Prečo diéty zlyhávajú?

Autor: Michael Achberger | 7.4.2016 o 7:08 | Karma článku: 1,76 | Prečítané:  525x

Prečo zlyhávame pri diétach? Presne stanovené diéty, dodržujeme ich ako máme, ale nevydržíme pri nich dlho a zlyháme? Väčšina diét má naozaj vysokú mieru zlyhania. Prečo k tomu dochádza? Pozrite si, prčco diéty často zlyhávajú..

1.         nerealistické očakávania

Pri stanovení cieľu diéy sa spoliehame na to, že čo fungovalo v mladosti/minulosti bude fungovať aj teraz. Ale naše telá sa vekom menia, spomaľuje sa metabolizmus a prichádzajú do toho ďalšie zdravotné komplikácie, ktoré nám znemožňujú tak rýchlo dosiahnuť očakávaný stav.

 

2.         neriešime dôvod prejedania sa

Častým dôvodom priberania je prejedanie sa. Pokiaľ sa bezhlavo pustíme do diéty, bez toho, aby sme riešili dôvod nadmerného príjmu potravín, tak samozrejme, diéta nebude úspešná. Treba hľadať príčinu, či už psychického charakteru alebo fyziologického.

 

3.         diéta nie je prispôsobená vašim potrebám

Zlé stanovené diéty neberú do úvahy vaše aktuálne možnosti, prípadne zdravotný stav aleb sú písané príliš všeobecne a neprispôsobujú sa vám ale vy nim. To samozrejme nemôže vydržať príliš dlho.

4.         jeme príliš veľa zdravých jedál

Pokiaľ chceme schudnúť, tak základom je určité obmedzenie potravín spolu s energetickým výdajom. Aj keď príjem jedla skvalitníme a pridáme do jedálničku zdravé potraviny, tak aj tak je základom správna porcia. Aj z veľa zdravého sa dá priberať. Vždy teda s mierou.

 

5.         povrchné motívy

Držíme diétu preto, aby sme boli štíhli,  nie zdraví. Pri tej myšlienke sa naviažeme, že až potom budeme šťastní a spokojní so sebou. Teda našim cieľom je schudnúť, nie byť zdraví. A to vie byť omnoho frustrujúcejšie, že to nejde, hneď ako by sme chceli. Keby sme sa sústredili viac na to, že chceme byť zdraví a výkonní, tak popritom sa zvezie aj príbuzný efekt – schudneme a ani si to nevšimneme ako ľahko.

 

6.         nedostatok podpory

Mnohokrát rodina a priatelia hovoria, že nás podporujú, ale sú tajne radi, keď sa nám v tom nedarí, alebo nenápadne sa snažia sabotovať vašu snahu. Pokiaľ máte ten pocit, porozprávajte sa s nimi, nech vám naozaj pomáhajú.

 

7.         nedostatok pohybu

Nedostatok pohybu, ktorý stimuluje hormóny, ktoré pomáhajú spaľovať uložený tuk. Nestačí len držať diétu, pokiaľ chceme vydržať a dlhodobo schudnúť. Cvičenie nám pomôže stratiť tuk, a mnohí z nás sa práve toho  vzdávajú, keď sa snažia schudnúť, čo je samozrejme kontraproduktívne.

8.         výsledky sú pomalé

Pomalé výsledky nás demotivujú a vzdáme to. Musíme si ale uvedomiť, že to nebude trvať týždeň. Naberali a priberali sme dosť, tak musíme dať tomu čas, aby sme mohli  schudnúť a nevzdávať to, pokiaľ neuvidíme výsledky pomaly na druhý deň.

 

9.         diétou popierame samých seba

Naše chuťe sú špecifické pre každého z nás. Pokiaľ je nám diéta proti srsti a musíme odmietať obľúbené potraviny, tak samozrejme to nevydrží dlho. Diéta môže zahŕňať aj nezdravé jedlá, ale samozrejme v obmedzenej miere a podľa cieľa, ktorý diétou sledujeme.

 

10.       Jeme to, čo nám nechutí

Niekedy si samy sebe nastavíme takú diétu, ktorá nás úplne obmedzí a nakazuje nám jesť také jedlá, ktoré neznášame. Dieťa by nám mala chutiť, to je základom úspechu každej diéty.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?