedla máte možnosť ovplyvniť. Možností napríklad v suplementácie je pomerne veľa, stačí si teda len vybrať pre seba vhodnú variantu.

Michael Achberger

Michael Achberger

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  529
  •  | 
  • Páči sa:  880x

Som profesionálny osobný tréner. Celý svoj život som sa venoval fitnessu a riešil som všetky otázky ohľadom stravy, cvičenia, motivácie. Mojimi rukami prešlo mnoho spokojných klientov, kedže moja práca ma veľmi baví a neustále sa chcem zlepšovať. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

19 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

73 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu