Naozaj Carnitine spaľuje tuk?

Autor: Michael Achberger | 19.7.2016 o 7:14 | Karma článku: 2,06 | Prečítané:  659x

Známy spalovač tukov, ktorý pozná aj ten, kto necvičí. Je dostupný už naozaj všade – kúpite ho samostatne v obchodoch, v lekárňach, rôznych e-shopoch, pridáva sa k rôznym nápojom, do potravín vďaka myšlienke, ktorá L-carnitine...

... sprevádza ako skutočný účinný spalovač. Je ale naozaj tak účinný ako sa prezentuje?

 

Prečo carnitin?

L-carnitin spaľuje tuk tým, že pomáha transportu tukov do mitochondrií – tam sa využije ako energia. Preto je carnitin prezentovaný v určitom zmysle ako liek proti obezite. Dalo by sa to  zneužívať zvyšovaním príjmu carnitinu, ale platí v tomto prípade čím viac, tým lepšie?

 

Čo ale môžme potvrdiť je to, že carnitin naozaj pomáha zvýšiť energetický výdaj – dokážete viac fyzickej práce vykonať a tým spáliť aj nadbytočný tuk. Najväčší efekt má carnitin u obéznych jedincov, ktorí keď už dodržujú nejaký fyzický a stravovací režim a dokážu len príjmom l-carnitinu spáliť omnoho viac tukov.

Vďaka lepšej využiteľnosti energie v tele je l-carnitin vhodný aj pre športovcov alebo ľudí, ktorí sa snažia zvýšiť svoj športový výkon. Okrem toho carnitin znižuje produkciu kyseliny mliečnej – menšia svalovica a zvyšuje sa jeho príjmom aj úroveň kreatínu a tým sa pomáha vybudovať viac svalovej hmoty.

 

Keď si uvedomíme súvislosti, tak pravidelnou konzumáciou l-carnitinu môžeme skonzumovať aj viac kalórií vo forme bežnej kvalitnej vyváženej stravy. L-carnitine potom zabezpečí, aby ste nepriberali telesný tuk vďaka lepšej využiteľnosti prijatej energie.

 

 

Tieto informácie sú overené fakty. Nejde teda o liek na chudnutie, ako z uvedeného vyplýva. Ale ide o látku, ktorá vám dopomôže vo vašej ceste k lepšej, chudšej postave, zvýši vám športový výkon.. Nečakajte ale zázraky, je to len suplement. Všetko o dodržiavaní diétneho režimu a toto je len vaša barlička, ktorá vám v tom pomôže.

 

Jednoduché tipy pre užívanie carnitinu:

-        Carnitin je často súčasťou rôznych spaľovaťov. Pre ušetrenie nákladov výrobcovia zmenšujú množstvo pridaného carnitinu v suplementoch. Dajte si teda pozor na obsah uvedených zložiek a či carnitin tam má dostatočne zastúpenie.

-        Kupujte, ak máte možnosť, len čistý carnitin. Ako som už naznačil, výrobcovia s ním radi šetria.

-        Bežná jednorazová dávka je najčastejšie 1g. To je veľmi dôležité uvedomiť si, aby ste neužívali menšie množstvo. Načasujte  si príjem carnitinu 40minút pred športovým výkonom, aby ste ho stihli vstrebať a mal na vás pozitívny účinok. Dávku môžete zvýšiť aj na 2g, vyššie množstvo, viac ako 3g na dávku, nie je také účinné a navyše spôsobuje nepríjemný zápach z kože – ako pokazené ryby.

-        Môžete si vybrať z rôznych foriem carnitinu. Na trhu existujú viaceré formy a je dobré ich obmieňať.

 

Formy carnitinu:

L-carnitine: látka syntetizovaná z dvoch aminokyselín – lyzín a metionín. Podporuje kvalitu spermií, odďaľuje pocit únavy, napomáha pri sústredení a zlepšuje pamäť, zároveň znižuje agresivitu. Táto báza carnitinu je najčistejšia forma . Nevýhodou je to, že nasáva rýchlo vlhkosť zo vzduchu.

 

Carnitine tatrat: táto forma obsahuje približne 68% čistého carnitinu a približne 32% tatratu. To spôsobuje, že je tento carnitine je menej hygroskopický – nenasáva toľko vlhkosti zo vzduchu. Preto je vhodnejší pre dlhodobé skladovanie.

 

Acetyl L-carnitine: oproti predchádzajúcim dvom formám je najmenej náchylný na hygroskopiu v prípade nesprávneho skladovania. Taňáto forma má vyššie účinky v oblasti mozgu, preto je vhodná aj ako doplnok na zlepšenie kognitívnych vlastnosti mozgu., myslenia a pamäte.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?