Jesť hlúposti a zároveň nepribrať?

Autor: Michael Achberger | 6.2.2017 o 6:20 | Karma článku: 3,93 | Prečítané:  1568x

Ľudia za mnou prichádzajú s rôznymi požiadavkami. Medzi najčastejšie, hlavne u žien, je chudnutie z brucha, nôh, bokov... Muži často chcú aj schudnúť, ale hlavne nabrať svalovú hmotu tak, aby pôsobili mužnejšie.

Niektoré ciele sú prirodzene závislé od fyziologických potrieb, podporujú správne fungovanie tela, zabraňujú vzniku cukrovky, zlepšujú sexuálne príležitosti u oboch pohlaví. Niektoré ciele však nie sú príliš štandardné. Medzi ne patrí aj moja klientka s jej špecifickou požiadavkou.

 

V jej veku to bez dostatočného pohybu nepôjde

S jej povolením vám ju predstavím, zmením jej len meno na Viktória. Má 41 rokov, vydatá, manželstvo štandardné bezproblémové až na klasické problémy dlhoročného manželstva. Pracuje na pošte za priehradkou, takže celý deň presedí. Nie je vyslovene nespokojná s postavou. Je relatívne uvedomelá, vie, že v jej veku to už bez dodatočného pohybu nepôjde. Po dvoch deťoch, aj keď nie ešte úplne osamostatnených, začala s rôznymi diétami, viacmenej úspešne.

 

Za mnou prišla netradičnepripravená žena na cvičenie, vyskúšala tiež nejakých trénerov predo mnou. Vždy bola s nimi spokojná, až na jednu vec: po celoročnom snažení sa, formovaní postavy, chudnutí a pre 40-ročnú ženu tvrdého režimu v posilňovni sa vždy „pustila“ počas vianočných sviatkov. Teda presnejšie, skoro celý december bol pre ňu nekvalitný, pribrala a jej postava sa po tomto období vždy vrátila späť tam, kde začínala. Deprimovalo ju neustále začínať znova a znova.
Chcela odo mňa nasledovné: keďže december pre ňu znamenal chodiť na rôzne večierky, dopriať si aj iné jedlo ako len kuracie či morčacie prsia, tak aj napriek tomu chcela nájsť spôsob ako sa aspoň udržať počas tohto obdobia a zároveň si užiť trocha jedla a iného režimu.

V podstate sa to zdá byť nereálne, chcieť jesť  hlúposti a zároveň nepribrať. Takto to nefunguje. Alebo žeby predsa?

Každej požiadavke svojho klienta sa snažím prispôsobiť, prípadne požiadavku upraviť na reálnu normu. Tu som pristúpil na jej požiadavku tak, že jedinou podmienkou je zvýšený energetický vydaj, inak to nebude fungovať. Napriek zvýšenej úrovne spoločenského života je nutné aspoň dočasnzvýšiť energetický výdaj. V tom nepopustím, jednoducho si musí nájsť pre to čas.

Jeden deň, ktorý zohráva dôležitú úlohu

Nemám rád extrémy, ale občas treba siahnuť aj na také niečo ako je extrémne stravovanie, pokiaľ to nejde inak. Ale len ako dočasný spôsob s požiadavkou rýchlo sa vrátiť do bežného režimu.
Navrhol som jej využívať cheat day ako deň, kedy môže jesť koľko a čo len chce bez obmedzenia. Keďže jej vždy nejaká spoločenská akcia vyšla vždy raz do týždňa, tak aby mohla takto často cheatovat, musel som jej stiahnuť počas týždňa energetický príjem na minimum.

Jej jedálniček vyzeral nasledovne: každý deň jedla počas dňa malý kúsok ryže, približne 200g mäsa, 150g zeleniny, liter zeleného čaju okrem iných tekutín, pol kelímku tvarohu a 100g filetu z aliašskej tresky. Extrém bez výraznej chuti. Ale keď chce jesť krátke obdobie aj iné a menej zdravé jedlá, musel som pristúpiť na tento režim. Cheat day s voľným režimom si vždy zaradila do dňa, na kedy jej vyšla spoločenská akcia. 

Okrem toho je nutnézvýšiť energetický výdaj, ako som písal. Keďže Viktória nepatrí medzi začiatočníkov, tak taký režim hravo zvládne: 

Pondelok: silové cvičenie v posilňovni, po tréningu 20 minút kardio tréning
Utorok: 2 fázy. Ráno silové cvičenie, poobede tréning HIIT tréning
Streda: kardio tréning 40 minút
Štvrtok: silové cvičenie v posilňovni, po tréningu 20 minút kardio tréning
Piatok: silové cvičenie v posilňovni, po tréningu 15 minút HIIT tréning
Sobota: kardio tréning 45 minút
Nedeľa: voľno

 

Musím uznať, je to náročné. Nie je to dlho udržateľné, vedie to k pretrénovaniu. Ale prispôsobil som sa požiadavkám Viktórie. Sám ale nie som zástancom takéhoto prístupu, pokiaľ je to možné, tak treba si aj chudnutie naplánovať. A keď sa priberalo roky, tak netreba čakať, že za mesiac sa má schudnúť. Na internete sa nájde veľa motivácií vo forme dievčat chudnúcich na nejakú fitness exhibíciu. Ale to nemôže byť príkladom pre bežne pracujúcu ženu alebo muža, ktorí žijú úplne odlišným spôsobom.

Viktória to s veľkou námahou prekonala. Ale otázka je skôr iná: stojí tá námaha za to? Nebolo by lepšie povedať si nie každému večierku, odmietnuť nadmerné množstvo jedál a alkoholu, užiť si racionálnym spôsobom sviatky? Extrém nie je nikdy nutný. To že sa priberie nejaké malé kilo na konci roka ešte nikoho nezabilo. Stačí jednoducho neustále sa hýbať, piť menej alkoholu a jesť s chuťou, ale striedmo.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vyhraj voľby a môžeš si vyberať ministra

Na niektoré veci nestačí byť slušný, ale treba prejsť voľbami.

Píše Marián Leško

Kováčik je naozaj špeciálny prokurátor. Ako chráni mocných?

Prokuratúra ochraňuje privilegovaných.


Už ste čítali?