Ženy to majú tažšie - keď spaľujú tuky

Autor: Michael Achberger | 13.3.2015 o 9:11 | (upravené 16.3.2015 o 20:41) Karma článku: 3,90 | Prečítané:  1492x

Formovanie postavy je neustály boj. Občas býva aj neúspešný. Niekedy aj napriek vysokej snahe ide stupnica na váhe vyššie a vyššie. Vaše telo sa mení v zrkadle, ale presne tak, ako nechcete. Nachádzate si TUK na miestach, kde predtým nebol. To je veľmi častý jav – veľká snaha u žien niekedy nevedie k rovnakým úspechom ako u mužov, zbaviť sa tukov pre ženy je teda omnoho vyššia výzva.

Postupom časov, ako vek sme viac spohodlneli, tak približne od polovice 20. rokov 19.storočia ženy priemerne prišli o 7 kíl svalovej hmoty, ale získali približne 6,8 kg tuku. Na váhe sa to prejaví minimálne, ale zloženie tela a estetika tela hovoria niečo iné – telo sa zmenilo v nepriaznivých pomeroch. Takouto zmenou sa zníži aj náš metabolizmus. Dobrou správou ale je, že tieto zmeny sú dôsledkom nečinnosti a dá sa to ľahko zvrátiť späť.


Ženy to majú ale o niečo ťažšie – menopauza môže spomaliť ešte výraznejšie metabolizmus, nižší podiel svaloviny oproti mužom spomaľuje metabolizmus. Ženy si musia dávať väčší pozor na to, aby si aj pri pohyboch neublížili – žena v 60-tich rokoch má omnoho nižší podiel svaloviny a tým je náchylnejšia k pádom a k lámaniu kostí.

 


S vekom tiež koža stráca svoju pružnosť, objavujú sa rôzne previsy obsahujúce tuk, koža dáva vlnitý vzhľad. Veľmi častý jav je celulitíta – v dôsledku nižšieho podielu svaloviny a väčšieho množstva tukov ako u mužov. Tento jav je tiež spojený s nízkou úrovňou pohybu v živote žien.


Sval je teda to, čo poháňa váš metabolizmus. Každý váš kilogram svaloviny spotrebuje denne sám od seba 70 až 100 kcal denne, bez toho, aby ste niečo preto spravili. Oproti tomu tuková hmota spotrebuje pre svoju existenciu v rámci hmoty 1 kg len 4kcal denne!


Muži a ženy nežijú v rovnakom svete, pokiaľ ide o naše telá a obzvlášť o telesný tuk. Muži majú vysoký podiel svaloviny a tým omnoho vyšší metabolizmus. Pri vývoji, v puberte, ženám sa tvarujú primárne tukové partie a mužom zase tie svalové. Napriek tomuto stavu to neznamená, že ženy to majú rovno vzdať. Všetky prekážky sa totiž dajú prekonať.


Ženský tuk je požehnaním pre mužov a prekliatím pre ženy – tuk ženám formuje všetky tie sexi krivky, ktoré muži milujú. Záleží vždy od miery „zapojenia sa“ daného tuku. 
Tuk slúži obom pohlaviam ako izolátor tela, ochraňuje vnútorné orgány, vnútornosti, chráni pred zimou a dodáva energiu. Ženám tuk poskytuje vyššiu ochranu z dôvodu možnosti tehotenstva – aby žena vedela chrániť plod, ktorý môže nosiť v sebe. Aj z toho dôvodu má žena vyšší podiel tukovej hmoty. Tuk je dôležitým zdrojom energie pre rozvoj ľudského plodu – v tehotenstve žena ukladá vyššie množstvo tuku ako je bežné a to práve do partií ako je bruško, boky, zadok a stehná.
Bohužiaľ, nemáme kontrolu nad tým, kde sa tukové bunky rozhodnú, že sa zmrštia, alebo sa roztiahnu. Môžeme však proti tomu bojovať celkovo cvičením.


K tomu, aby sa tuk metabolizoval, musí byť vyhnaný z tukových buniek a prepravovaný do krvného riečišťa, kde sú potom dopravované do pečene a iných aktívnych tkanív, a používajú sa ako palivo. Bohužiaľ, prietok krvi do tukového tkaniva je náročnejší v porovnaní s cirkuláciou vo svaloch a orgánoch. Preto má tuk tendenciu zostať častejšie v tukových bunkách. 
Menej cirkulujúce, stimulujúce cvičenie má za následok to, že sa tuk môže začať hromadiť v tukovom tkanive. Nie je to ale až tak podstatný faktor ako prejedanie sa, ale môže to mať istú váhu.

