Nevedela schudnúť a stále sa vyhovárala. Kde bol ale skutočný problém?

Autor: Michael Achberger | 26.1.2016 o 7:14 | Karma článku: 4,02 | Prečítané:  1091x

Novoročné predsavzatia a s tým spojené odhodlania zmeniť svoju postavu. Príbeh mojej klientky začal v takomto období pred dvoma rokmi. 

Bola to 35 ročná mamička, ktorá sa rozhodla, že zmení svoj život novým predsavzatím – chce mať znovu svoju štíhlu postavu. Po pôrode sa totiž stále nevedela dostať na svoju pôvodnú hmotnosť a už niekoľko rokov s tým neúspešne bojovala. Jej motivácia vychádzala priamo z nej, s manželom bola spokojná, nemala ani zdravotné problémy, jediný problém pre ňu bola neestetická stránka jej postavy – veľký zadok, stehná, bruško a boky.

 

Sama to nevedela riešiť, tak na odporúčanie vyhľadala mňa – osobného trénera. S radosťou som sa jej ujal – videl som veľké odhodlanie, aj keď ani to nie je zárukou úspechu.

Tak sme sa teda stretli, odmeral som ju, zanalyzoval som jej problém, nastavili sme jedálniček, nastavili sme tréningy. Podľa toho, čo som zistil, tak jej problém bol, že rada v noci konzumuje vysokokalorické jedlá. Napriek tomu, že mala pocit, že nič poriadne nezje počas dňa, tak večer to dohnala aj dvojnásobne. Počas dňa občas chodila cvičiť, aj keď nie tak ako by som jej to nastavil ja, ale aj tak aspoň nejaká snaha. Ale zabila to zakaždým večerným prejedaním.

 

Ďalším problémom bolo to, že išla z extrému do extrému – sama si nastavovala jedlo tak, že skoro nič nejedla. Samozrejme toto sa nedá vydržať a tak vždy to dopadlo tak, že sa vrátila k pôvodnej nezdravej strave a to čo zhodila, nabrala späť a ešte navyše pridala k tomu aj ďalšie kilá. Tak sa dostala pri svojej výške 169 cm na váhu 79 kíl. Čo je samozrejme mierna nadváha bez výrazných zdravotných problémov. Ale zvyšujú sa zdravotné riziká, napríklad riziko vzniku cukrovky.

Začali sme s tréningami. Počiatočné odhodlanie veľmi skoro odpadlo. Snažil som sa ju znova namotivovať, hľadať nový cieľ. Pokiaľ bude jej cieľom len formovať postavu, tak tento cieľ veľmi dlho nevydrží – stratí motiváciu príliš rýchlo. Formovanie tela je dlhodobá záležitosť a dlhší čas, čo k tomu vedie môže vyvolať frustráciu  a znížiť snahu dosiahnúť svoj cieľ. Proste, niekedy to nejde tak rýchlo, ako si to predstavujeme. Niekedy áno, ale je určite lepšie vybrať si trocha iný cieľ, keď už ideme cvičiť – cítiť sa dobre, posilniť srdce, cítiť sa menej unavení... A úprava postavy pôjde už spolu s tým.

 

Napriek určitej demotivácii, čo sa prejavovalo občasnými presunmi v dohodnutých hodinách alebo ich úplným zrušením, tak sa stále snažila aspoň môj navrhnutý jedálniček dodržať.

Na tréningoch som ju naozaj nešetril, napriek 1000 výhovorkám. Stravovanie som často kontroloval, pokiaľ ma neklamala, tak naozaj uvedený režim dodržiavala. Takže aj pri menšej snahe by mal nastať nejaký progres.

 

Niečo málo sme dosiahli spolu. Za tri mesiace zhodila zo 79 na 76 kíl. Na jednej strane aj nejaké svalstvo pribudlo, na druhej strane je to naozaj malý úspech. A ona to tiež tak vnímala. Samozrejme, pri ako tak dodržiavaní jedálnička čakala oprávnene viac, na tréningy tiež viac-menej chodila, tak kde bol teda problém? Skúšali sme iné diéty, robili sme testy, bola u alergológa, či nemá problém s trávením. Nič. A časom má  stále viac a viac obviňovala, že ju zle vediem.

 

Po roku si dala vyšetriť endokrynné zľavy, či ich výkonnosť je v poriadku. Hlavne štítna žľaza, čo má veľký vplyv na metabolizmus človeka. A výsledok? Všetko v poriadku. Samozrejme, po takej dobe bola celá demotivovaná, nemala chuť pokračovať so mnou ďalej. Samozrejme som to chápal, aj keď som nerozumel naozaj, čím to môže byť. Buď má klamala, že to jedlo dodržiava, ale jej muž mi to potvrdil, že je poctivá, alebo tam môže byť ďalší skrytý problém.

 

Tak sme sa dohodli, že  ukončíme spoluprácu, ale že má pozve k sebe na večeru na rozlúčku. Že pripraví niečo diétne. Pozvanie som prijal, prišiel. A pripravila naozaj chutnú zdravú večeru. Ale – tam som zistil, kde bola príčina neúspechu. Popri večeri sa pil alkohol, konkrétne víno. A nie málo. A to je samozrejme kalorická bomba, o ktorej má klientka nechcela informovať. A aj napriek tomu, že som jej povedal, že toto môže byť vážna príčina stagnácie, tak sa alkoholu nechcela vzdať.

 

Takže svoju celoročnú snahu s cvičením zapíjala litrami vína ale aj tvrdého alkoholu. Vždy tak na večer, alebo cez víkend. Stravu dodržiavala, ale tohto sa nechcela vzdať. S alkoholom sa ťažko chudne, či už len kvôli kalorickému príjmu, nevhodnému zdroju energie alebo aj kvôli zaťaženiu organizmu. Alkohol a diéta, alebo zdravý životný štýl naozaj nejdú dokopy.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

O 13. a 14. plate už nahlas hovorí aj Smer. Kto, kedy a ako ho dostane

Koaličné strany sa zrejme dohodnú na úľavách pre firmy, ktoré vyplácajú ľuďom trináste a štrnáste platy.

KULTÚRA

Rytmus bude nadávať, orchester hrať

Ľahší primitivizmus a ukáznenosť vraj idú dokopy.


Už ste čítali?