reklama

Geneticky modifikované potraviny - zbytočná obava?

V súčasnej dobe často počúvame pojem Geneticky modifikované potraviny čiže GMO potraviny. Tieto potraviny sú geneticky upravené, aby mali lepšie vlastnosti, ako je napríklad odolnosť proti rôznym škodcom alebo...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

... ďaleko väčšie rozmery. Často sa s týmito potravinami hovorí o veľkej nebezpečnosti pre ľudský organizmus. Sú tieto správy pravdivé alebo sa jedná len o prehnané reakcie?

Geneticky modifikované potraviny sú také potraviny, ktoré sú geneticky upravené. Tieto potraviny vznikajú odobratím DNA z jedného druhu a následne ich DNA vložené do iného druhu, ktorému by mala poskytnúť lepšie vlastnosti. Jedná sa teda o výrobu potravín, či už rastlinného, ​​tak živočíšneho pôvodu, v prostredí laboratória. Celou touto problematikou sa zaoberá novodobé genetické inžinierstvo.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
ilustračný obrázok
ilustračný obrázok (zdroj: Picturama.com)

Aj keď v súčasnej dobe je genetické inžinierstvo na vysokej úrovni, tak sú vedci stále iba v začiatkoch, pretože rozlúštiť DNA kód určitého druhu je veľmi zložitý proces, ktorý vyžaduje drastické metódy, aby mohla byť vložená cudzia DNA do určitého druhu. Zložitosť býva predovšetkým v tom, že každý organizmus má prirodzené bariéry, ktoré bránia rôznym modifikáciám vlastného DNA (mutácie), tak i prestupu DNA z iných druhov. U modifikovaných organizmov dochádza k narušeniu týchto bariér a vloženie cudzej DNA. Bohužiaľ narušenie bariér môže u organizme spôsobiť nechcené mutácie, ktoré následne môžu organizmus poškodiť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Prospešnosť alebo riziko?

Geneticky modifikované organizmy alebo plodiny sú veľmi kontroverzná téma, keďže ide o relatívne nový odbor, u ktorého zatiaľ nebolo možné pozorovať dlhodobý vplyv GMO na človeka. Doteraz sa vykonávali iba testy na zvieratách, ktoré buď riziká vyvrátili, alebo naopak potvrdili, a to veľmi závažnými chorobami.

Prospešnosť

Genetickeé modifikácie sa využívajú už dlhú dobu na výrobu rôznych liekov. Takéto liečivo sa nazýva rekombinantné liečivo a radí sa k nim napríklad vakcíny proti infekcii ľudským papilomavírusom, ktorý môže spôsobiť rakovinu krčka maternice. Iste poznáte Cervarixu, Gardasil alebo Silgard. Ďalej sa k týmto liekom radí napríklad vakcína proti hepatitíde B, rôzne typy inzulínu a iné lieky proti zriedkavým chorobám.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ako je vidno, tak genetickej modifikácie priniesli v oblasti liečiv veľa dobrého. Modifikácie sú využívané predovšetkým pri procese výroby týchto liečiv. Konečný produkt teda neobsahuje geneticky modifikované organizmy, ale iba chemickú alebo biologickú látku, ktorá bola týmito organizmami vyprodukovaná.

V súčasnosti sa ale objavujú aj liečivá, ktoré obsahujú samotné geneticky modifikované organizmy, a to v podobe vírusov. Tieto liečivá sa zatiaľ moc nevyužívajú pre človeka, ale sú hojne k dispozícii v podobe liečiv pre zvieratá. Ako príklad si môžeme uviesť vakcínu Purevax Rabies, ktorá slúži na očkovanie mačiek proti besnote. Prvým geneticky modifikovaným liečivom pre ľudský organizmus sa stal nosový sprej proti chrípke Fluenz, ktorý je určený pre deti a obsahuje oslabené modifikované vírusy.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Riziká

Zatiaľ sa môže zdať, že geneticky modifikované organizmy sú predovšetkým prínosom, keďže nám dali mnoho veľmi užitočných liečiv. Avšak problém nastáva pri výrobe geneticky modifikovaných potravín, kedy dochádza k upraveniu potraviny, aby semená mala napríklad vyššiu nutričnú výživnosť alebo odolnosť proti škodcom. Áno, aj tieto vlastnosti znejú veľmi pozitívne.

Ale ako sme si spomenuli vyššie, tak doteraz nebol sledovaný dlhodobý vplyv na človeka, ale iba na zvieratá. Niektoré vykonané štúdie na zvieratách, ktorá konzumovali pravidelne geneticky modifikované potraviny, preukázali rast rakovinotvorných buniek, poškodenie imunitného systému a u potomkov týchto zvierat, dochádzalo k zmenšeniu mozgu, zhoršeniu funkcie pečene a následne tiež k zvýšeniu úmrtnosti.

Verdikt

Krátkodobé štúdie, ktoré sa zaoberali vyradením GMO potravín z jedálnička človeka, ukázali zlepšenie pozorovaných ľudí. Dochádzalo k zníženiu tráviacich problémov, rôznych alergií, ďalej k zlepšeniu psychickej pohody a k menším prejavom stresu. Bohužiaľ tieto štúdie sú samy o sebe sporné, keďže zlepšenie nemuselo byť kvôli vyradenie GMO potravín, ale mohlo dôjsť k psychologickému efektu, kedy človek dokáže čiastočne ovplyvniť svoje zdravie pomocou pozitívnejšieho myslenia - placebo efekt.

Je samozrejmosťou, že touto problematikou sa tiež zaoberá európsky výskum. Vykonalo sa viac ako 500 nezávislých štúdií na tému bezpečnosť GMO potravín a zistilo sa, že geneticky modifikované potraviny nie sú škodlivejšie, než napríklad potraviny, ktoré vznikajú klasickým krížením plodín. Nebolo preukázané žiadne výrazné riziko konzumácie upravených potravín. Avšak si opäť musíme uvedomiť, že tieto štúdie sú iba krátkodobého charakteru.

Bohužiaľ nemožno jednoznačne povedať, či sú geneticky modifikované potraviny pre ľudský organizmus škodlivé alebo nie. Zatiaľ chýba veľa informácií, ktoré by mohli určiť jasný verdikt.

Naša rada

Nedokážeme povedať, či je dobré alebo zlé konzumovať geneticky modifikované potraviny, ale môžeme upozorniť na túto problematiku a myslíme si, že je vhodná opatrnosť v tomto smere. Veríme, že občasná konzumácia GMO potravín nebude pre ľudský organizmus škodlivá, ale vždy by sme mali mať prehľad o tom, čo jeme a vyberať si, čo najkvalitnejšie suroviny.

Michael Achberger

Michael Achberger

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  529
  •  | 
  • Páči sa:  880x

Som profesionálny osobný tréner. Celý svoj život som sa venoval fitnessu a riešil som všetky otázky ohľadom stravy, cvičenia, motivácie. Mojimi rukami prešlo mnoho spokojných klientov, kedže moja práca ma veľmi baví a neustále sa chcem zlepšovať. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

750 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu