10 návykov fitness modelov - toto vám pomôže dostať z vášho tela maximum

Autor: Michael Achberger | 20.2.2015 o 9:15 | Karma článku: 3,42 | Prečítané:  1520x

Aj keď neexistuje žiadna univerzálna formula, ktorá vám zaručí úspech pri dosahovaní vašich fitness cieľov, napriek tomu sa môžete riadiť niekoľkými kľúčovými stravovacími návykmi, ktoré môžete hravo zaradiť do vášho každodenného života. Nasledujúcich 10 tipov vám teda môže pomôcť dosiahnuť váš cieľ.

Na internete ste sa určite dozvedeli o mnohých „zaručených“ spôsoboch chudnutia, či naberania svalov, alebo zlepšenia životného štýlu. Každá informácia sa zdala ako tá správna, ako tá skutočná. Problémom je, že tieto informácie sú často postavené ako opak toho, čo sa všeobecne považuje za to reálne a správne. Potom sa môžete v tom cítiť stratení. Preto som zhrnul týchto 10 jednoduchých návykov, ktoré by ste si mali osvojiť, a ktoré spolu s aktívnym životným štýlom vás dovedú do toho reálneho cieľa. Mnoho z týchto tipov si osvojili fitness modelky a aj vďaka tomu si stále udržujú krásne vyšportované postavy.

1. Počúvajte svoje telo

Fascinujte sa vlastným telom. Pozerajte sa na neho ako na niečo posvätné, skúmajte ho. Zastavte a spozorujte, ako telo reaguje na to, čo do neho dávate. Keď budete pozorní, tak si všimnete, ako reaguje na množstvo a typ potravín, cvičenie a rozsah odpočinku.

Pamätajte si, že je to vaša voľba, ako sa staráte o svoje telo. Dajte telu to najlepšie palivo, tú najlepšiu možnú výživu, akú len dokážete. Sústreďte sa na vaše telo s cieľom zistiť, kedy je mu najlepšie a udržujte tento pocit čo najdlhšie. Musíte si vyskúšať jesť naozaj zdravo a pravidelne s dostatkom spánku, aby ste porovnali ten pocit, že sa cítite úžasne s pocitom po pití alkoholu a jedení zlého jedla. Verím tomu, že sa rozhodnete pre tú prvú možnosť.

 

2. Poznajte svoj denný príjem kalórií

Aj keď si nemusíte strážiť svoj denný príjem kalórií úplne do každej kalórie, tak je dobré vedieť, koľko si toho môžete dovoliť počas dňa. Je to vždy vo váš prospech. Tým budete vedieť, že pod akou hranicou už budete chudnúť a pod akou naberať tuk, či svalovú hmotu.

Najpresnejším spôsobom, ako zistiť svoj denný kaloricky príjem, je navštíviť špecifické zdravotné centrum. Tam vám to zistia presne.

Ak je vaším cieľom znížiť hmotnosť, tak všetko čo potrebujte spraviť, je odpočítanie kalórií z vášho bežného dňa – tak, aby to bolo zdravé, vám bude stačiť odpočítať 500 kalórií denne.

3. Jedzte viac a častejšie

Nepoužívajte hladovanie ako spôsob chudnutia! Vaše telo totiž nebude správne fungovať a pochopí to, ako boj o prežitie. A namiesto toho, aby ste spaľovali tuk, tak primárne zaútočí na vaše svalstvo a tuky si nechá na neskôr. Budete z toho unavení, depresívni a bez nálady. Jesť častejšie, znamená udržiavať normálnu hladinu glukózy v krvi a tým si podporujete stabilnú hladinu energie po celý deň. Je úplne samozrejmé, že len pravidelný príjem nestačí, musíte tiež pravidelne cvičiť: stimulovať vaše svaly, vydávať energiu s dostatočnou intenzitou.

4. Majte prehľad o množstvách jedla

Niekomu vadí váženie si potravín, inému nie. Mne osobne vyhovuje vedieť úplne čo najpresnejšiu hodnotu prijímaného jedla, ale ako poznám svojich klientov, tak viem, že často nemajú doma ani váhu a skúšajú to „od oka“. To samozrejme vedie k skreslenému meraniu a nemusí sa tak odhadnúť potrebné množstvo.

V záujme zachovania dodržiavania svojho určeného kalorického príjmu by ste si jedlo mali vážiť. Nemusíte ale používať váhu, stačia vám na to bežné predmety z domácnosti – poháre, šálky, taniere, lyžice, lyžičky, odmerky... Najprv si samozrejme odmerajte, čo ktorá potravina váži v daných predmetoch a potom nebude problém rýchlo odhadnúť presné množstvo prijímaných potravín.

5. Uspokojte svoje chute

Nemusíte robiť vždy všetko extrémne. Život je krátky – doprajte si cheat jedlo raz do týždňa alebo aj dvakrát. Nikto predsa nemôže byť dokonalý po celú dobu. Ani fitness modely a modelky nie sú stopercentní, aj oni si občas doprajú podľa chuti. A aké je to cheat jedlo? Napríklad zmrzlina, hamburger, pizza, koláče,...

Majte však pod kontrolou takýto typ jedál – dopredu si naplánujte, že idete porušiť vaše stravovanie. Verte mi, že v takom množstve vám to neublíži, môže vám to naopak pomôcť pri dodržiavaní stanoveného režimu.

