IIFYM - revolúcia v stravovaní

Autor: Michael Achberger | 16.10.2015 o 7:19 | Karma článku: 3,20 | Prečítané:  1795x

Je neskoro popoludní a je čas pre štvrté jedlo dňa: morčacie prsia s ryžou a miešanou zeleninou. Znie vám to povedome? A monotónne? Aj najoddanejší kulturista, najkreatívnejší fitness špecialista nevydrží do nekonečna ...

... 

držať sa rovnakej monotónnej stravy.

Ale existuje riešenie – flexibilná diéta, alebo IIFYM. Tento prístup sa momentálne dostáva do popredia a naberá na popularite. Nabúrava tradičný prístup štandartných fitness diét a naozaj funguje! IIFYM znamená If It Fits Your Macros, teda ak vám to sedí do makronutrendov, dajte si to!

 

IIFYM je založený na takom princípe, že nebudete priberať na váhe, bez ohľadu na výber potravín, tak dlho, dokým sa neprekročí vaša kalorická potreba pre daný deň. A ešte niečo navyše: takéto stravovanie berie do úvahy tvorbu svalovej hmoty a zároveň spaľovanie tukov.

Zrazu pizza, burgery a zmrzlina sú späť vo vašom jedálnom lístku. Treba si ale uvedomiť ale princíp fungovania diéty skôr, než si ju vyskúšate. Vypíšem vám zopár zásadných informácií a podľa zoho zistíte, či vám bude táto dieťa vyhovovať. Netreba zabúdať na presne vypočítanie kalorického príjmu. Musíte byť ochotní a pripravení zapisovať si všetko, čo zjete a počítať si makrá po celý deň. IIFYM nebude pracovať tak ako má, pokiaľ si neustrážite veľkosť porcií počas dňa.

 

Zdravý nie je vždy zdravý

Len preto, že niekto vyzerá zdravo a pekne formovane, tak to nevyhnutné neznamená, že aj aj zdravý a spokojný. Zdravie je viac než len six pack a pekný biceps. Ak sa vzdialene pozriete na princípy IIFYM, tak sa vám to možno bude zdať ako niečo nevhodné a nezdravé.

Táto diéta ale spĺňa všetky požiadavky na zdravé a vyvážené stravovanie v prvom rade. Až v druhom rade sa môžme zamerať na nezdravé potraviny. Ak viete sledovať správne množstvo tukov, sacharidov a bielkovín presne, tak nejaké nezdravé jedlo nutné neovplyvní zloženie tela k lepšiemu alebo horšiemu. Teda v prvom rade sa treba zamerať na zdravé potraviny ako je ovocie, zelenina a dostatok vlákniny. Akonáhle slníte tieto požiadavky, je príjemné mať potom iné jedlo, ktoré nie je typické vo fitness jedálničku.

Sebaovládanie

Obrázky pizze, tortičiek a iných pochúťok spájaných s IIFYM na instagrame a sociálnych sieťach nie je veľmi dobrý nápad. Potom si väčšina ľudí myslí, že ti, ktorí nasledujú IIFYM, používajú tento princíp ako ospravedlňovanie nevhodných stravovacích návykov. V skutočnosti nezdravé potraviny tvoria iba malú časť z tejto flexibilnej diéty z denného príjmu. Je tu veľa predsudkov ohľadom IIFYM. Ale je úplne samozrejmé, že pokiaľ budete jesť príliš veľa dezertov, tak riskujete, že pomocou zvýšeného príjmu jednoduchých sacharidov sa vám môže ukladať podkožný tuk. Treba sa preto zamerať na výživné potraviny, ktoré sú zároveň „čisté“.

 

Začať pomaly

Zmena na nový režim môže byť desivá. Navrhnujem vám preto zmierniť svoju cestu do zmeny životného štýlu. Na to, aby ste mohli sa plne venovať flexibilnému stravovaniu, budete musieť  si toho relatívne dosť naštudovať, aby ste boli 100%ni, aby stravovanie spĺňalo všetky normy. Do tej doby, dokým nebuďte presne a ako jesť, tak kľudne môžete ísť na pol plynu, nebude to pre vás taký šok. A postupne sa v tom zlepšujte. Takže najprv štúdium celého systému, potom postupne pridávať prax.

 

Jedzte hlavne celé potraviny

Matka príroda nie je hlúpa. Všetky potraviny, ktoré človek sám produkuje, sú často považované za zlé, ako cukor alebo nevhodné tuky. Ale všetky potraviny považované za dobré a plné živín a minerálnych látok sa bežne vyskytujú v prírode a sú ľahko dostupné.

IIFYM podporuje rozmanitosť v stravovaní, je však potrebné, aby ste si boli istí, že väčšina jedál pochádza zo správnych zdrojov. Môžete sa napríklad inšpirovať ostrovným spôsobom stravovania sa: jesť živočíšne bielkoviny, ovocie, zeleninu, škroby(ryža, zemiaky)... Celé potraviny obsahujú okrem základným makronutrendov aj stopové prvky minerálov, vitamínová a iných zdraviu prospešných látok. Naproti tomu komerčný americký štýl stravovania síce tiež spĺňa v rámci makronutrendov všetky požiadavky, ale ich nadmernou konzumáciou prichádzate v strave o významné zdraviu prospešné látky a vy sa môžete cítiť chorí, alebo unavení. Taká živina sa stáva nefunkčnou. Ak ale prepnete na celé potraviny, tak dostanete do tela zdraviu prospešné živiny a budete sa cítiť aj viac sýti. Výber potravín je teda veľmi dôležitá vec.

 

IIFYM nie je také jednoduché

Na papieri princípy IIFYM vyzerajú veľmi lákavo, jednoducho. Zdá sa to ako sen každej diéty – možnosť jesť čo chcete a kedy chcete. Nie je to ale také jednoduché, ako to vyzerá. Vždy platí rovnaký princíp – čo do seba dáte, to dáte aj zo seba. Vyžaduje to istú obetavosť, hľadanie ten správnej cesty priamo pre vás, pozorovanie seba samého, čo vám ako zaberá. Treba neustálu kontrolu, zápis, byť čo najpresnejší, vážiť si jedlá, treba vedieť, čo ktorá potravina obsahuje. Iba vtedy bude pracovať IIFYM pre vás.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Valach: Ak Petrovi niekto nepomáha a potom ho prešprintuje, divák to vidí

Dva roky za sebou priviedol Ján Valach ako tréner mužskej reprezentácie Petra Sagana k titulu majstra sveta.

DOMOV

Na smrti trojročného chlapca má podiel nemocnica, zle ho liečila

Úrad zistil, že nitrianska nemocnica v liečbe chlapca pochybila.


Už ste čítali?