Závislosť na jedle - mýtus či realita?

Autor: Michael Achberger | 6.11.2015 o 9:14 | Karma článku: 1,74 | Prečítané:  538x

Myšlienka, že človek môže byť závislý od jedla v poslednej dobe začína mať podporu aj od vedeckej obce. A nie sú to len výskumy, čo potvrdzujú takúto závislosť. Vidím to bohužiaľ aj na niektorých mojich klientoch, že závislosť na

potravinách prestupuje ich životom a znižuje im ich kvalitu.

 

Experimenty na zvieratách a ľuďoch ukazujú, že pre niektorých ľudí je určitý spôsob konzumácie jedla rovnakým spúšťačom takých istých pocitov a prežívania ako pri užívaní drog ako kokaín a heroín. Aktivujú sa v mozgu rovnaké reakčné centrá. Vyvolávajú túto reakciu hlavne chutné a nezdravé potraviny bohaté na

 

Cukor

Tuk

Soľ

 

Rovnako ako pri návykových látok, tak veľmi chutné potraviny vyvolávajú dobrý pocit v tele vďaka uvoľňovaniu dopamínu. Akonáhle ľudia prežívajú radosti spojené so zvýšeným prenosom dopamínu v mozgu vďaka príjmu určitých potravín, tak veľmi rýchlo cítia zase potrebu ich znova a znova jesť.

Odmenou z príjmu chutných potravín je príjemný pocit v hlave a pri častom a veľmi silnom stimule tento počuť prepisuje signál plnosti, sýtosti a uspokojenia a ľudia potom jedia aj vtedy, aj keď nie sú hladní.

Ľudia, ktorí vykazujú známky závislosti potravín, sú časom menej citliví k potravinám a potrebujú ich jesť viac a viac, aby zistili, že potrebujú silnejší nezdravý stimul od potravín.

 

Závislosť od jedla môže teda hrať dôležitú úlohu v príčinách obezity. Nie je to ale pravidlom. Aj normálni, nie obézni ľudia, môžu tiež bojovať s potravinovou závislosťou. Ich telo môže byť totiž lepšie geneticky naprogramované tak, že prijaté kalórie lepšie spália, prípadne môžu fyzickou aktivitou kompenzovať prejedanie.

 

Ľudia, ktorí sú závislí na potravinách, budú aj naďalej jesť napriek negatívnym následkom takéhoto správania: prírastok na hmotnosti, poškodené vzťahy... Je to rovnaké ako pri ľuďoch závislých na drogách alebo hazardných hrách – nedokážu zastaviť svoje správanie, aj keď chcú.

Podľa čoho spoznáme závislosť na potravinách

 

1.         jedlo je všetko, na čo myslíte. Ak uvažujete o jedle, o tom , čo ste práve zjedli, čo sa chystáte zjesť cestou do práce, v práci, po práci, doma, s rodinou, môžete mať problém.

2.         Chcete závislosť zastaviť, ale nedokážete to. Ak máte pocit, že láska k potravinám  je už mimo vašu kontrolu, alebo ak chcete prestať jesť nadmerné množstvá, ale nemôžete to zastaviť, tak to môže byť známkou toho, že budete pravdepodobne potrebovať odbornú pomoc.

3.         Konzumujete jedlo v tajnosti alebo klamete o tom, čo ste a koľko ste zjedli. Jedným z charakteristických rysov väščiny ľudí závislých na jedle je, že skrývajú svoje stravovacie správanie alebo klamú o tom, koľko toho skonzumovali. Majú z toho pocity viny alebo hanby.

4.         Konzumujete aj za bodom plnosti. Zjete toho príliš veľa  počas vianočných sviatkov, narodenín – to je ale v poriadku. Ak ale jete pravidelne  tak veľa, že je vám potom z toho zle alebo nemôžete prestať jesť, aj keď ste plní, tak môže to znamenať závislosť od jedla. Ak používate preháňadlá alebo rôzne podporné tráviace prostriedky, tak to je už obzvlášť dôležité, aby ste vyhľadali odbornú pomoc.

5.         Ste nútení jesť, aj keď nie ste hladní alebo sa cítite energeticky vyprahnutí. Vysoký obsah cukru a tuku vyvoláva po ich konzumácii príjemné pocity v mozgu. Tieto pocity ale rýchlo vyprchajú a dostáva sa pocit prázdnoty, zníženej životnej energie a môžu tiež prichádzať depresie. Riešením v taktomto prípade je potom príjem ďalšej dávky nezdravých vysokotučných a vysokocukornatých potravín. Čiže ďalší znak závislosti.

 

Zotavenie sa z potravinárskej závislosti je ale omnoho náročnejšie ako zotavenie sa z iných druhov závilosti. Alkoholici, napríklad, im stačí zdržať sa konzumácie alkoholu. Ale ľudia bežne potrebujú jesť a tu vzniká ten problém zložitosti odvykania od nadmernej konzumácie jedla. Preto je nevyhnutné vyhľadať odborníka, mať podporu v rodine a začať žiť aktívnym spôosobom života.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

O 13. a 14. plate už nahlas hovorí aj Smer. Kto, kedy a ako ho dostane

Koaličné strany sa zrejme dohodnú na úľavách pre firmy, ktoré vyplácajú ľuďom trináste a štrnáste platy.

KULTÚRA

Rytmus bude nadávať, orchester hrať

Ľahší primitivizmus a ukáznenosť vraj idú dokopy.


Už ste čítali?