Prečo sa nám stále ukladá brušný tuk - kde môže byť chyba

Autor: Michael Achberger | 26.6.2015 o 8:14 | (upravené 26.6.2015 o 8:39) Karma článku: 5,44 | Prečítané:  5817x

Prirodzene vyskytujúci sa brušný tuk je úplne normálny stav. Chráni nám žalúdok, črevá a ďalšie jemné orgány. Ale príliš veľa tohto tuku už môže hraničiť so zdravím. Zväčšené tukové bunky hlboko vo vašom bruchu – viscerálny tuk...

...

vytvárajú tukové hormóny, ktoré cestujú do vašich čriev a orgánov a môžu spôsobovať zápal, ten zase môže prispieť k problémom ako sú srdcové choroby a diabetes.

 

Tento brušný tuk spôsobuje zväčšovanie obvodu pása, ale má tendenciu rýchlo sa odbúravať pri snahe spáliť celkové množstvo tuku. Preto je dobré pri ceste za štíhlym telom vyvarovať sa čo najviac chýb, ktoré mnohí z nás isto robíme. Ponúkam vám preto zoznam najčastejších chýb, ktoré nám spomaľujú, alebo zabraňujú spaľovať tuky napriek našej snahe:

 

 

Príliš nízkotučná diéta

Pokiaľ sa chceme zbaviť brušného tuku, je dobré jesť pravidelne špecifický tuk – mononenasýtené mastné kyseliny. Tento tuk má silné sýtiace účinky, takže pomáha vám zjesť menej nekvalitných potravín.

Každý deň sa teda snažte pridať so do jedálnička malú porciu týchto tukov ako sú orechy, polievková lyžica olivového oleja, alebo štvrť avokáda – pridajte ich vždy k obedu alebo k večeri.

 

Príliš veľa stresu

Ženy s príznakmi depresie majú omnho vyššiu pravdepodobnosť, že ich brušný tuk bude omnoho viac zastúpený v tele ako u žien bez výraznejších prejavov depresie či stresu. Súvisí to aj s tým, že depresia je spojená s nedostatkom fyzickej aktivity a zlými stravovacími návykmi.

Najlepším liekom na depresiu je cvičenie. Zlepšuje hladinu chemických látok v mozgu, ktoré regulujú metabolizmus tukov, ale aj vašu náladu. Cvičenie tiež pomáha zvýšiť vašu motiváciu robiť iné veci , ako je stretávanie sa kamarátmi, rôzne spoločenské aktivity.. Ak ste ale aj tak sklamaní, že vám cvičenie vôbec nepomáha v boji s depresiou, tak nie je hanbou ísť za vhodným terapeutom.

 

 

Pijete sladené nápoje

Jednoduché sacharidy, cukry, sú jedným zo základným položiek zloženia sladených nápojov. Aj keď to nie je vidieť, ten cukor je stále tam. Pitie takýchto nápojov spôsobí, že hladina cukru v krvi atakuje rýchlo vrcholné hodnoty, to zase spustí záplavu inzulínu – hormónu, ktorý podporuje vašu pečeň k ukladaniu viscerálneho tuku.

Riešením je zaradenie ovocia do jedálnička a zároveň úplne vynechanie takýchto nápojov.

 

Vynechávate horčík vo svojej dennej dávke menerálov

Horčík reguluje viac ako 300 funkcií v tele. Nie je teda divu, že ľudia, ktorí ho konzumujú viac, majú nižšiu hladinu krvného cukru a inzulínu ako ľudia, ktorí ho konzumujú minimálne alebo vôbec.

Pridajte teda do svojho jedálnička potraviny bohaté na horčík ako je listová zelenina, banány alebo sójové boby.

 

Často pijete diétne nápoje

Mnoho ľudí namiesto šetrenia denného príjmu kalórií pitím sladených nápojov sladených umelým sladidlom, majú tendenciu ukladať viscerálny tuk ako ľudia, ktorí tieto nápoje nepijú. Tieto nápoje totiž vyvolávajú omnoho vyššiu chuť do jedla a pri konzumácii potravín ich zjedia vždy o niečo viac ako by bolo vhodné.

Ak nie ste teda schopní odstrániť nevhodné potraviny a nápoje z jedálnička, tak riešením nie je nahradiť ich diétnou verziou s umelými sladidlami ale skôr postupne znižovať príjem kalórií znižovaním množstva nevhodných potravín a nápojov, nie ich úplne a náhle vynechanie.

 

Nadmerný príjem alkoholu

Pivo a víno, tvrdý alkohol. Ich častou konzumáciou si môžme vyvolať abdominálnu obezitu. Víno z tejto trojice vyzerá ako najnevinnejší alkohol, ale nie je to tak. Nadmerné množstvo akéhokoľvek typu alkoholu vedie k nárastu telesnej hmotnosti u mužov a aj u žien.

Riešením je úplne vynechanie alkoholu z pravidelnej konzumácie, alebo aspoň jeho výrazné obmedzenie. Snažte sa popri alkohole piť väčšie množstvo vody, to môže zamedziť chuť na ďalšiu dávku.

 

 

Vaše jedlá sú až príliš jednofarbné

Žiarivo farebné ovocie a zelenina sú presýtené vitamínom C, čo zase znižuje hladinu kortizolu v tele. Navyše pestrofarebná strava dodá ďalšie potrebné živiny do tela a vie výraznejšie nasýtiť ako menej farebná fádna strava.

Pridajte si teda do vášho jedálnička čo najviac farieb, nech váš tanier hýri farbami.

 

 

Príliš nízka intenzita pri kardio tréningu

Pri štandardnom kardio tréningu často dochádza k zvykaniu si tela na takúto záťaž, pokiaľ si nesledujete srdečný pulz tak sa rýchlo dostanete do zóny bez účinku spaľovania tukov. Je vhodné, aby kardio tréning bol dostatočne intenzívny, ale zase nie príliš. Občasné zaradenie intervalových tréningov medzi bežne kardio tréningy zase zlepší výkonnosť vášho metabolizmu.

Riešením je teda sledovanie si vhodného pulzu, tak, aby ste sa stále boli v efektívnej spaľovacej zóne. Zaradanie HIIT – vysokointervalového Intenzívneho tréningu zase stimulujete váš metabolizmus pre ešte vačší efekt spaľovania brušného tuku.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

O 13. a 14. plate už nahlas hovorí aj Smer. Kto, kedy a ako ho dostane

Koaličné strany sa zrejme dohodnú na úľavách pre firmy, ktoré vyplácajú ľuďom trináste a štrnáste platy.

KULTÚRA

Rytmus bude nadávať, orchester hrať

Ľahší primitivizmus a ukáznenosť vraj idú dokopy.


Už ste čítali?