Ako sa brániť obžerstvu

Autor: Michael Achberger | 15.9.2016 o 7:00 | Karma článku: 2,82 | Prečítané:  967x

Obžerstvo alebo záchvatové prejedanie sa je výhradne ľudská záležitosť. Klasicky sa držíme stravovacieho plánu a potom zrazu príde niečo, vďaka čomu sa vykoľajíme. A už keď sme sa raz vykoľajili,,tak jeme ďalej...

...

pretože jesť ďalej je jednoduchšie predsa... A potom to ľutujeme.

 

Ide o súčasť ľudskej povahy, netreba sa teda za to hanbiť. Ale aj tak, problémom ostáva to, že keď si takto, najčastejšie nezdravým spôsobom, jedlom vylepšujeme náladu, tak si koledujeme o nárast váhy, zhoršenie zdravotného stavu, ďalší nárast miery stresu a hlavne nám hrozí uviaznutie v nekonečnom kolobehu prejedaniu sa a následného sebanenávidenia sa. Ako teda predchádzať takémuto stavu?

Za záchvatovým prejedaním sa stoja naše endorfíny – tie nám pomáhajú vyrovnať sa s fyzickou a duševnou bolesťou. Endorfíny sú zodpovedné sa aj za pocity  radosti po cvičení. Teda kľúčom k úspešnému boji proti záchvatovému prejedaniu sa  nie je nič iné len naša hlava, teda poznanie samého seba.

Záchvatové prejedanie sa má za následok celá paleta emocionálnych  spúšťačov – stres kvôli problémom v práci alebo zlosť pri hádke s blízkou osobou. Váš mozog na túto situáciu zareaguje tak, že začne mať chuť do jedla – aj keď v skutočnosti nie ste hladní. Vtedy je vhodné uvedomiť si,, že záchvatové prejedanie sa prichádza omnoho skôr ako začnete jesť  „vytúžené“ jedlo.

 

Existuje veľa rôznych spúšťačov, ktoré vedú k záchvatovému prejedaniu sa, medzi najčastejšie patria tieto: stres, smútok, depresia, sklamanie, zlosť, žiarlivosť, strach, hanba, osamelosť, nuda.

 

Pre vás je ale dôležité si uvedomiť, aké typy takýchto emócií pociťujete a tiež to, ako na ne reagujete. Práve to je jadrom celej problematiky záchvatového prejedaniu sa.

 

Napríklad:

-           Po hádke so šéfom nechoďte do najbližšej kaviarne a nekúpte si zákusok „na nervy“ ale choďte sa radšej prejsť okolo budovy, alebo do najbližšieho okolia ak je to možné.

-           Po hádke s partnerom sa nemusíte ukľudňovať tým, že idete si do kuchyne niečo „dzobnúť“ ale namiesto toho si pustite nejaký film, alebo si choďte zacvičiť.

Vaše reakcie na nával emócií sú alfou a omegou úspešného boja proti obžerstvu. Pokiaľ viete, že s tým máte problém, kľudne si nejakú dobu založte zápisník, kde si budete zapisovať to, aké emócie ste behom dňa pociťovali a aká bola reakcia na ne.

Vďaka písomnému záznamu budete môcť vyhodnotiť, do akých situácii sa často dostávate a ako dobre či zle ich riešite.

 

Zmena samozrejme nenastane zo dňa na deň. Zmeny vo svojom chovaní musíte implementovať postupne po malých krokoch. Pokiaľ napríklad viete, že kvôli nejakej negatívnej emócií máte tendenciu sa zakúsnuť do čokolády, začnite tým, že čokoládu odstránite zo svojho dosahu a miesto toho nájdite iný spôsob, ako sa s danou emóciou vysporiadať. Je úplne jasné, že čím viac máte konkrétnu potravinu na očiach, tak o to viac nad tým premýšľate  a tým aj s najväčšou pravdepodobnosťou konzumujete danú potravinu.

 

Úplne ideálne by bolo, keby ste odstránili všetky príčiny vzniku problematických emócií, bohužiaľ v dnešnej dobe to nie je úplne možné, prakticky je to nemožné.  Aspoň čiastočným riešením môže byť užívanie adaptogénov, ktoré pozitívne znižujú hladinu stresu a tým aj vznik záchvatového prejedaniu sa. Do tejto skupiny patria najmä Rhodiola Rosea a Ashwagandha.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Opäť si zavaril. Trump nevie skrývať, že je rasista

Trump útočí na Mexičanov, nemá rád Afroameričanov. Prezidentovi neveria, že nie je rasista.

KOMENTÁRE

Trumpova Amerika prichádza o líderstvo

Neschopnosť a nepredvídateľnosť Trumpa je dôvodom pádu povesti USA.


Už ste čítali?