Six-pack - do akej miery má genetika vplyv?

Autor: Michael Achberger | 15.6.2016 o 7:13 | Karma článku: 2,24 | Prečítané:  631x

Mať tehličky na bruchu sa stáva určitým trendom. Pre mnohých z nás je to ale dosť frustrujúce, keďže aj napriek tomu, že ostatné partie sa ako tak formujú, naberáme svaly, tvarujeme telo do tej nami vysnenej formy. 

Ale keď pozrieme pod prsia, tak nič. Kocky sme si nevideli, žiadne ABS sa nekoná.  Diétu držíme, tak kde je problém? Nemôže za to zase tá naša genetika?

 

 

Rovnica vyzerá jednoducho: čím viac sa snažíme cvičiť nejakú partiu, tým skôr vidíme výsledky. Jednoduché. Ale v praxi to tak často nie je realizovateľné.

Ovplyvňuje nám teda genetika viditeľnosť six-packu? Odpoviem hneď priamo. Áno. Do určitej miery má genetika vplyv na to, akým spôsobom, rýchlosťou a do akej miery sa nám vyvinie svalstvo brucha. Neplatí ale len o kockách na bruchu ale aj o iných partiách tela.

 

Na to, aby ste si mohli povedať, že nemáte geneticky potenciál mať VÝRAZNÉ brušné svalstvo musíte vyskúšať dostať svoj podkožný tuk na minimálne hodnoty. Lebo každý z nás má kocky na brušku, ale niekto ich má výraznejšie, iný zase inak tvarované, pravidelné alebo nepravidelné, hlboké, alebo plytké. Pokiaľ ste tým šťastlivcom, že vaše brušné svaly prirodzene bez väčšej námahy dokážu reagovať rastom na tréning brucha, tak môžete mať viditeľný six-pack aj s o niečo vyšším podielom tukovej vrstvy. Pokiaľ nie, tak musíte ísť do diéty a zbaviť sa nadbytočného tuku.

Nemusíte ale skúšať drastické nezmyselné diéty, niekedy stačí len zmeniť stravovanie a pridať energetický výdaj. Príliš namáhavou diétou by ste práve prišli o svaly, kocky na bruchu, o ktoré sa snažíte. Zo začiatku vyskúšajte aspoň zopár jednoduchých rád:

 

1.         Vyhýbajte sa vyprážaným jedlám, nadmerné tučným jedlám, pokiaľ sa nesnažíte jesť podľa pravidiel ketogénnej diéty

2.         Namiesto sladkých potravín zaraďte ovocie. Nepreháňajte to ani s medom ako sladidlom

3.         Snažte sa jesť pravidelne v menších dávkach. Poslednú dobu sa toto pravidlo zatracuje, ale pokiaľ sa snažíte o výsledok a začínate, tak je veľmi pravdepodobné, že to bude na vás fungovať. Samozrejme, nájdu sa aj výnimky

4.         Pite pravidelne, menšie množstvá vody počas dňa. Celodenný príjem ale zvýšte na približne 3 litre denne.

5.         Vyhýbajte sa alkoholu

 

 

Pri diéte sa držte pravidla: nie je dôležité koľko vážite, ale ako vyzeráte.

 

Kocky na bruchu a ženy

 

Väčšina žien si svoj six-pack nikdy neuvidí. To ale neznamená, že to je chyba. Samozrejme, je to možné. Nevýhodou žien je ale vysoký podiel estrogénu v tele – ten dopomáha v ženskom tele rýchlejšie ukladať tuk do ženských partií a oproti mužom nemajú ženy testosterón, tak o to pomalšie spaľujú tuky a naberajú svaly. Viacmenej, ženy sú predurčené mať vyšší podiel tukov v tele. Ale to nie je na škodu. Pri posilnení celého tela žena môže nadobudnúť vďaka primeranému množstvu tukov sexy krivky. Six-pack teda nie je nutnosťou, v tomto prípade skôr na škodu. Pre vyrysovanie bruška a tým vystúpeniu brušných svalov žena stráca tuk z každej časti tela, aj z tej ktorú robia ženu ženou.

Estetika mužských kociek na brušku

 

Naproti ženám, muži omnoho jednoduchšie získavajú kocky na brušku aj vďaka testosterónu. Dokážu vyrsovat rýchlejšie ako ženy. Nie ale u každého je to také jednoduché. Naozaj, genetika má vplyv aj na rast brušného svalstva a pre dosiahnutie viditeľnosti kociek musí muž niekedy naozaj pritvrdiť, aby ich bolo vidno. Stráca ale tak nadobudnutú hmotu z patrií, ktoré zase tvoria typickú mužskú postavu. Niekedy stačí menej – zapracovať na mohutnejších prsiach a diéta nemusí ísť až na kraj vašich síl. Z estetického hľadiska stačí, ak brušná dutina nepresahuje úroveň prsných svalov a pre typické svalnaté telo stačia aj náznaky kociek – pre telo a myseľ je taký stav určite prijateľnejší.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?