Hormóny
Estrogén je hormón zodpovedný za sekundárne ženské pohlavné znaky a môže ovplyvniť enzýmy v tele k ukladaniu tuku v dolnej časti tela, pričom potláča ukladanie tuku v hornej časti tela. Vidieť to veľmi vasto na poprsí – pri diétach spálite tuk uložený v prsiach a práve tento objem ide veľmi rýchlo dole.
Počas tehotenstva a menštruačného cyklu, hormóny podporujú retenciu vody. To zase spomaľuje krvný obeh a sťažuje tak mobilizáciu tuku. Dobrou správou je, že cvičenie môže pomôcť regulovať hormonálnu reakciu a nakoniec povolí tuky pre ich spaľovanie.
Ďalší hlavný hormón žien je progesterón. Progesterón ovplyvňuje chuť k jedlu a náladu. Tým sa zvyšuje pocit hladu v druhej polovici menštruačného cyklu a je to zodpovedné za výrazný hlad počas tehotenstva.  Vďaka progesterónu sa budete cítiť pomalí, ospalí a podávate tak nižší cvičebný výkon. Rovnaký efekt majú antikoncepčné pilulky a znižujú fakticky celkový vydaj počas dňa a vďaka ním priberáte na váhe.

Tehotenstvo
Po celú dobu tehotenstva sa môžu tukové bunky nielen rozširovať, ale aj množiť. Po tehotenstve zmnožené bunky nezmiznú, ale ostávajú nám a sú potom vždy pripravené rozšíriť sa do veľkosti, ak príjem kalórií prevyšuje energiu, ktorá sa vydáva. Navyše, štítna žľaza, ktorá tiež ovplyvňuje metabolizmus, sa čiastočne spomalí v priebehu tehotenstva, aby pomohla telu udržať čo najviac tuku.

Menopauza
Počas menopauzy sa začne produkovať menej estrogénu, čo je pre ženu ochranný hormón. Potom nastáva tendencia menej spánku a aj tým sa zvýši chuť do jedla. Pred menopauzou sa ženám najčastejšie ukladá tuk na bokoch a stehnách a ako začne menopauza, tak pribúda viac tuku okolo brucha a hrudníka.

Genetika
Počas mnohých generácií bola tá tendecia, že skôr umierali chudší ľudia. Preto prirodzeným výberom prežívali tí objemnejší.  A tak v priebehu storočí sa genetická predispozícia pre tuk dostala do našich génov. Môžete to pozorovať na svojich rodičoch – môžete mať veľmi podobnú telesnú štruktúru. Niektoré rodiny sú teda náchylnejšie k celulitíde, iné menej.
Bohužiaľ, nemôžeme zmeniť našu genetiku, ale môžeme podporiť k činnosti naše pozitívne gény. Niektoré ženy sú obdarené prirodzene vyzerať ako športovkyne alebo modelky a ďalšie zase majú omnoho väčšie problémy dosiahnuť takú dokonalosť.
Kým genetika má vplyv, kde ukladať telesný tuk, tak negenetické vplyvy ako je životný štýl, ekologické a kultúrne faktory sa môžu ukázať ako oveľa dôležitejšie. Môžete prekonať slabiny a problémové miesta do istej miery silou, kardiovaskulárnym a flexibilným tréningom – samozrejme spolu s vhodným výberom potravín. Máte schopnosť transformovať svoje telo bez ohľadu na vaše zdedené vlastnosti. Zamerajte sa na to.

Prečo to muži majú jednoduchšie
V porovnaní so ženami, muži dokážu všeobecnejšie rýchlejšie schudnúť aj v dôsledku pravidelného cvičenia. Majú tendenciu niesť tuk vo vrchnej časti tela, a tieto bunky sú viac náchylné k uvoľňovaniu tuku ako tukové bunky v dolnej časti tela, kde ženy majú tendenciu ukladať zase svoj tuk.
Jedným z dôvodov tohto rozdielu medzi pohlaviami je testosterón, mužský hormón, stimuluje kostrové svalstvo pre rýchlejší rast. Muži dokážu tak udržať viac svalovej hmoty a mať pevnejšie kosti ako ženy, majú vyšší metabolizmus a je tu menšia pravdepodobnosť osteoporózy.
Ženy to teda majú náročnejšie, čo sa týka zhadzovania tukovej hmoty. To ale neznamená, že to majú hneď vzdať. Riešením je pravidelný pohyb, zaradenie športu či tréningov vo fitnesscentre a zlepšenie stravovacích návykov.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

O 13. a 14. plate už nahlas hovorí aj Smer. Kto, kedy a ako ho dostane

Koaličné strany sa zrejme dohodnú na úľavách pre firmy, ktoré vyplácajú ľuďom trináste a štrnáste platy.

KULTÚRA

Rytmus bude nadávať, orchester hrať

Ľahší primitivizmus a ukáznenosť vraj idú dokopy.


Už ste čítali?