7 chýb, ktoré ste určite urobili vo fitku tento týždeň

Autor: Michael Achberger | 30.10.2015 o 7:19 | Karma článku: 3,02 | Prečítané:  1182x

Čo človek vo fitku, to chyba. Nikto nie je dokonalý, to sa nedá. Jednou z príčin, prečo ľudia robia chyby pri cvičení je, že zo všetkých strán sa na nás valia rôzne aj protichodné informácie. A potom, vyberte si... 

Niekedy aj po splnení všetkých technických a stravovacích a regeneračných požiadaviek, ktoré fitness štýl na vás kladie, tak sa aj tak dostavia rôzne chyby, ktoré nie sú tak vidieť, ktoré nevnímame ako chyby a dajú sa zistiť len určitým objektívnym náhľadom na samých seba.

 

Ako osobný tréner sa stretávam s rôznymi chybami, ale medzi najčastejšie, ktoré si ľudia neuvedomujú a vykonávajú ich s dobrým pocitom perfektné odtrénovaného týždňa týždňa sú tieto:

 

1.         Príliš veľa času

Je to šokujúca pravda: všetky hodiny strávené v posilňovni sa nemusia oplatiť tak, ako si myslíme, tak ako by sme chceli. Ak robíte efektívne cvičenie, tak nie je dôvod tráviť dlhé hodiny v posilňovni. Príliš dlhé tréningu vedú namiesto cvičenia k únave   , odpútavaniu pozornosti nad tréningom a tým k zníženiu efektivity tréningu. Efektívny silový tréning je najlepší vykonať v rozsahu 50-55 minút a občas namiesto dlhého hodinového kardio tréningu zaraďte krátky polhodinový alebo 20 minútový HIIT tréning.

Ušetríte tak čas a váš tréning bude efektívnejší.

 

2.         Veľa kardio tréningov

Všetci vieme, že kardio tréning je ideálnym spôsobom ako posilniť naše srdce, je však veľmi pravdepodobné, že to s kardiom preháňame. Vidím to veľmi často, že ženy ale aj muži trávia viac ako hodinu na eliptických trenažéroch, stacionárnych bicykloch obklopení bazénom potu. Skúste namiesto kardio tréningu zaradiť občas intervalové kratšie tréningy. Vaše srdce sa vám za to poďakuje, neprepálte toľko svalovej hmoty a v konečnom dôsledku spálite viac tuku.

3.         Rutina

Cvičenie je super pohyb, ale pokiaľ sa z neho stane obyčajná rutina, tak nemusí to byť najlepší spôsob pre vás. Ľudia zvyknú robiť často tie isté cviky za sebou, keď sú v posilňovni, bez toho, aby skúsili nejaké obmeny. Ak stále opakujete rovnaký tréning znova a znova, prestanete vidieť výsledky, začnete stagnovať, prípadne aj degradovať. Vyskúšajte občas pomeniť partie v tréningu, zmeňte poradie cvikov, vyskúšajte niečo nové.

 

4.         Obrazovky sú všade

Všetky tie selfies, smsky, telefónne hovory v  posilňovni vedú len k zbytočnému roztýleniu. Môžete to vidieť okolo seba veľmi často – žena príde do fitka s mobilom v ruke, občas niečo pocvičí a z hodinového tréningu sa venuje samotnému cvičeniu 20 minút a smskovaniu zvyšný čas. Samozrejme, berie to čas poslať smsky, postnúť fotky na facebook, zatelefonovať si.. ale to naozaj do fitnesscentra nepatrí. Rovnako to platí aj o pozeraní televízora, keď namiesto prípravy na ďalšiu sériu sa venujete deju na obrazovke.

5.         Nepýtate sa

Pokiaľ si nie ste istí nejakým cvikom, technikou alebo neviete ako čo funguje, častokrát sa stane, že si túto otázku necháte pre seba. Cítite sa hlúpo, keď sa chcete niečo opýtať a nechcete vyzerať hlúpo, že to neviete.

Mnohí tréneri alebo aj samotní športovci vo fitku vám veľmi radi odpovedia, keď niečo neviete. Netreba sa báť, stačí sa opýtať. Aspoň si budete istí, že danú techniku vykonávate dobre.

 

6.         Nevhodné jedlo po tréningu

 

 Potréningové jedlo je rovnako dôležité ako samotný tréning. Zaleží ale čo konzumujete po tréningu. Dať si nadrozmerný muffin cestou domov z posilňovne nebude najlepší nápad – môžete tým znegovať vaše úsilie, ktoré ste vydali pri cvičení. Jednoducho to nestojí za to, ani keď si poviete, že to beriete ako odmenu za vykonanú námahu. Namiesto niečoho takého si dajte po tréningu chudé proteíny ako mäso a komplexné sacharidy ako bataty napríklad.

7.         Hlasná hudba

Mnoho ľudí počúva vo fitnesscentre svoj obľúbený playlist zo slúchadiel. Je to úplne v poriadku, keď vás hudba baví a povzbudzuje. Pokiaľ však púšťate až príliš hlasno svoju hudbu v slúchadlách, môžete byť tým menej zdvorilí k ostatným, menej sa budete sústrediť na samotný tréning, viac na hudbu a môžete si trvale poškodiť sluch. Znížte teda hlasitosť prehrávanej hudby pre bezpečnosť každého.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?