Soli sa netreba báť, tak ako sa to zvykne prezentovať

Autor: Michael Achberger | 30.4.2015 o 9:11 | Karma článku: 2,78 | Prečítané:  843x

Soľ je minerál nevyhnutý pre zdravé fungovanie tela. Tento fakt treba mať na pamäti, pred tým, ako sa rozhodnete soľ „úplne vylúčiť“ z vášho jedálnička. Na druhej strane je pravda, že väčšina jedál v dnešnej dobe obsahuje až príliš veľké množstvo soli.  Príliš vysoké množstvo soli potom môže viesť k hypernatremii, alebo nerovnováhy množstva soli a vody v tele, v krátkodobom horizonte, zvýšený krvný tlak, srdcové choroby, mŕtvica a osteoporóza z dlhodobého hľadiska.

Preto si treba dať pozor na odporúčanú dennú dávku soli pre človeka, a to 5-6 g soli denne. Často sa však prekračuje daná hodnota priemerne až na dvojnásobok, čo nemusí byť až taký problém, všetko totiž záleží na individualite organizmu: či človek športuje, v akej miere sa potí, ako sa celkovo stravuje, ak má metabolizmus... Ako teda zistiť, že konzumujeme až príliš veľa soli denne?

 

-        Polotovary a rýchle občerstvenia

 

Ak je veľká časť vašej stravy tvorená zo spracovaných potravín a z rýchleho občerstvenia, tak je skoro isté, že váš denný príjem soli ste určite presiahli. Soľ sa pridáva do týchto potravín nadmieru, zvyšuje ich trvanlivosť a tiež kvôli tomu aj lepšie chutia. Snažte sa teda znížiť množstvo spracovaných potravín vo vašej strave, nahradiť ich čerstvÝmi alternatívami, alebo aspoň s polotovarmi označenými ako s nízkym obsahom soli - nízkym obsahom sodíka a pokiaľ je to možné so zvýšeným množstvom draslíka.

 

 

-        Hypernatrémia

 

Hypernatrémia nastane, keď sa človek stane dehydratovaný a obličky sa nemôžu vyrovnať s prebytkom soli v krvnom riečisku. Tento stav nastáva pri zvracaní, keď máte horúčky, alebo keď veľa cvičíte a   nedodávate telu dostatok vody, prípadne pijete slané minerálne nápoje alebo tabletky alebo príliš veľa solíte.

Takýto stav môže viesť až poškodeniu mozgu, preto hneď ako dostanete príznaky, treba doplniť čo najskôr tekutiny a urýchlene navštíviť lekára. Medzi príznaky patrí podráždenosť, svalové kŕče, zmätenosť, depresia a zvracanie.

 

 

 

-        Nadúvanie

 

 

Kuchynská soľ môže spôsobiť zadržiavanie vody, keď sa telo snaží zriediť soľ s veľkým množstvom vody. To môže spôsobiť určité nadúvanie, ktoré je neestetické a nepríjemné. Najlepším spôsobom ako znížiť toto nadúvanie v čo najkratšom čase je piť viac vody, čo pomôže k vyprázdneniu soli z vášho telového systému.

 

-        Nadmerný smäd

 

Všeobecne platí, že ľudia, ktorí konzumujú veľa soli, tak pijú aj veľa vody. Samozrejme, nadmerný príjem vody môže súvisieť aj s inými faktormi ako je šport, alebo iné zdravotné ťažkosti, ale pokiaľ to dáme súvisloti so soľou, tak to môžeme brať ako určitý faktor nadmerného príjmu soli. Ak teda  pijete nadmerné množstvo vody v poslednej dobe , bez toho, že by ste niečo zmenili vo vašom dennom režime, tak to môže byť indícia nadmerného príjmu soli a odporúčam vám, ak máte pochybnosti, ísť na krvný test.

 

 

-        Krvný test

 

Ak teda spĺňate väščinu príznakov vysokého príjmu soli, tak stojí na zváženie to, aby ste si dali spraviť krvný test, ktorý presne ukáže hladinu soli vo vašom krvnom riečišti. Takýto test sa dá bez problémom objednať u vášho obvodného lekára, často býva súčasť preventívnej prehliadky. Pravidelnými testami predídete nepríjemným zdravotným komplikáciám.

 

 

 

 

Nezabúdajte: soľ by ste nemali vynechať úplne z vášho jedálnička! Soľ má určitú biochemickú funkciu vo vašom tele a je naozaj potrebná. Vhodným kandidátom príjmu soli je morská soľ pre jej prirodzene aditívum – jód. Namiesto úplného vynechania soli z potravy sa snažte obmedziť iba jej nadmerný príjem z polotovarov a z fast foodov, prípadne ak presálate potraviny samy, tak znížte jej príjem, ale nie úplne vynechajte.

