Hnedá vs biela ryža - je hnedá ryža naozaj lepšia?

Autor: Michael Achberger | 17.7.2015 o 8:16 | (upravené 17.7.2015 o 10:32) Karma článku: 3,84 | Prečítané:  1774x

Hnedý cukor, hnedé cestoviny, hnedá ryža, hnedé pečivo... Hnedá farba v nás uvokuje pocit prirodzenosti, prírody a bio zdravia. Samozrejme aj silný marketing len podporuje túto našu teóriu. Ale kde je naozaj tá pravda? 

 

Je v skutočnosti celozrný produkt, hnedý produkt naozaj zdravší ako biely spracovaný? Môže sa dokonca chudnúť z hnedej ryže, či cestovín?

Odpoveď je jednoduchá: pokiaľ vám chutí biela ryža a biele produkty, tak nemusíte sa báť, že robíte zle pre svoje zdravie. Ja osobne preferujem bielu ryžu pred tou hnedou, konzumujem ju v diéte aj v objemovej fáze, či v bežnom jedálničku.

 

Okolo nás sa šíri mnoho informácií, ktoré hovoria, že hnedá ryža je zdravšia, že biela štandartná ryža patrí k rovnakému „zlu“ ako biele pečivo, biele cestoviny, biely cukor...  odborníci nám radia obmedziť príjem rafinovaných sacharidov- či už bielej múky alebo ryže.

 

 

Príklad na hnedej ryže

 

Keď sa však nad tým trocha zamyslite, zistíte, že tieto vnucujúce dogmy sa nezakladajú na pravde.

Biela ryža je vynikajúci prírodný produkt, je výživná a vhodná ako zdroj energie. Keď porovnáme bielu ryžu s hnedou, tak hnedá ryža sa líši hlavne svojou farbou. Tá zmena farby je spôsobená otrubami, ktoré sú na ryži. Biela ryža je potom len ryža bez otrúb a šupiniek. Taktiež hnedá ryža má v sebe vyšší podiel ryžových klíčkov, ktoré obsahujú vyšší obsah polynenasýtených tukov, ľahko sú oxidované a to môže viesť k rôznym problematickým prejavom v tele.

Otruby v tele nevykonávajú skoro žiadnu funkciu. Sú to vlastne len vlákna, vláknina. Čo je úplne v poriadku, že sa snažíme zvýšiť podiel vlákniny v jedálničku, ale príliš veľa vlákniny v tele môže zase viesť k vážnym zažívacím poruchám. Preto tu nie je veľký význam uprednostňovať konzumáciu hnedej ryže kvôli vyššiemu podielu vlákniny. Vlákninu sa snažte príjmať v rozumnej miere so zeleniny a ovocia. Dodatočný príjem naozaj nie je nutný.

 

 

Anti-živiny

 

To máme vlákninu. Čo nám ešte vieš ponúknuť hnedá ryža? Napríklad niektoré vitamíny B, minerály, aminokyseliny priamo z otrúb. Áno, naozaj sa tam tieto živiny nachádzajú v prirodzenej forme. A spolu s týmito živinami tiež anti-živiny  nachádzajúce sa v otrubách. Anti-živiny nám potom môžu odoberať minerálne látky z tela vďaka kyseline fytovej. Tá je vo veľkej miere zastúpená v ryžových otrubách a viaže na seba minerálne látky z nášho tela. Pre neutralizáciu kyseliny fytovej nepomáha ani namáčanie hnedej ryže vo vode. To by sme museli odstrániť všetky otruby a vznikla by z toho vlastne štandardná biela ryža.

 

Takže jediným zatiaľ zisteným pozitívom z hnedej ryže je vláknina, ktorá aj tak pri väčšej konzumácii spôsobuje tráviace problémy. Navyše k tomu všetkému  v otrubách sa nachádzajú aj ľahko oxidované PUFA oleje.

Takže, keď odstránime z ryže kyselinu fytovú, zlé tuky a nadmieru vlákniny, tak čo nám ostane? Endosperm – čo je v podstate čistý škrob. Bohužiaľ vo fitness svete sa slovo škrob stalo obávaným slovom a to úplne zbytočne. Prehnaný dôraz na dodržiavanie nízkosacharidovych diét a jedálničkov vedie k hľadaniu čo najnižšieho množstva sacharidov v potravinách. Taktiež je tu predstava, že škrobovité potraviny sú toxické, pretože sa rozkladajú na glukózu, čo zvyšuje inzulín, ktorý môže spôsobovať problémy ako napríklad inzulínová rezistencia.

 

Z bielej ryže sa nepriberá

 

Glukózy sa ale netreba báť, je to náš primárny zdroj paliva, my ju potrebujeme pre život.  Glukóza získaná zo sacharidov, ako je škrob, nemôže spôsobiť inzulínovú rezistenciu. Práveže biela ryža a biele potraviny sú súčasťou mnohých zdravých jedálničkov tradičných kultúr.

 

Treba si preto uvedomiť, že škrob je živina v jej pravej podstate – nemusíte sa teda obávať príjmu bielej ryže, že by ste pribrali na tukoch. Aj vo vyššej dávke ryže nespôsobuje obezitu. Samozrejme za predpokladu, že telo má dostatočný fyzický výdaj. Navyše biela ryža pomáha zrýchľovať náš metabolizmus.

 

 

Ktorá biela ryža je ale najlepšia?

 

Niektoré typy ryže sú výživnejšie, než ostatné. Všeobecne platí, že je lepšie jesť ryžu s dlhými zrnami. Tieto odrody sú nutrične nadradenejšie.

Ale celkovo tu nie sú príliš veľké rozdiely – je to všetko v podstate to isté, čiže škrob. Mne osobne najviac chutí basmati ryža alebo voňavá jasmínová ryža.

 

Keď si rovnaký model prevedieme na iné potraviny ako napríklad tmavá celozrnná múka, tak by sme dospeli k rovnakému názoru. Tmavú farbu múky výsledného pečiva dodávajú otruby a tiež celé obalené zrno. Tieto otruby v náväznosti na pečivo môžu spôsobovať nadúvanie a iné zažívacie ťažkosti. Platia pre ne rovnaké negatíva a pozitíva ako pre hnedú ryžu, pričom aj biela nie celozrnná múka spôsobuje ťažkosti celiatikom. A rovnako ako pri ryže platí:

 

-           Z bielej ryže ani z bielej múky sa nepriberá viac ako z hnedých alternatív. Vždy záleží na množstve dávky, ktorú skomzumujete a športového výdaju, aký máte..

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?