Môže sa cvičiť počas menštruácie? Aké riziká hrozia a aké nie

Autor: Michael Achberger | 22.6.2016 o 6:58 | Karma článku: 2,65 | Prečítané:  778x

Váš menštruačný cyklus môže byť brzdou vašej dobrej nálady, ale to neznamená, že zároveň s tým sa má spomaliť váš tréningový plán. Niektoré z vás riešia bolesti a krvácanie rôznymi spôsobmi, častokrát pomocou antikoncepčných pilúl.

Tým si ale zmenia celkovo svoj menštruačný cyklus. Je to ale naozaj nutné meniť svoj cyklus z dôvodu odtrénovania dobrého tréningu? Môže krvácanie predstavovať vážnejšie riziká počas tréningu? Pozrime sa na to, ako váš menštruačný cyklus ovplyvňuje cvičenie a aké sú prípadné riziká.

 

Menštruácia neznamená pauzu od tréningu

Počas menštruácie môžete trénovať – toto si treba uvedomiť ako prvé. Pokiaľ nie ste vrcholoví športovci, tak zmiernenie menštruácie nie je nevyhnutné. Nemusíte svoje krvácanie spomaliť, ani vynechávať.

Tréning ovplyvňuje precítenie menštruácie. Treba to vyskúšať na sebe – najčastejšie sa ženy cítia horšie tesne pred menštruáciou, ale nadmerná bolesť zväčša prejde počas tréningu. Vzájomným pôsobením tréningu na menštruáciu a opačne váš výkon bude mať rovnaké hodnoty ako počas bežných dní.

Z toho vyplýva, že pokiaľ nie ste naozaj extrémny špecifický prípad, tréningy z dôvodou „svojich dní“ nevynechávajte. Zo začiatku menštruačného cyklu je začiatok tréningu určite horší, neskôr ale môžete pridať náročnosť skoro bez obmedzenia. Takže kľudne cvičte, behajte, skáčte, užívajte si vaše tréningy.

Krvácanie má negatívny vplyv na výskyt zranení

Ženy sú omnoho náchylnejšie sa zraniť ako muži počas tréningu. Ide o skupinu zranení športového charakteru – napríklad zranenie kolena, natiahnutie šľachy a podobne. Tento jav súvisí s menštruačným cyklom. Ako jasný príklad môžme uviesť odlišné používanie svalov hlavne hamstringoch a gluteus – svaly zadku počas behu v menštruačnom období. Počas takéhoto behu žena má znížený tonus v hamstringoch a koleno pri dopade na zem pri behu sa dostáva do neprirodzených polôh a zvyšuje sa tak riziko zranenia. Koleno sa pretáča až dovnútra, dochádza k poškodeniu chrupaviek.  Existuje tu teda priamy súvis medzi ovulačným cyklom a poranením pohybového ústrojenstva.

To je tá zlá správa. Dobrou správou je to, že aj keď nemôžeme zmeniť ženskú anatómiu, môžeme zmeniť ženskú nervosvalovú kontrolu a tým znížiť riziko zranení o polovicu. Pre ženy je teda dobré zamerať sa nácvik znižovania záťaže kolien a členkov, budovanie sily a koordinácie na oboch stranách tela. Vyskúšajte si nacvičovať rovnováhu na jednej nohe, plyometrický skok a zamerať sa na svalovú efektivitu práce svalov zadku.

Váš tréning môže znížiť príznaky predmenštruačného syndrómu

Pravidelne aeróbne cvičenie môže pomôcť znížiť tento syndróm. Vyskúšajte si to rovno na sebe – dajte si tréning, ak pociťujete príznaky predmenštruačného syndrómu, vaša nálada sa hneď zlepší, odvrátite únavu a prispejete ku kvalitnejšiemu spánku. Nemusí ale ísť len o cvičenie vo fitnesscentre, stačí aspoň ísť si zabehať, zajazdiť si na bicykli, zacvičiť si jógu..

 

Nadmerné cvičenie

Aj keď sa odporúča cvičiť počas menštruácie, existujú tu isté riziká. Hlavne kombinácia NADMERNÉHO cvičenia so zníženým energetickým prijom. V takomto stave sa môže,a le nemusí telo nastaviť tak, že vypne menej potrebné telesné funkcie nepotrebné na“prežitie“ a odloží menštruačný cyklus, prípadne obmedzí alebo ho urýchli . Telo tak bude menej zaťažené a bude vedieť aktívne fungovať ďalej. Z krátkodobého hľadiska je to v poriadku, ale existujú určite skupiny žien, ktoré sú ohrozené týmto javom: krasokorčuliarky, gymnastky, baletky, kulturistky ale aj ženy v dlhodobých diétach.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

O 13. a 14. plate už nahlas hovorí aj Smer. Kto, kedy a ako ho dostane

Koaličné strany sa zrejme dohodnú na úľavách pre firmy, ktoré vyplácajú ľuďom trináste a štrnáste platy.

KULTÚRA

Rytmus bude nadávať, orchester hrať

Ľahší primitivizmus a ukáznenosť vraj idú dokopy.


Už ste čítali?