Hnedý tuk - vďaka nemu schudneme omnoho rýchlejšie

Autor: Michael Achberger | 27.3.2017 o 6:20 | Karma článku: 5,18 | Prečítané:  2754x

Vďaka chladu vie človek podporiť chudnutie. A paradoxne tvorbou špeciálneho – hnedého tuku. Stačí len znížiť teplotu kúrenia a tukožravý tuk sa začne tvoriť.  

Treba začať od začiatku. V ľudskom tele sú tri druhy tuku: biely, hnedý a béžový.

 

Biely tuk

Biely tuk slúži ako zásobáreň energie, miesto, kam sa ukladajú prebytočné kalórie. Je to práve tá slanina, ktoru sa snažíme po Vianociach zhodiť. Muffin, čo nám vykukuje z úzkych džínsov. Bublanina pod upnutým tričkom. Michellinova tretia brada. Okrem toho, že biely tuk je zásobárňou prebytočnej energie, je to tiež miesto, z ktorého sa uvoľňuje energia z čase núdze a je súčasťou produkcie pohlavných hormónov.
 


Existuje mnoho typov tuku podľa toho, kde sa nachádza. Ten najnebezpečnejší, o ktorom sa hovorí je viscerálny tuk, tuk uložený okolo orgánov v tele. Tento typ tuku je významným rizikovým faktorom pre vznik diabetu 2. typu a kardiovaskulárnych chorôb. Podobne zákerný je hlboký podkožný tuk v oblasti brucha. Brušný povrchový podkožný tuk je tretí typ tuku, ale ten už nie je s inzulínouvou rezistenciou spájaný. Štvrtý druh je sedaci – stehenný tuk, ktorý má naopak ochranné účinky pred rizikom vzniku kardiovaskulárnych chorôb. Tuk uložený vo svaloch je tiež spájaný s cukrovkou a kardiovaskulárnymi chorobami. Tuk okolo srdca slúži ako zásobáreň energie pre srdce, ale u obéznych ľudí, kde je množstvo tohto tuku veľké, naopak vedie k vyplavovaniu pre-zápalových látok a prispieva tak k koronárnej ateroskleróze.

Prečítajte si: 6 odporúčaní fitness trénera ako sa zbaviť zavodneného tela: Prebytok soli výrazne pridáva na hmotnosti
 
Biely tuk je tiež dôležitý pre produkciu pohlavných hormónov, najmä estrogénu. Príliš nízke množstvo bieleho tuku môže viesť k neplodnosti a hormonálnej nerovnováhe. Príliš veľké množstvo bieleho tuku má však rovnaké následky. Vzťah medzi tukom a pohlavnými hormónmi je veľmi tesný a hormóny samotné ukladanie tuku veľmi ovplyvňujú. Pokles estrogénu vedie k ukladaniu tuku v oblasti brucha u žien. Naopak sedaci – 
stehenný tuk (v primeranom množstve) je pre rovnováhu hormónov u žien veľmi dôležitý a zaisťuje dostatok energie pri tehotenstve a dojčení. U mužov je veľké množstvo tuku uloženého v oblasti brucha a riziko metabolického sydrómu – cukrovka, kardiovaskulárne choroby, spájané s nízkym testosterónom.
 
Biely tuk tvorí zhruba 15% celkovej hmotnosti u mužov so zdravou váhou a 20% u žien.

Hnedý tuk

Hnedý tuk je oveľa komplikovanejší systém a dokonca niečo, čo by sme si mali pestovať. Hnedý tuk je plný mitochondrií. Mitochondrie sa nachádzajú v bunkách nášho tela a sú zodpovedné za výrobu energie. Biely tuk tiež obsahuje mitochondrie, ale len veľmi malé množstvo. Hnedý tuk je preto na rozdiel od bieleho tuku zodpovedný za spaľovanie energie a produkciu tepla. Hnedý tuk je ako elektráreň a biely tuk je len skladisko uhlia.
Štíhli ľudia majú väčšie množstvo hnedého tuku, ako ľudia s nadváhou. Teplo vyprodukované hnedým tukom sa šíri zvyškom tela prúdením krvi.

