Prečo sa ženy zavodnia počas menštruácie a ako proti tomu bojovať

Autor: Michael Achberger | 12.9.2016 o 7:00 | Karma článku: 3,50 | Prečítané:  1489x

Ženy majú oproti mužom pri chudnutí minimálne jednu nevýhodu naviac. Jedna z nich je menštruácia. Celý týždeň sa dodržuje jedálniček a potom zrazu...koniec. Hormóny spôsobia, že žena dostane obrovské chute na jedlo a sladké jedlo.

Ďalším problémom pri menštruácii je zadržovanie vody – telo vyzerá tučnejšie a váha je vyššia.

 

Príčina

Hlavným vinníkom tohto stavu sú hormóny estrogén a progesterón. Konkrétne nastane pokles hladiny estrogénu a zvýši sa progesterón. Tento proces spôsobí známe PMS – premenštruačný symptóm – chuť na sladké a tučné potraviny. Častokrát dochádza až k nekontrolovanému prejedaniu sa.

Pri PMS

-           Dochádza k posilneniu mozgového centra, ktorý sa zaoberá odmenami. Ženský mozog dostáva vyššiu dávku dopamínu a tak cukor a tuk spôsosbia jeho vyplavovanie a mozog tak nemá nikdy dosť.

-           Mozog žien v PMS je viac zameraný na emócie. Reaguje intenzívnejšie aj na pozitívne aj negatívne podnety. A viac emócií = viac potencionálnych spúšťačov prejedaniu sa.

-           Dochádza k zvýšeniu váhy počas PMS vďaka zadržiavaniu vody. To ženy dokáže dostatočne deptať. Stráca sa tak motivácia zotrvať a zvyšuje sa šanca „vykašľať sa na to“.

 

Čo s tým?

V prvom rade si treba uvedomiť, že neexistuje žiadna jednoznačná rada, čo pomáha. Minimálne v kontextu pár dní, kedy uvedené zmeny prebiehajú. Existujú ale aj nejaké doplnky stravy, ktoré môžu zmierniť následky tohto procesu.

Ale pri riešení tohto problému sa na to treba pozerať z dlhšieho časového hľadiska.

Pomáha dlhodobé budovanie zdravých  návykov – tie pomáhajú znížiť pri pravidelnom zaradení do života symptómy PMS.

Užitočné je použiť aj techniky eliminujúce stres – meditácia, masáže.. alebo všetko to, čo vám pomáha zlepšiť náladu. Zároveň je vhodné rozoznávať medzi skutočným hladom a obyčajnými chuťami – významnú úlohu tu hrá pitný režim.

Ak si nie ste istí, či máte skutočný hlad, vyskúšajte „jablčný test“ – pri pocite hladu si predstavte, že máte v chladničke len 1 jablko. Zjedli by ste ho aj tak? Pokiaľ si odpoviete záporne, tak ide pravdepodobne len o emocionálnu túžbu po jedle.

Dôležitá rada: nikdy sa počas vašich dní nevážte! Je úplne jasné, že budete vážiť viac, ale musíte si uvedomiť, že ide len o vodu, nie o tuk.

 

Aké doplnky výživy?

 

V určitej miere vám môžu pomôcť aj doplnky výživy. Najčastejšie sa používa vitex jahňací. Jeho užívanie môže občas výrazne znížiť symptómy PMS a teda bolesti hlavy, nervozitu, nekľud, depresiu, nalievanie sa vodou a bolesť pŕs, či nafúknutie brucha.

 

Vitex sa neodporúča užívať tehotným ženám a kojacim matkám.

 

Medzi ďalšie látky bojujúce proti symptómom PMS môžme zaradiť zinok, horčík, vitamín B6 – dokopy ich nájdeme aj pod názvom ZMA. Pokiaľ nekonzumujete pravidelne ryby, odporúča sa tiež užívať rybí olej.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Opäť si zavaril. Trump nevie skrývať, že je rasista

Trump útočí na Mexičanov, nemá rád Afroameričanov. Prezidentovi neveria, že nie je rasista.

KOMENTÁRE

Trumpova Amerika prichádza o líderstvo

Neschopnosť a nepredvídateľnosť Trumpa je dôvodom pádu povesti USA.


Už ste čítali?