Ako sa mení náš metabolizmus po 20-tke, 30-tke a 40-tke

Autor: Michael Achberger | 10.5.2017 o 6:23 | Karma článku: 4,24 | Prečítané:  1605x

Minulosť už nevrátime. To, čo platilo v mladosti, neplatí dnes. Ako mladí ľudia sme si mohli dovoliť omnoho viac jedla, menej zdravého a nepriek tomu sme vyzerali lepšie, štíhlejšie, ale aj zdravšie.

Z dovolenky sme sa síce vracali riadne vyjedení, ale nebol problém dostať sa spať do formy za pár chvíľ. Teraz nič z toho neplatí. Náš metabolizmus sa spomaľuje.

 

Pre väčšinu ľudí začne spomaľovanie metabolizmu v 20-tich rokoch alebo u niekoho až 30-tich. Prípadne niekomu sa takéto zmeny prejavia až neskôr v 40-tich alebo 50-tich rokoch. Ale bez ohľadu na to, kedy, je dôležité vedieť, že váš metabolický systém sa spomaľuje.

 

Ako zvýšiť metabolizmus každých 10 rokov

 

V 20-tich rokoch

V priemere tu platí, že väčšina ľudí pociťuje zmenu metabolizmu vtedy, keď sme v pokoji a životne menej aktívni. Samozrejme, veľkú časť metabolických zmien má na svedomí genetika, ale veľmi veľká časť súvisí s naším aktívnym životom. 
Máme tendenciu mať menej záväzkov, ktoré uvoľnia čas pre aktívny pohyb. Nehovoriac o tom, že vaše telo neustále pracuje na stavbe kostí až do 25 roku veku. Tento proces podporuje spaľovanie kalórií. Vo svojich neskorých dvadsiatych rokoch si môžete začať všímať, že nemôžete jesť zase až tak ľahkovážne, ako ste boli zvyknutí, ale riešením je v tomto prípade očistiť stravovanie od nevhodných jedál a pravidelne cvičiť. Tak to pôjde veľmi rýchlo späť.

V 30-tich rokoch

Ak ste nezačali pracovať na tvorbe vašich svalov, tak toto je ideálny čas oklamať váš metabolizmus ako schudnúť. Váš znížený metabolizmus priamo súvisí s úrovňou vašej svalovej hmoty. Čím jej máte viac, tým viac energie budete spaľovať, aj keď necvičíte.

Problém je, že s pribúdajúcim vekom vaša svalová hmota začne prirodzene klesať. Môže ísť aj o 1 percento ročne. A nesúvisí to len s vekom. Pokiaľ nepoužívate aktívne vaše svaly v dostatočnej miere, postupne sa začnú strácať a začne sa ukladať viac tuku v tele. Silový tréning vo fitnesscentre však vie tento proces veľmi dobre a efektívne zastaviť a zvrátiť.
Ženy to majú ešte ťažšie ako muži, vďaka tomu, že mužom pomáha k udržaniu svalovej hmoty 
vysoké množstvo hormónu testosterón.

Ďalším negatívom je, že v tele sa začne produkovať menej ľudského rastového hormónu HGH. To tiež vedie k poklesu metabolizmu. Ale zase – silový tréning vám ho pomôže produkovať omnoho viac.

 

V 40-tich rokoch

Pre mnoho ľudí to môže byť doba jo-jo efektu. Mnoho žien, ale aj mužov prepadá drastickým diétam, ktoré vedú len k väčšiemu ukladaniu tukov. Mali by ste sa snažiť udržať metabolizmus mimo týchto neprirodzených diét. 

Treba sa zamerať intenzívnejšie na zvýšený príjem proteínov, pokiaľ ste to doteraz tak neurobili. Táto živina vám pomáha udržať si správnu váhu, živiť vaše svalové tkanivo, opravuje drobné zranenia, ktoré vznikajú pri každom tréningu – tým vaše svaly budú rásť rýchlejšie. 
Bielkovinovú dávku jedla treba konzumovať priebežne počas dňa, v podstate v každom jedle by mala byť zakomponovaný zvyšený 
príjem bielkovín.

 


 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SPIŠ KORZÁR

Pred povodňou v Starej Lesnej utekali dovolenkári aj miestni

Rekreanti skončili v škole, osadníci na úrade.

Píše Mikuláš Dzurinda

Únia sa musí zmeniť na federáciu (píše Mikuláš Dzurinda)

Aby Únia vzbudzovala nádej aj rešpekt.


Už ste čítali?