Jesť po 18:00 - áno či nie?

Autor: Michael Achberger | 13.11.2015 o 7:16 | Karma článku: 3,38 | Prečítané:  822x

Pozor na spánok- má avka estste mali v umysle Častá domnienka a prax – jesť po 18:00 vedie k obezite a preto až do rána sa nemá nič zjesť. Naproti tomu sú raňajky prezentované ako kráľom všetkých jedál. 

Niektorí odborníci zase o raňajkách hovoria ako o najdôležitejšom jedle dňa. Je tu aj predpoklad, že bežní ľudia, ktorí vynechajú raňajky, tak majú vyšší výskyt obezity ako tí, ktorí si dali na raňajky napríklad vajíčka.

Treba komplexný pohľad

 

Vaše telo nefunguje  na 24hodinovom formáte. Úbytok hmotnosti a tuku nevzniká vo vákuu. Treba si tiež uvedomiť, že neexistujú jednoznačne dobré a jednoznačne zlé potraviny. Žiadne čiernobiele informácie neexistujú, všetko treba brat v kontexte pohybovej aktivity, bazálneho metabolizmu, načasovania...

Aj vďaka tomu, že raňajky sú považované za naj jedlo dňa, tak sa logicky ukazuje náprotivok raňajok – večera, alebo neskorá večera. Myšlienky typu „jesť v noci zo mňa spraví tučnú ženu“ sú potom veľmi časté. Taktiež mnoho ľudí, aj známych ľudí zbytočne zavádza verejnosť vyhláseniami, že ako znížili príjem jedál večer alebo ich úplne vynechali, tak veľmi ľahko stratili zopár kíl.

 

Je tu viacero hľadísk ako sa na vec pozerať. Ak ste bežný človek so štandardnom až nízkou aktivitou počas dňa, tak ani raňajky nemusia byť pre vás to najlepšie jedlo dňa a tým že ich vynecháte, môžete kľudne zaradiť aj neskorú večeru. Alebo keď ste pohybovo aktívnejší, tak najlepším riešením je zaradiť aj raňajky, aj večeru. Jedla sa netreba báť, niekedy je horšie ho vynechať.

 

Jedzte po 18:00!

 

Takto získaná „sloboda“ – jesť po 18:00, vám dáva nové možnosti. Viete vydržať pri zdravom spôsobe konzumácie omnoho dlhšie, ako by ste len vynechali večeru. Udržíte si tak diétny či stravovací režim po dlhšiu dobu s vyšším efektom.

Udržať dlhodobý rozumný a postupný režim je ten správny spôsob, ako schudnúť, udržať svalovú hmotu, byť plní energie a byť šťastní. Prestaňte teda hľadať rýchle riešenia, 20dňové diéty, 7dňové detoxy, kapustové diéty... Zastavíte tak jo-jo efekt a naozaj schudnete. Cíťte sa dobre v diéte, v racionálnom stravovaní. Vynechať večeru vedie k hladu, nekľudu, podráždeniu. Spomalí sa vám metabolizmus a v konečnom dôsledku neschudnete tak, ako by ste si predstatovovali.

Vaše telo neukladá tuky ľahšie v noci, než inokedy počas dňa. Schopnosť tela priberať na váhe je hlavne o tom, čo jete a koľko zjete toho naraz.

Vaše telo nie je na 24 – hodinovom formáte. Čo sa ale ráta je to, že keď spálite viac kalórií počas dňa a skonzumujete počas dňa alebo v noci primerane množstvo, tak nepriberiete ale môžete dokonca schudnúť z tukov.

 

Pozor na spánok

 

Mnohí ľudia jedia v noci z nudy alebo keď sú smutní, alebo aby sa rozveselili. Vďaka takémuto správaniu spotrebujú viac ako potrebujú za deň. Príjmu viac energie celkovo počas dňa. Netreba teda zabúdať, že je dôležitý celkový príjem energie, kalórií počas dňa. A celkový energetický vydaj.

 

Nočné jedenie je úplne v poriadku. Na čo si ale dajte pozor je, aby ste neznižovali množstvo spánku na úkor jedla. Jesť ťažké jedlá dlhý čas spôsobuje menej kvalitný spánok, menej spánku a tým menšiu regeneráciu a dodatočne aj stratu svalovej hmoty.

Tento proces potom pôsobí aj opačne. Ak ste unavení, malo spíte, tak telo má pocit, že musí prijať viac energie ako by bolo vhodné aj počas večerného jedenia. Únava z nedostatku spánku tiež vedie k menšiemu energetickému výdaju počas dňa. Zvyšuje sa vám chuť do jedla a spomaľuje sa vám metabolizmus.

Čo teda jesť večer?

 

-           Mäso

-           Šaláty

-           Syry

-           Mrazené čučoriedky

-           Biely jogurt

-           Ryby

-           Tvaroh

-           Cottage cheese

-           Avokádo

-           Orechy

 

Ako jesť na večer:

 

-           jedzte pomaly a jedlo si vychutnávajte.

-           pite vodu pred a počas jedla

-           nepite alkohol

-           niekedy stačí aj polovičná dávka ako ste mali v úmysle zjesť

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Valach: Ak Petrovi niekto nepomáha a potom ho prešprintuje, divák to vidí

Dva roky za sebou priviedol Ján Valach ako tréner mužskej reprezentácie Petra Sagana k titulu majstra sveta.

DOMOV

Na smrti trojročného chlapca má podiel nemocnica, zle ho liečila

Úrad zistil, že nitrianska nemocnica v liečbe chlapca pochybila.


Už ste čítali?