Cheat day - deň kedy môžme zjesť naozaj všetko?

Autor: Michael Achberger | 12.7.2016 o 7:08 | Karma článku: 2,73 | Prečítané:  1340x

Poslednú dobu sa mi množia otázky ohľadom cheat days. Či naozaj fungujú, ako ich zaradiť, či sa naozaj z nich nepriberá a podobne. Tak bolo by na čase troška v tom urobiť poriadok a zjednotiť jednotlivé pojmy a ukázať...

... 

ako a či fungujú cheat days – podvádazcie  dni v diéte.

 

Podvádzať v tomto prípade nebudete partnera, ale seba a svoj jedálniček. Výsledkom ale nebude depresia, ale progres. Takže dobrá správa – cheat days naozaj fungujú! Pokiaľ ich správne zaradíte do a dáte si voľno zo svojho jedálnička, tak vám to pomôže odbúrať tuk oveľa rýchlejšie.

 

Musíte sa ale rozhodnúť, či budete užívať túto metódu, nakoľko je vhodné nemať obavy z toho a ísť do toho s radosťou. Lebo pokiaľ vám má cheat spôsobovať nepríjemné pocity, tak ani váš výkon nebude dobrý  a to v podstate ide.

Prečo teda podvádzať samého seba?

Každý, kto niekedy bol na diéte, vám povie, že aj keď diéta funguje zo začiatku dobre, tak to netrvá dlho. Po týždni alebo aj viac vaša rýchlosť spaľovania tukov sa začne dramatický spomaľovať. Dôvod pre to je hormonálneho pôvodu. Leptín, ktorý výrazne ovplyvňuje rad mechanizmov vzťahujúcich sa na odbúravanie tukov, sa znižuje postupne, keď ste v diéte. Leptín má vplyv na ďalšie hormóny, ovplyvňujúce metabolizmus a to predovšetkým hormóny štítnej zľavy T3 a T4.

Leptín je ovplyvňovaný dvoma faktormi – množstvom tuku v tele a energetickým príjmom. Vaša celková hmotnosť ovplyvňuje leptín, pretože je produkovaný v tukových bunkách. Čiže viac tuku sa rovná viac leptínu. Leptín je tiež považovaný aj ako anti-hladucujúci hormón – čiže spomaľuje metabolizmus a šetrí nám energiu a tým znižuje náš hlad v čase nízkeho energetického príjmu. Čiže tiež platí: menej prijatých kalórií, menej leptínu, zastavenie straty tukov.

 

Z toho vypláva tiež nasledovné – čím viac tukov stratíte, tým ťažšie stratíte ďalší tuk. To je dôvod, prečo stratíte tuk ďalšie v pokročilejších fázach diéty.

Môžeme to ale brať aj pozitívne – ak zvýšime hladiny leptínu, tak spálime aj viac tukov  v ďalšej fáze diéty a to zvyčajne o dosť rýchlejšie.

Teda cheat day nie je len o prerušení diéty, o psychologickej podpore v dodržiavaní jedla, ale je to hlavne nástroj , ktorý vám pomôže stratiť nadbytočný tuk. Nezabudnite, že významným faktorom hladiny leptínu je váš príjem energie, ktorý príjmete počas dní v diéte a počas dní v podvádzacích dňoch.

Stručne povedané, výhody cheat days sú:

 

-           Zvýšenie hladiny leptínu – leptín klesá už po 72 hodín kalorického deficitu. Naštartovanie tvorby leptínu podporí aktivitu štítnej žľazy, zvýši váš energetický vydaj a celkovo zvýši termogenézu – budete sa tiež viac potiť.

-           Zvýšenie energetického výdaju 24 hodín po ukončení cheat days – kaloricky prebytok spôsobí, že telo zvýši svoj bazálny metabolizmus a telo má viac energie na dodatočný energetický výdaj až za hranicu energetického príjmu

-           Psychologická výhoda – podpora dodržiavania vami zvolenej diéty. Ak dodáte telu potrebné chute, budete striktnejší pri dodržiavaní diéty.

 

Kedy si dať cheat day?

 

Ak sa spomalí váš progres po nejakom čase, tak je na mieste dať si cheat day, pokiaľ ste na to dobre nastavení, dodržujete diétny režim podľa pravidiel a vaše telo už nemá taký výkon, aký mal zo začiatku. Najčastejšie takýto stav nastáva po dvoch až troch týždňoch dodržovania diétneho režimu.

Zvážte ale úroveň svojho kalorického deficitu, ak nie je príliš vysoký, nemusíte podvádzať tak často. Čím ale viac obmedzíte kalórie, tým môžete mať častejšie cheat days. Ak máte teda diétu veľmi miernu, tak cheat day zaraďujte len raz za mesiac, prípadne raz za dva týždne. V niektorých prípadoch bude stačiť len cheat jedlo – cheat meal.

Pokiaľ ale stiahnete kalórie drastickejšie, tak cheat days môžete zaraďovať aj každý týždeň.

Taktiež platí pravidlo: čím ste chudší, tým častejšie môžete zaraďovať podvádzacie dni.

 

Ak si nie ste istí, či ste pripravení na cheat day a bojíte sa, že z toho priberiete, zaraďte si zo začiatku len cheat meal a pozorujte svoj progres.

Počas cheat day netlačte na hranicu sýtosti – z jedla by ste sa mali cítiť sýti, nie preplnení, preťažení.

Deň po cheat days

Po dni kalorického príjmu je nutné zaradiť menší , čo najviac obmedzený kaloricky príjem. Sústreďte sa najmä na príjem bielkovín, zelenej zeleniny vo forme šalátov. Sacharidy ako vločky, ryža, pečivo vynecháte, alebo ich zaraďte v obmedzenom množstve tesne po tréningu.

Na ďalší deň môžete prijať už nejaké kalórie podľa vášho plánu a to vo forme tukov, alebo sacharidov, podľa toho, ako máte nastavenú diétu.

 

Cheat days ted určite odporúčam, ale zaraďte ich naozaj len počas dodržiavania diéty, nie ako doplnenie vašeho nedodržiavania diétneho režimu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?