Olej, ktorý vám pomáha spaľovať tuk - Mct Oil

Autor: Michael Achberger | 13.2.2015 o 9:10 | Karma článku: 2,72 | Prečítané:  4572x

Posledné obdobia je MCT olej považovaný za jeden z najúčinnejších spaľovačov tukov. Pritom vám dodá viac energie a zaženie hlad. Tuky, cukry, bielkoviny. Základné makronutrendy, ktoré si stráži každý úspešný športovec, fitnesky, kulturisti, ale už aj bežní ľudia, ktorým nie je jedno, čo a koľko do seba dávajú. Pokiaľ máte už ako taký prehľad ohľadom množstva a obsahu týchto základných zložiek potravín a viete, čo si vaše telo môže dovoliť, tak ste už skoro vyhrali: sacharidy treba príjmať dostatok a hlavne komplexných, bielkovín menej, ale za to kvalitných a tukov čo najmenej. Alebo tých zdravých. A práve v tých tukoch má mnoho ľudí problém sa vyznať. Pretože nie je tuk ako tuk, dokonca niektoré sú také špecifické, že pomáhajú spaľovať ten vás podkožný – MCT olej.

Čo je to MCT olej?


MCT jednoducho znamená triglyceridy  so stredné dlhým reťazcom, na rozdiel od triglyceridov s dlhým reťazcom, ktoré sa na nachádzajú vo väčšine potravín. MCT sa skladá hlavne z kaprylovej a kaprinovej mastnej kyseliny. Farba tohto oleja je svetložltá, bez zápachu. MCT olej sa prirodzene vyskytuje v prírode v kokosovom oleji. Tento olej sa používal hlavne na liečbu ochorení ako cystická fibróza, obezita a tuková maloabsorbcia. Taktiež sa používal ako dodatok k detskej výžive pre dodanie kalórií. V poslednej dobe športovci, kulturisti a rôzni diétni poradcovia začali využívať výhody tohto oleja. 
Pri trávení MCT oleja sa absorbuje MCT do krvného obehu inak ako iné oleje: dalo by sa povedať, že tento olej obíde proces trávenia. MCT olej poskytuje rýchle dodanie energie a preto je menej pravdepodobné, že bude táto energia uložená do tukových buniek. Keď jedlo obsahuje triglyceridy so stredne dlhým reťazcom, tak dochádza k výraznému zvýšeniu počtu spálených kalórií – termogénny efekt. Aj pri zvýšenom užívaní MCT oleja sa prijatá energia neukladá v takej miere do tukových buniek. 
Keď MCT metabolizuje v tele, chová sa v tele skôr ako sacharid, než ako tuk. Primárne si telo berie energiu zo sacharidov. Ale pri užívaní tohto oleja je to iné: MCT olej neprechádza lymfatickým systémom. Namiesto toho je prepravovaný priamo do pečene, kde sa metabolizuje, takže uvoľňuje energiu ako sacharidy a vytvára tak veľké množstvo ketónov (ktoré môžu byť použité ako palivo). Svojou štruktúrou sa MCT približuje molekulovej štruktúre tuku v našom tele. Aj to je dôvod, prečo sa tento olej chová v tele inak.

 


Tak ako pri väčšine zázračných produktov, tak aj pri tomto sa nájdu negatíva: MCT pravdepodobne zvyšuje hladinu cholesterolu v krvi, podobne ako palmový olej. Taktiež sa neodporúča užívať MCT olej, ak máte cukrovku, zažívacie ťažkosti alebo vysoký cholesterol.


Možno sa stretnete s tým, že vám niekto povie o MCT oleji, že je to vlastne čistý kokosový olej a že nemusíte kupovať také umeliny. Do určitej miery je to pravda, ale sú tam predsa len nejaké rozdiely – okrem štandartných mastných kyselín, obsahuje kokosový olej aj malé percento dlhších reťazcov. MCT olej sa vyrába v továrni – oddelením dlhých reťazcov od tých stredne dlhých – frakcionácia. Teda najpodstatnejší rozdiel je v tom, že kokosový olej nie je úplne čistý MCT olej. V MCT oleji ale chyba kyselina laurová – najvýznamnejšia zložka kokosového oleja s mnohými tepelnými a dermatologickými účinkami.


Užívanie MCT oleja:


Prvý deň: (použite polievkovú lyžicu ako odmerku) 1 PL počas dňa s jedlom
Druhý deň až piaty deň: 1 PL počas dňa s jedlom a pred tréningom alebo vhodnou pohybovou aktivitou 1 PL
Tri a viac dní: 1 PL počas dňa s jedlom, 1 pred tréningom alebo vhodnou pohybovou aktivitou a 1 PL s jedlom – večerou
Neužívajte viac ako tri PL denne. Dávajte si pozor hlavne v prvých dňoch, aby ste nemali zažívacie ťažkosti. 


Veľkou výhodou MCT oleja ako spalovača tukov je jeho ľahká dostupnosť a vynikajúca cena. Okrem obchodov so športovými doplnkami ho dostanete už aj v lekárňach. Môžete nájsť rôzne formy: prášok, tobolky alebo čistý olej. Cenovo najvýhodnejší je čistý olej a je pre vás pripravený v tej najlepšej forme. Cena za olejovú formu sa pohybuje od cca 6€ za približne ½ l balenie. 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Mads Mikkelsen pre SME: Hrať spitého na mol som sa učil z ruských videí na YouTube

Slávny dánsky herec priznáva, že mu niekedy pomôže pohár vína.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Sám si už Fico nepomôže

Špekulatívne štiepenie Smeru je obyčajná konšpirácia.

Prieskum: Z konfliktu SaS a OĽaNO ťaží Sulík, rastie aj Pellegriniho Hlas

Kollárova Sme rodina padala už pred kauzou nemocnica.


Už ste čítali?