Ryžové chlebíky a diéta: ide to vôbec dokopy?

Autor: Michael Achberger | 29.6.2016 o 7:28 | Karma článku: 4,47 | Prečítané:  1993x

Keď zo svojho jedálnička vynecháte pečivo, tak hľadáte alternatívu. Jednou z nich sú aj staré známe polystyrény – ryžové chlebíčky. Vyzerajú ako zdravý, ľahký snack, ktorý môžete jesť vo veľkom..

Ale ako to s nimi v skutočnosti je? Môžeme si ich dopriať bez obáv, alebo je na mieste obava z priberania?

 

Plátky ryže, dnes už v rôznych tvaroch sa vyznačujú svojou trvanlivosťou, sú ľahko prenosné, dajú sa kombinovať s rôznymi doplňujúcimi chuťami, či už na sladko alebo len tak zľahka šunka-syr. Mnohí tréneri ich často zaraďujú do svojich jedálničkov, takže logicky z toho vyplíva, že je to potravina ideálna na chudnutie. Aj keď, nechutí až tak dobre každému, dá s z nich rýchlo presýtiť.

 

Ryžové chlebíčky patria do skupiny pufovaných produktov – medzi nimi nájdete aj pšeničné chlebíčky, kukuričné s doplnkami ako sója, amarant, pohánka. Taktiež nájdete aj rôzne verzie, ktoré sú poliate nejakou sladkou polevou – jogurtová, banánová,, kakaová.

Pufovanie

Ide o technológiu, kedy sa ryžové, kukuričné Lebo pšeničné zrná vďaka vysokej teplote a tlaku nafúknu zvnútra. Dochádza tak k lepšej stráviteľnosti, čo neznie ako zlá vlastnosť. Ale spolu s tým sa zvýši aj glykemický index danej suroviny.  A to môže byť za istých okolností problém.

 

Zjesť potraviny so zvýšeným glykemickým indexom znamená, že sa vám rapídne zvýši hladina glukózy v krvi, ale ktorá veľmi skoro klesá následkom vyplavenia inzulínu – ten má za úlohu hladinu glykogénu znižovať. V praxi to znamená, že po chvíli budete zase skoro hladní. Takže tieto chlebíčky nemajú samy o sebe schopnosť nasýtenia.

 

Glykemický index skoro ako cukor

 

Pokiaľ teda držíte diétu a konzumujete tieto chlebíčky samy o sebe, tak to nie je ideálna voľba – vaša diéta tak bude o to náročnejšia, že budete viac hladní. Podobne vlastne fungujú aj sladkosti, až na to, že tieto chlebíčky neobsahujú v sebe tuky ako ďalší zdroj energie.

Ďalším dôvodom, prečo nezasýtia toľko ako pečivo je ten, že obsahujú malé množstvo vlákniny – tá pomáha spomaľovať trávenie a lepšie zasýti.

 

Ryžové chlebíčky najpriek všetkému môžeme konzumovať v diéte – ale s určitými pravidlami sú vhodnou a kontrolovateľnou potravinou. To ale neplatí o chlebíčkoch s polevou. Polomáčané ryžové chlebíčky mnoho ľudí vníma ako zdravú alternatívu sladkostí. Ale opak je pravdou. Keď pozrieme na energetické hodnoty, tak je to porovnateľné s čokoládou. Aj v malom balení je toľko energie z cukrov, komplexných sacharidov a lacných tukov, že lepším zdrojom bude naozaj horká čokoláda v menšom množstve. Takže do diéty chlebíčky s polevou určite neodporúčam!

Ako teda? Jesť ryžové chlebíčky?

 

Áno, odporúčam ich jesť za určitých okolností. Samozrejme myslím tie bez polevy. Zaraďte si ich v jedálničku do obdobia desiaty alebo olovrantu. Ale – nejedzte ich samotné, keďže samy o sebe nemajú nasycovací efekt a dokážete ich tak  zjesť nadmerné množstvo a nezasýtia vás. Napriek tomu energia obsiahnutá v nich je nadmerná.

Vždy konzumujte chlebíčky s bielkovinovou potravinou – pomáha to vyvolať pocit nasýtenia sa. Môžete použiť cottage cheese, tvaroh, vhodný syr, šunku s vysokým obsahom mäsa, jogurt, kefír..

Výborne sú chlebíčky aj pred pohybovou aktivitou, keďže nezaťažujú toľko trávenie ako iné potraviny.

Vyberajte si hlavne také chlebíčky, ktoré majú vyšší podiel vlákniny a keď nájdete aj také, ktoré majú vyšší obsah bielkovín, tak to je len vás bonus. Snažte sa strániť chlebíčkov s vysokým obsahom soli.

Pokiaľ ste celiatik, tak vyberajte si ryžové a kukuričné chlebíčky, pšeničné nie sú pre vás vhodné.

 

 

Približný obsah makronutrendov v ryžových chlebíčkoch:

 

100g

Sacharidy: 82,5g

Bielkoviny: 8 g

Tuky: 1,2 g

Vláknina: 2,8g

Energia: 1592 kJ

 

 

Približné zloženie pšeničných chlebíčkov

 

100g

Sacharidy: 70,2 g

Bielkoviny:11,5 g

Tuky: 0,9g

Vláknina: 13,3 g

Energia: 1430 kJ

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Valach: Ak Petrovi niekto nepomáha a potom ho prešprintuje, divák to vidí

Dva roky za sebou priviedol Ján Valach ako tréner mužskej reprezentácie Petra Sagana k titulu majstra sveta.

DOMOV

Na smrti trojročného chlapca má podiel nemocnica, zle ho liečila

Úrad zistil, že nitrianska nemocnica v liečbe chlapca pochybila.


Už ste čítali?