reklama

Môžem cviciť aj počas choroby?

Okrem toho, čo jesť pred a po cvičení, je druhou najčastejšou otázkou, ktorú dostávam to, či je dobré cvičiť, keď je človek chorý. Okrem toho by som v tomto článku raád odpovedal aj na otázku, ako sa pri chorobe stravovať.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Pretože, nech je leto alebo zima, choroba si proste nevyberá.

Asi každého z vás občas pristihne nejaké prechladnutie alebo choroba. Niekoho častejšie, niekto maróduje raz za tri roky. Veľa ľudí vníma chorobu, ako nepríjemnú pauzu pri ich ceste v zdravom životnom štýle a veľmi neradi len tak ležia v posteli s pocitom, že každý deň priberajú kilá tuku a strácajú kondíciu a svalovú hmotu. A tak si kladú otázku, či by si radšej nemali ísť aspoň zľahka zacvičiť, alebo sa snaží začať s nejakou fyzickou aktivitou ihneď, keď sa cítia o trochu lepšie.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Cvičiť pri chorobe?

Čo sa teda deje s telom, keď pri chorobe cvičíte? Väčšina ľudí sa domnieva, že ak sú chorí, tak sa ich energetický výdaj zníži na minimum. Ale opak je pravdou. Keď ste chorí, vaše telo potrebuje nielen energiu k bežnému fungovaniu, ale navyše aj energiu pre boj s chorobou. Telo tak pri chorobe zvýši svoj energetický príjem, ale aj spotrebu bielkovín. Tie organizmus potrebuje k tvorbe protilátok pre boj s vírusmi a baktériami.

ilustračný obrázok
ilustračný obrázok (zdroj: picturama.com)

Ak teda budete cvičiť, aj keď sa vaše telo snaží popasovať s chorobou, potom sa môže stať, že v dôsledku nedostatku zásob energie, dôjde ku katabolizmu. Teda k stavu, kedy vaše telo začne využívať energiu zo svalového glykogénu a teda bude dochádzať k spaľovaniu svalovej hmoty, a to samozrejme nechcete. Podstatou rastu svalov je opakovaný proces vytvárania mikrotrhlín svalových vlákien a ich následná reparácie, vďaka ktorej dochádza práve k zväčšeniu objemu svalovej hmoty. Ak teda počas choroby zaradíte silový tréning a narušíte tak štruktúru svalovej hmoty, potom telo využije dostupné bielkoviny k ich regenerácii a zníži sa tým funkciu imunitného systému, ktorý je už tak oslabený vďaka chorobe. Tým pádom sa bude väčšia šanca, že sa infekcia rozšíri.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ľahké nachladnutie

Otázkou teda je, či sa oplatí cvičiť počas choroby alebo radšej nie. Ak vás trápi len ľahké prechladnutie, pri ktorom nemáte teplotu, máte len ľahkú nádchu a choroba sa prejavuje bolesťou v krku alebo vážnejšími príznakmi, potom nie je nutné tréning úplne vynechať. Pri tréningu však vyberte aktivitu nízkej až strednej intenzity, znížte počet opakovaní a dĺžku cvičenia. Uprednostňujte aeróbny pohyb na čerstvom vzduchu, ak to počasie dovolí, alebo si zacvičte doma. Aeróbny tréning je vhodnejší, pretože sa oproti silovému tréningu toľko nezvyšuje spotreba bielkovín (pre regeneráciu svalovej hmoty) a pohyb na čerstvom vzduchu prospeje nielen vám, ale znížite tým pravdepodobnosť, že nakazíte ostatných.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Vážnejšie ochorenia

Iné opatrenia je potrebné zaviesť v prípade, že sa vaša choroba prejavuje vážnejšími symptómy, ako je zvýšená teplota, nádcha a kašeľ alebo trpíte chrípkou, kedy sa k týmto symptómom pridá navyše bolesť hlavy, svalov, výrazná únava, poprípade zimnica. V najhoršom prípade potom môže dochádzať k angíne alebo zápalom, kedy už sa liečba nezaobíde často bez antibiotík.

