Obézni môžete byť aj vy a ani o tom neviete..

Autor: Michael Achberger | 13.3.2017 o 6:28 | Karma článku: 3,22 | Prečítané:  1042x

Štíhla alebo skrytá obezita sa postupne rozšírila do v spoločnosti. Skrytá obezita je teda ten stav, kedy v oblečení vyzeráte štíhlo a fit, ale pod oblečením sa skrýva trochu nepríjemná realita.

Štíhla alebo skrytá obezita sa týka týchto žien: Prezradíme vám príznaky, ktoré ju spôsobujúNižšie sú uvedené hlavné príznaky syndrómu skrytej obezity. Ak sa stotožňujete s dvoma a viacerými výrokmi, dosť pravdepodobne sa medzi takto obéznych s normálnou hmotnosťou buď radíte, alebo k tomuto stavu priamo smerujete:

  • S cvičením ste sa rozlúčili pri poslednej hodine telocviku v škole.
  • Máte radi sladké a ďalšie nezdravé potraviny a rozhodne si ich nedokážete odpustiť.
  • Často sa vyhýbate mäsu a ďalším potravinám, ktoré sú plné bielkovín
  • Máte v obľube drastické diéty.
  • Vaša váha sa zdá byť v poriadku, ale na tele stále zaznamenávate ovisnuté partie a celulitídu.

Ide o pomerne nový problém, ktorý sa zjavil vďaka zmenám bežného životného štýlu, a to ako na strane fyzickej aktivity, tak na strane jedálnička. Problém sa najčastejšie objavuje u ľudí, ktorí sú prirodzene štíhli.

 

Skrytá obezita a zdravie

Štíhla obezita rozhodne nie je označenie zdravého človeka. Ak ste skinny fat, podobne ako ľudia s nadváhou alebo obezitou, môžete mať zvýšený krvný tlak alebo vyššiu hladinu cukru v krvi. Od človeka s nadváhou sa tak štíhli obézni často odlišujú iba vzhľadom. Skrytá obezita je tak veľmi zradným problémom.

Príčiny štíhlej obezity

Príčinou štíhlej obezity je neprirodzený pomer telesného tuku a svalov v tele. V tele je malé množstvo svalov a naopak väčšie množstvo tuku. Pretože chýbajú svaly a ich miesto zaberá tuk, tak ľudia v oblečení vyzerajú zdravo a celková hmotnosť aj hodnoty BMI zostávajú v normále.

Konkrétne príčiny, ktoré tento nepomer spôsobujú:

1. Nevhodné rozloženie makronutrendov

Hlavnou príčinou je zlé rozloženie makronutrendov. Strava by mala byť dostatočne bohatá predovšetkým na bielkoviny, ale zároveň aj na zdravé tuky. Jedálniček mnohých ľudí (najmä potom žien), sa však v dnešnej dobe skladá z väčšej časti zo sacharidov.

Dodržujte teda dostatočný príjem bielkovín, denne by to malo byť zhruba 1 g na 1 kilogram telesnej váhy. Bez tých svaly skrátka mať nebudete. Nevyhýbajte sa ani tukom, odporúčam zhruba 0,5 g na 1 kilogram váhy denne.

2. Príliš veľa cukrov a priemyselné spracovaných potravín

Jednoduché sacharidy  a všeobecne priemyselné spracované potraviny  sú ďalšou významnou príčinou tohto problému. Cukry nemajú pre telo takmer žiadny prínos a rýchlo sa premieňajú na tuky (cukry napríklad môžu slúžiť na rýchle doplnenie energie po cvičení, ale to je všetko).

K väčšiemu množstvu svalov vám teda rozhodne nič z vyššie uvedeného nepomôže, naopak tuky sa tak naberajú veľmi ľahko.

3. Drastické diéty

Ďalšou príčinou sú drastické diéty, pri ktorých sa často stretnete s extrémnym obmedzením kalorického príjmu. Pri takýchto diétach však nemizne len tuk, ale aj svalstvo. Svaly sú pritom motorom metabolizmu a tuk sa preto lepšie odbúrava s nimi. Ak sa vám pomocou drastických diét podarí schudnúť, v lepšom prípade skončíte ako skinny fat, v horšom váhu naberiete späť s tým rozdielom, že budete mať ešte menej svalov než predtým.

Nesnažte sa teda schudnúť rýchlosťou blesku, postupne je to istejšie a príjemnejšie.

4. Žiaden pohyb či cvičenie

Bez pohybu alebo cvičenia nemáte šancu nabrať potrebné svaly a naštartovať tak metabolizmus.

Ak sa nebudete hýbať a nebudete cvičiť, nemôžete očakávať, že budete vyzerať dobre. Príjmite toto ako fakt a postavte sa tomu. S tým, ako starnete, váš metabolizmus sa navyše spomaľuje a telo cvičenie potrebuje viac a viac. My sa však od detstva naopak hýbeme čím ďalej tým menej.

5. Iba kardio

Skrytou obezitou môžu trpieť aj ľudia, ktorí síce cvičia, ale robia iba kardio a vyhýbajú sa posilňovaniu s vlastnou váhou alebo s činkami. Je to tým, že kardio cvičenie príliš neprispieva k rastu svalov, ale iba k chudnutiu. Je však nutné podotknúť, že toto samo o sebe štíhlu obezitu nespôsobí, tá sa objavuje väčšinou až v kombinácii s niektorou z vyššie spomenutých príčin.

 

Riešenie?

Spoznali ste, že ste skinny fat? Nebojte sa, rozhodne to nie je také hrozné ako desiatky kíl nadváhy. Svoj stav môžete pomerne rýchlo napraviť, nasledujúce kroky vám pomôžu.

  • Začnite jesť vyváženú stravu bohatú na bielkoviny a tuky.
  • Obmedzte cukry, umelé sladidlá a priemyselné spracované potraviny.
  • Vyhnite sa drastickým diétam, nepomôžu vám. Tuku sa zbavujte postupne.
  • Pravidelne cvičte a nevyhýbajte sa ani posilňovaniu, svaly vám pomôžu zbaviť sa tuku.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Dostali ste vyšší účet za teplo? Na svedomí to môže mať váš sused

Príčin nedoplatkov v ročnom vyúčtovaní nákladov za byt môže byť veľa – chyba pri počítaní aj zlá batéria.

EKONOMIKA

Kočner a Rusko do väzby nepôjdu, rozhodol súd

Špecializovaný trestný súd rozhodoval viac ako osem hodín.


Už ste čítali?