Neprehliadnite: Geniálny cvik na ploché brucho: Stačí pár sekúnd denne a na svojom páse spozorujete okamžité výsledky

Hnedý tuk sa vyskytuje naozaj v malom množstve. Tvorí malé útvary v našom trupe. Najviac hnedého tuku máme na krku a ramenách. Nachádza sa tiež okolo chrbtice, na hrudníku a v brušnej dutine. Dáva to zmysel. Naše orgány potrebujú byť udržiavané v konštantnej teplote a preto je tepláreň tela umiestnená čo najbližšie.

 

Béžový tuk

V bielom tuku sú ostrovčeky béžových tukových buniek, ktoré sa podobajú tým hnedým a je možné ich aktivovať. Aktivovanie béžovej bunky spaľuje energiu uloženú v bielom tuku a vytvára teplo. Aktivácia béžových tukových buniek môže znížiť riziko metabolických chorôb (diabetes, obezita, kardiovaskulárne choroby, inzulínová rezistencia, vysoký obsah krvných tukov) alebo prispieť k zmierneniu ich ťažkostí.

 

Ako si vytrénovať tukožravý tuk?

Každý si môže vytrénovať tukové bunky k lepšiemu páleniu tukových zásob a výrobe tepla.

Béžový tuk môžeme aktivovať tým, že sa budeme chladiť. Áno áno. Otužovanie. Studená alebo ešte lepšie ľadová sprcha. Udržiavať nižšiu teplotu v miestnostiach. Prechádzky vonku za chladného počasia. Spanie v chladnej vetranej spálni.

Vystavovanie sa chladnému prostrediu – menej svetrov a kabátov, nižšia izbová teplota, prechádzky vonku za chladného počasia, je v súčasnosti ten najdostupnejší a najefektívnejší spôsob, ako zväčšiť množstvo béžového tuku. Jeden z dôvodov nárastu obezity (okrem nadmerného prežierania sa a nezdravej stravy) je, že každoročne vzrastá izbová teplota a že "vo vnútri" trávime viac času ako vonku.

Čím teplejšia je klíma okolo nás, tým menej musíme kúriť naším vnútorným kúrením, to nie je nič nové. Čo je nové, je, že sa ukazuje, že pobyt v chlade nám aktivuje béžové tukové bunky, ktoré vedia aktívne páliť energiu uloženú v tukoch (biele tukové bunky).
 


Extrémny spôsob, ktorý niektorí ľudia volia, sú ľadové kúpele, dlhé prechádzky vonku v zime s minimom oblečenia (napríklad len trenírkach) a nosenie chladiacich viest.

 

Cvičenie

Šport má nejeden pozitívny vplyv na naše zdravie. Jeden z nich je ten, že pri športe sa vyplavuje enzým Irisinho, ktorý vie premeniť béžové bunky na hnedé. Táto látka je na zozname skúmaných látok, ktoré by v budúcnosti mali pomôcť s liečbou obezity.

 

Melatonín

U potkanov pomohol melatonín, tzv. spánkový hormón zodpovedný za cyklus bdenia – spánok, zvýšiť množstvo béžového tuku. Množstvo melatonínu sa zvyšuje večer, kedy je menej svetla. Modré svetlo (z televízie, PC alebo displejov) narúša prirodzenú produkciu melatonínu. Melatonín sa tiež vyskytuje v kustovnice (goji bobule), mandliach, slnečnicových semienkach, višniach, koriandra a kardamónu.

 

Hormóny štítnej žľazy

Hormóny štítnej žľazy podporujú vznik hnedého tuku a aktivujú béžový tuk. O jeden dôvod viac nechať si skontrolovať funkciu štítnej žľazy a jesť stravu, ktorá funkciu štítnej žľazy podporuje (morské ryby, morské riasy, jód, zinok, selén, vitamíny B). 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SPIŠ KORZÁR

Pred povodňou v Starej Lesnej utekali dovolenkári aj miestni

Rekreanti skončili v škole, osadníci na úrade.

Píše Mikuláš Dzurinda

Únia sa musí zmeniť na federáciu (píše Mikuláš Dzurinda)

Aby Únia vzbudzovala nádej aj rešpekt.


Už ste čítali?