6. VzdeLávajte sa vo výžive

Jednou z najvýznamnejších vecí, ktoré môžete pre seba urobiť, pre svoje zdravie a fyzický úspech, je venovať nejaký čas štúdiu o výžive a metabolických  procesoch v tele. Ak aspoň trocha budete mať v tom prehľad, hlavne naozaj odborný prehľad, tak až potom budete vedieť oddeľovať nepravdivé informácie od tých pravdivých, marketingových alebo informácií sľubujúcich zázračné účinky. Totiž niekedy po čase cvičenia a dodržiavania režimu možno zabudnete, ako veci naozaj fungujú a môžete podľahnúť dezinformáciám.

 

Akonáhle sa naučíte, koľko bielkovín môžete  príjmať, ako potraviny jesť a tiež ktorým potravinám je lepšie sa vyhnúť, budete mať oveľa jasnejšiu prestavu o tom, ako využiť túto silu výživy pre ploché bruško a pevné telo. Mali by ste tiež poznať rozdiel medzi „dobrými“ a „zlými“ sacharidmi. Teda vyberať si sacharidy hlavne z ovocia, sladkých zemiakov, ryže, ovsených vločiek...

7. Buďte disciplinovaní

Mnohé ženy, ale aj muži chcú telo, ktoré sa vystavujú na obálkach rôznych magazínov, len problémom je dispciplína. Bez nej žiaden úspech nebude. Aj z mojej vlastnej skúsenosti môžem povedať, že pokiaľ som disciplinovanejší, tak úspechy sa dostavujú a výsledok je kvalitnejší. Občas aj ja mám stavy, keď nie som 100-percentný a vtedy je to vidieť.

Prestaňte teda snívať o krásnom tele, ale začnite tým žiť. Prejdite z fázy sna do fázy konania – postupne si zvykajte na nový režim a buďte v tom striktní.  Disciplína je ako sval, ktorý treba tiež trénovať. Tiež musíte mať určité úkony pravidelne pod kontrolou, časom sa z toho stane zvyk a zrazu to nebude problém prekonávať rôzne hranice disciplíny. Pre niekoho môže byť problém vypustiť z jedálnička sladké: tak majte to pod kontrolou, robte si rôzne zápisky o pocitoch, ktoré vám to vyvoláva, zapisujte si jedlo, ktoré denne zjete, zdieľajte svoju abstinenciu od sladkého na sociálnych sieťach...

8. Treba vedieť, čo nejesť

Určite ste to počuli už veľakrát: ak chcete zmeniť vašu postavu do vysnenej podoby, vyzerať a cítiť sa lepšie, tak sa držte ďalej od nevhodných mastných, presolených, vyprážaných alebo príliš spracovaných potravín. Taktiež sa treba vyhýbať sladkostiam, čokoládam, sladkým nápojom a iným presladeným produktom. Treba vedieť po určitom štúdiu výživy, čo je pre vás vhodné a čo nie.

Ti, ktorí konzumujú nutrične nevhodnú stravu, pijú veľa alkoholu, pijú málo vody, majú omnoho vyššiu akumuláciu toxínov, čo spôsobuje spomalenie metabolizmu, zhoršené trávenie a tým ukladanie tuku a nafúknutosť.

9. Pite vodu v dostatočnom množstve

Mnoho žien má problémy s dehydratáciou – počas dňa vypijú veľmi málo vody, veľa kávy a ako vodu vypijú skôr sladené nápoje. To je samozrejme chyba. Pomocou vyššieho množstva vody odplavíte z tela toxíny a iné odpady, dokážete sa odvodniť a vaše telo zrazu nadobudne tie správne krivky. Dostatočný príjem vody zamedzuje tvorbe celulitídy, vyživuje telo a spevňuje vaše svalstvo. Vody sa nemusíte báť, tým že vypijete vyššie množtvo vody denne sa nezavodníte, skôr zabránite zavodneniu a nafúknutiu.

10. Denný zápis jedla

Pokiaľ ste skúšali zmeniť svoj životný štýl a s tým spojené stravovanie, tak je veľmi pravdepodobné, že ste zlyhali a chcete to skúsiť znova. Možno vám pomôže taký malý trik úspešných fitnessiek: založte si stravovací denníček.

Zápis jedla je veľmi jednoduchý: po každom jedle a pití mimo vodu, prípadne aj s vodou, pokiaľ sa učíte zlepšiť hydratáciu, si zapíšete záznam čo kedy a koľko. Zaberie to minimum času, ale dá vám kto veľa. Budete mať konečne prehľad, čo všetko zjete, budete mať pod kontrolou svoj príjem, uvidíte svoje stravovacie chyby, môžete si tiež zapisovať aj pocity, aké pri tom máte. Takto dostanete spätnú väzbu a denník vám bude slúžiť ako nástroj pre celkové zlepšenie stravovania.

Verím, že vám tieto rady aspoň trošku dopomôžu dostať z vás maximum, zlepšiť si životnú úroveň a zároveň dosiahnúť  vytúžený cieľ.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

O 13. a 14. plate už nahlas hovorí aj Smer. Kto, kedy a ako ho dostane

Koaličné strany sa zrejme dohodnú na úľavách pre firmy, ktoré vyplácajú ľuďom trináste a štrnáste platy.

KULTÚRA

Rytmus bude nadávať, orchester hrať

Ľahší primitivizmus a ukáznenosť vraj idú dokopy.


Už ste čítali?