Ako konečne neprestať cvičiť

Autor: Michael Achberger | 20.2.2017 o 6:20 | (upravené 26.2.2017 o 23:21) Karma článku: 3,16 | Prečítané:  783x

V praxi sa veľa ambicióznych cieľov, hlavne čo sa cvičenia a zmeny životného štýlu týka, končí veľmi rýchlo sklamaním. To však neznamená, že všetky vaše tréningové ciele sú odsúdené na neúspech. Trik je v tom, robiť to a...

 

... vybrať si tie správne rozhodnutia.

Treba si uvedomiť základnú východziu pozíciu pre vaše predsavzatia. Pokiaľ budete vedieť reálne, čo dosiahnete, čo dokážete, potom nebude problém urobiť v živote menšie zmeny pre úspešný cieľ. Pokiaľ však stále neviete, aké ciele by ste si dali, tak vám ponúkam zoznam jednoduchých predsavzatí, ktoré budú mať význam a nemusíte kvôli nim meniť celý svoj život. 

 

1. Dosiahnuť vhodnú métu v cviku plank

Veľmi zvládnuteľné fitnes predsavzatie. Plank, teda dosku, môžete trénovať aj každý deň hneď z rána ako vstanete z postele. Ak dokážete stráviť jednu minútu čistením zubov, určite si nájdete čas aspoň jednej minúty pre tento cvik. 
Plank je naozaj jeden z najlepších cvikov s vlastným telom. Precvičíte s ním svoje vnútorné svalstvo a spevníte s ním telo. Začnite 30 sekundami a postupne pridávajte na minútu a viac. 

2. Cvičte rozumne

Nastavte si SMART cieľ – konkrétne, merateľné, dosiahnuteľné a realistické riešenie pre vaše tréningy. 
Napríklad chcete chodiť na cross fit tréningy 3x týždenne aspoň po dobu 60 dní. Je to merateľné, zvládnuteľné, dosiahnuteľné a realistické. Keď to dosiahnete, odmeňte sa masážou, dovolenkou alebo si niečo pekné kúpte. Odmena na konci môže byť pre vás veľmi motivujúca.

 

3. Nájdite si strednú cestu

Mnoho ľudí rozmýšľa v štýle „všetko alebo nič“. A tiež pre veľa ľudí nový rok znamená ísť od nuly na sto, takpovediac, cez noc. Bohužiaľ, tieto myšlienky nie sú príliš reálne. Tak rýchlo sa ciele dosiahnuť nedajú, najmä čo sa cvičenia týka, a keď sa pustíte do toho po hlave hneď naplno, tak veľmi rýchlo vás to prejde. Nebudete schopní držať sa nerealistických očakávaní. 
Navrhol by som vám skôr cieľ: začať cvičiť dvakrát týždenne, neskôr si môžete pridať. To bude udržateľné, s neustálym progresom a bude vás to omnoho viac baviť.

4. Dotknúť sa prstov

Nastavenie maximálne konkrétneho cieľa  vás môže viac motivovať, ako len dať si všeobecný cieľ schudnúť. 
Napríklad cieľ naučiť sa vykonávať 10 zhybov za sebou alebo vedieť sa dotknúť prstov na nohách s vystretými nohami môže vytvoriť zdravý posun nezameraný čisto iba na estetickú stránku. Majte na pamäti, že aby sa vaše telo pohybovalo pekne a plynulo, tak vaše kĺby potrebujú dostatočný rozsah pohybu, preto je flexibilta taká dôležitá. A ako vaše telo funguje lepšie, estetická stránka tela sa tiež dodatočne zlepší. 

 

5. Nájdite si sparinga na cvičenie

Trénovať s kamarátkou alebo kamarátom vo fitku umožňuje vytvoriť prostredie pre priateľskú súťaž a zvyšuje tiež aj vašu zodpovednosť voči cvičeniu. Vyberte si rovnaký cieľ a spolu budete mať vyššiu šancu dosiahnuť to. Je to predsa len o niečo jednoduchšie, pokiaľ viete, že vás kamarát vám tiež fandí, je v tom s vami a čaká vás v telocvični.

6. Majte z toho radosť

Mnoho ľudí ľahko odradí a vzdajú to, keď dávajú až príliš veľký dôraz na chudnutie. Namiesto presileného sústredenia sa na ten cieľ sa zamerajte na radosť z pohybu a užívajte si cestu k vášmu cieľu. Buďte hrdí na seba, že vaše telo sa stáva čím ďalej, tým silnejšie. 
Popremýšľajte o dodatočne navýšenie energetického výdaju počas tréningu,tak by to nebola vždy len rutina ale aj zábava. Napríklad si dajte predsavzatie, že sa zapojíte do nejakej cvičebnej skupiny, alebo, že sa zúčastníte nejakých pretekov. Stačí nájsť niečo, čo považujete za zábavné v súvislosti s cvičením.   

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vyhraj voľby a môžeš si vyberať ministra

Na niektoré veci nestačí byť slušný, ale treba prejsť voľbami.

Píše Marián Leško

Kováčik je naozaj špeciálny prokurátor. Ako chráni mocných?

Prokuratúra ochraňuje privilegovaných.


Už ste čítali?