ilustračný obrázok
ilustračný obrázok (zdroj: picturama.com)

Vo všetkých týchto prípadoch je vhodné sa tréningu na nejakú dobu vzdať a vypočuť si telo. Ak trpíte menej závažným ochorením, potom sa nemusíte báť, že počas 3-4 dní prídete o všetky vaše svaly a kondíciu. Ak pravidelne cvičíte, potom je vhodné radšej vynechať po dobu choroby tréning a radšej využiť živiny k tvorbe protilátok, ako je telu uberať cvičením. Keď telu živiny uberiete, potom sa môže liečba predĺžiť na niekoľko dní alebo týždňov, čo by malo rozhodne väčší vplyv na vašu silu a kondíciu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Mnoho ľudí sa ale snaží, v snahe zvládnuť tréning i pri chorobe, potlačiť symptómy choroby. Vezmú si teda utlmujúci liek, tak aby znížili horúčku a bolesť a idú si zacvičiť. Je nutné si však uvedomiť, že horúčka je obranným mechanizmom organizmu proti infekcii. Až potom, čo sa telo infekcie zbaví, klesne telesná teplota. Pri horúčke okolo 38 ° C sa metabolizmus zvýši kvôli detoxikačným činnostiam pečene a zvýšenej aktivite buniek imunitného systému. Ak si tak vezmete liek na zníženie horúčky, len tým oklamete mozog, že už v tele infekcia nie je, a tak sa teplota zníži. Zníži sa tak aj metabolizmus a imunitná aktivita buniek imunitného systému. Organizmus tak prestane bojovať s chorobou, a keď sa vrátite z tréningu, choroba sa vám môže naopak ešte viac zhoršiť.

Zvracanie a hnačka

Ani črevná chrípka sa čas od času každému nevyhne. V tomto prípade dochádza k intenzívnej strate tekutín a hrozí rozvrat vnútorného prostredia organizmu pri súčasnej fyzickej záťaži. Ak prevádzkujete silový tréning, tak je tlak na organizmus ešte dvojnásobnější, pretože organizmus nevstrebáva živiny (bielkoviny a sacharidy) z potravy a tým tak nemôže regenerovať svaly po tréningu.

Návrat k tréningu

Po 3-4 dní v chorobe potom stačí prvých pár dní len ľahko upraviť tréning (znížiť jeho intenzitu). V prípade, že ste trpeli závažnejším ochorením, ktoré vyžadovalo liečbu 2-3 týždne, mali by ste začínať pozvoľnejšie. Prvý týždeň cvičte ako by ste boli ľahko nachladnutí. Znížte teda intenzitu, dobu cvičenia a počet opakovaní. Druhý týždeň už môžete pridať a až len tretím týždňom si môžete dať poriadne do tela. Týmto spôsobom sa ďaleko rýchlejšie vrátite späť do formy, váhy i objeme, ako keby ste po 2-3 týždňoch v chorobe začali ihneď intenzívne cvičiť.

ilustračný obrázok
ilustračný obrázok (zdroj: picturama.com)

Ak by ste začali cvičiť ihneď potom, čo ste sa uzdravili, potom si môžete byť takmer istí, že sa po tréningu váš stav zhorší. Tým, že vymiznú symptómy choroby, ešte neznamená, že vaše telo ešte stále nebojuje s infekciou. Tréningom sa oslabíte a choroba môže prepuknúť znovu, pretože telo nemá ešte dostatočnú silu na to, aby si s vírusmi poradilo.

Následky cvičenia pri chorobe

Ak raz chorobu prechodíte, tak sa s tým zrejme váš organizmus vysporiada. V prípade, že by ste ale choroby prechádzali pravidelne, potom by ste následky nemuseli pocítiť ihneď, ale napríklad až za 10 rokov, a to v podobe opakovaných zápalov (napr. obličiek, mandlí, priedušiek, vo vážnejších prípadoch srdcových chlopní), dlhodobej únavy, poškodenie obličiek alebo únavového syndrómu. Ten sa prejavuje zníženou tréningovú výkonnosťou, pomalým zlepšovaním kondície, únavou a zníženou motiváciou k tréningu. V niektorých prípadoch môže dôjsť aj k vážnejším následkom, ako je reumatická horúčka, ktorá spôsobuje poškodenie srdcových chlopní.

