Prerušovaný pôst - nový spôsob zdravého chudnutia?

Autor: Michael Achberger | 2.9.2016 o 6:24 | Karma článku: 3,62 | Prečítané:  1956x

Vynechať raňajky, jesť len dvakrát do dňa. Potom 16-hodinový pôst, kým sa znovu nenajete. Znie to zvláštne, vlastne to protirečí všetkým základným pravidlám stravovania sa. 

Ale aj napriek tomu, týmto spôsobom môžete nabrať vzácnu svalovú hmotu, znížiť podkožný tuk, zvýšiť celkový celodenný výkon a nebudete ani hladní.

 

Inými slovami: vyrysovanejší, pevnejší, výkonnejší jedinec.

 

Ako je to možné? Nie je vynechanie raňajok škodlivé? Prečo by sa niekto postil 16 hodín každý deň? Aké to má výhody? Je to nebezpečné?

 

Prerušovaný pôst je vhodný pre mužov i ženy, možno ho ľahko zakomponovať do vášho životného štýlu a má veľa zdravotných prínosov.

 

Čo je prerušovaný pôst a prečo by ste ho mali praktizovať?

 

Prerušovaný pôst nie je diéta, je to štýl stravovania. Ide o naplánovanie jedál tak, aby ste z nich dostali čo najviac. Prerušovaný pôst nezmení čo jete, ale kedy to jete.

 

Prečo stojí za to zmeniť, kedy jete?

 

 

 

Najvýraznejším plusom je, že sa jedná o spôsob, ako mať nízke percento podkožného tuku, bez toho aby ste museli držať nejakú bláznivú diétu alebo kalórie na nule. V skutočnosti sa budete snažiť množstvo kalórií udržať na rovnakej hodnote, ako keď ste s prerušovaným pôstom začali. Naviac je prerušovaný pôst dobrý spôsob, ako si udržať svaly zatiaľ čo znižujete množstvo tuku.

 

To najhlavnejšie je, že prerušovaný pôst je jednou z najjednoduchších stratégií, ktoré sú k dispozícii, pre zbavenie sa vysokej váhy za súčasného udržania si dobrej váhy, pretože vyžaduje len malé zmeny vo vašom správaní. To je veľmi dobrá správa, pretože to znamená, že prerušovaný pôst spadá do kategórie: "dostatočne jednoduchý, takže ho budete dodržiavať, a zároveň dostatočne zmysluplný, takže naozaj uvidíte zmenu."

 

 

Ako prerušovaný pôst funguje?

 

 

 

Aby sme pochopili, ako prerušovaný pôst vedie k strate telesného tuku, musíme najskôr porozumieť rozdielu medzi stavom, kedy ste v "kŕmiacom móde" a kedy "pôstujete".

 

 

Vaše telo je v "kŕmiacom móde", keď trávi alebo vstrebáva potravu. Zvyčajne sa spustí, keď začnete jesť a trvá tri až päť hodín, kedy telo trávi a vstrebáva jedlo, ktoré ste zrovna zjedli. Kým sa nachádzate v tomto stave, je pre vaše telo veľmi ťažké spáliť tuk, pretože hladina inzulínu je vysoká.

 

 

Po tomto časovom úseku prechádza telo do stavu známeho ako po-vstrebávací stav, čo je iba módne označenie toho, že vaše telo nespracováva potravu. Po-vstrebávací stav trvá od 8 do 12 hodín od vášho posledného jedla, po čom vstúpite do stavu "pôstu". Pre telo je oveľa ľahšie spaľovať tuk v pôstnom stave, pretože hladina inzulínu je nízka.

 

 

 

Keď ste v stave pôstu, vaše telo dokáže spáliť tuk, ku ktorému nemalo prístup počas  kŕmiaceho módu.

 

 

 

Keďže do pôstového stavu nevstúpime skôr ako 12 hodín po našom poslednom jedle, naše telo sa v tomto stave, v ktorom dochádza k páleniu tuku, nachádza iba výnimočne. To je jeden z dôvodov, prečo mnohí ľudia, ktorí prerušovaný pôst začnú praktizovať, stratia veľa tuku, bez toho, aby zmenili, čo jedia, ako veľmi toho zjedia alebo ako často cvičia. Pôst uvedie vaše telo do takého stavu, v ktorom spaľuje tuk a do ktorého sa dostaneme veľmi zriedkakedy počas obvyklého jedálneho plánu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Opäť si zavaril. Trump nevie skrývať, že je rasista

Trump útočí na Mexičanov, nemá rád Afroameričanov. Prezidentovi neveria, že nie je rasista.

KOMENTÁRE

Trumpova Amerika prichádza o líderstvo

Neschopnosť a nepredvídateľnosť Trumpa je dôvodom pádu povesti USA.


Už ste čítali?