 

 

Všetko má teda dve strany mince. Nie je teda vhodné ani úplne zníženie príjmu soli, úplne nevhodné je znížiť príjem soli pod 2300mg denne. Môžu nastať aj určite zdravotné rizika pri dlhodobom nízkom príjme sodíka:

-        Inzulínová rezistencia (diabetes)

-        Metabolický syndróm

-        Zvýšená kardiovaskulárna mortalita

-        Poruchy rovnováhy, pády a časté zlomeniny

-        Prehnaná chuť k slaným potravinám

 

Pre správne fungovanie srdca je tiež vhodné mať vyrovnanú hladinu sodíka voči draslíku, čo v prípade nedostatočného príjmu sodíka vedia k určitým zdravotným rizikám.

Pre zdravé srdce teda nemusíte obmedziť sodík a teda soľ v nadmernom množstve, ale skôr sa snažte sústrediť sa na to, aby ste mali dostatočný príjem draslíka. Draslík je tiež nevyhnutný pre správnu funkciu buniek a dôležitý pre kardiovaskulárne zdravie. Preto je dôležité dodržovať pomer sodíka voči draslíku na vyrovnanej úrovni – sodík môže zvýšiť krvný tlak, draslík zase môže krvný tlak znížiť – ideálne je mať tieto faktory vyrovanané.

 

 

Problémom spracovaných potravín teda nie je len zvýšené množstvo soli v potravinách, ale hlavne nevyrovnaný pomer príjmu soli voči príjmu draslíka. A to spôsobuje následne problémy. Ak teda môžete a máte tú možnosť, vyberte si zo spracovaných potravín také, kde je zvýšený podiel DRASLÍKA a urobíte tak pre svoje telo lepšie. Ešte lepším riešením je úplne vynechanie takýchto jedál. Pre zvýšenie draslíka v potravinách zvýšte príjem surového ovocia, zeleniny – hlavne listovej zeleniny ako je špenát a kel a  oranžovej zeleniny ako sú sladké zemiaky, sušená fazuľa, orechy, semená, pohánka a amarant.

 

Ako soliť jedlá

 

V prvom rade treba nájsť správny zdroj soli – chloridu sodného. Väčšina zdrojov soli je na 99% zhodných obsahuje cholorid sodný, čiže soľ. A to jedno percento je to, v čom sa líšia dané soli. Pri rafinovanom spracovaní soli sú to nevhodné ťažké kovy. Čiže bežná kuchynská soľ nie je úplne najvhodnejšia pre solenie potravín. Rafinovaná soľ má v sebe hliník, železité produkty a bielidlá. Ďalej sa pridávajú dalšie látky pre zvýšenie trvanlivosti.

 

Rafinovaná soľ má negatívne účinky na naše vnútorné tkaniva – spôsobuje omnoho vyššiu zavodnenosť ako pri vhodnom zdroji soli. Bunky zasiahnuté takouto soľou uvoľňujú viac vody zo seba s cieľom riediť, neutralizovať a rozobrať danú soľ. Tento stav dehydratuje bunky, oslabuje ich a môže ich aj trvalo zničiť.

 

Rafinovaná soľ je aj často zodpovedná za vznik mnohých ochorení, vrátane ochorení štítnej žľazy a metabolických disfunkcií.

 

 

Riešenie: morská soľ

 

Prírodná morská soľ obsahuje v sebe viac ako 80 stopových minerálnych látok, vrátane draslíka a iba 92% chloridu sodného. Je bez hliníka a iných toxických látok. Má oproti kuchynskej soli výraznejšiu a lepšiu chuť.

Ďalšou a podobnou alternatívou je používanie himalájskych solí – veľmi podobné účinkami ako morská soľ.

 

 

Soli sa teda báť nemusíte, priamo zo soli sa nezavodňujete. Stačí si vybrať správny zdroj soli a  dodať dostatočný príjem draslíka. To obávané zavodnenie zo soli nie je vôbec také výrazne ako sa mnohí boja. Je to skôr o vyrovnaných hladinách v tele a dostatočnom športovom výkone. Čoho by ste sa mali báť, ak vám ide o zavodnenie, je nadmerný príjem sacharidov a to hlavne cukrov v nevhodných formách ako sú sladkosti, veľa ovocných štiav a alkohol. Z príjmu sladkých potravín sa zavodníte omnoho viac ako z príjmu soli. Ale tiež iba dočasne. Stačí len upraviť stravovací režim a voda opadne Do estetickejšej formy.

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?