Stravovanie pri chorobe

Ak ste chorí a celý deň preležíte, neznamená to, že by ste mali udržiavať váš denný príjem na hodnote vášho bazálneho metabolizmu. Váš organizmus sa vysporiadava s infekciou, a tak sa jeho nárok asi 1.5krát zvýši oproti bazálnemu metabolizmu. V prípade, že ste veľmi aktívny športovec, tak sa možno váš príjem ľahko zníži oproti vášmu bežnému športovému dňu, ale je nutné brať na vyšší energetický príjem tela ohľad, tak aby malo dostatok energie k boju s chorobou.

ilustračný obrázok
ilustračný obrázok (zdroj: picturama.com)

Okrem sacharidov, z ktorých môže organizmus veľmi rýchlo získať, zvýšte aj príjem bielkovín. Tie sú dôležité pri tvorbe protilátok. Nie je ale potrebné to zas preháňať, nech nepreťažuje neúmerne pečeň, ktorá sa snaží vytvárať protilátky. Tuky sú pre telo tiež dôležité, ale s ich množstvom to nemusíte pri chorobe príliš preháňať. Vyhnite sa vyprážaným a tučným jedlám. Zaraďujte predovšetkým ľahko stráviteľné potraviny:

• mäsové a zeleninové vývary (tekutiny, minerály a soli)

• zelenina a ovocie (vitamíny, minerálne látky)

• zeleninové šaláty s jogurtovou zálievkou (živé baktérie)

• pečené, varené alebo dusené chudé mäso (bielkoviny)

• jogurty, kefíry (živé baktérie)

• cibuľa, cesnak (antibakteriálne účinky)

• med (inhibíny - antibakteriálne pôsobenie, minerálne látky a stopové prvky)

• tuky chia a ľanové semienka (zdravé tuky)

• obilniny, celozrnné výrobky, ryža, zemiaky, vločky, quinoa (zložené sacharidy)

Pri potení z tela vychádzajú nielen odpadové látky, ale aj tekutiny a soli, ktoré je vhodné doplniť pomocou vývarov. Čo sa týka vitamínov a minerálnych látok, je potreba pre rýchlejšiu liečbu choroby zvýšiť príjem vitamínu C, B12, A, D, E, selénu, zinku a síry, preto sú pri chorobe tak dôležité potraviny ako cesnak, cibuľa, brokolica a paprika. Dôležitý je predovšetkým vitamín C, ktorý prispieva k zníženiu závažnosti a dĺžky trvania jednotlivých symptómov choroby.

Pitný režim

Zabúdať by ste nemali tiež na dodržiavanie pravidelného a dostatočného pitného režimu. Vďaka poteniu sa z tela dostáva veľké množstvo tekutín, ktoré je potrebné doplniť. Navyše tým tiež podporíte vylučovanie odpadových látok z tela obličkami. Piť môžete vodu, bylinkové čaje alebo zázvorový čaj, ktorý má antibakteriálne a protizápalové účinky a podporuje trávenie. V prípade potreby a nechutenstva sa vám budú hodiť aj šťavy z čerstvého ovocia a zeleniny, ktoré sú rýchlym zdrojom energie a vitamínov. Ich hodnotu si však započítajte do celkového príjmu, nech to s nimi nepreženiete.

Nakoniec je potrebné dodať, že pre rýchlejšiu regeneráciu organizmu je potrebný kľudový režim a kvalitný spánok, ktorý pomôže v regenerácii organizmu a lepšiu funkciu imunitného 

Michael Achberger

Michael Achberger

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  530
  •  | 
  • Páči sa:  894x

Som profesionálny osobný tréner. Celý svoj život som sa venoval fitnessu a riešil som všetky otázky ohľadom stravy, cvičenia, motivácie. Mojimi rukami prešlo mnoho spokojných klientov, kedže moja práca ma veľmi baví a neustále sa chcem zlepšovať. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu