Novoročné predsavzatia: týchto 10 tipov vám ich pomôže urdžať

Autor: Michael Achberger | 16.1.2015 o 9:13 | Karma článku: 2,20 | Prečítané:  371x

Nový rok sa každoročne spája s rôznymi predsavziatiami. A veľmi často nesplnenými priamo už na druhý deň. Či už prestať fajčiť, alebo začať cvičiť, lepšie sa stravovať, chodiť skôr spať... Skúste tento rok spraviť takú malú zmenu – dajte si reálne udržateľné predsavzatie, veď nový rok je určitým motivátorom pre vás. A pokiaľ sa predsavzatie zaoberá zdravým životným štýlom, zmenou životného štýlu ako napríklad byť krajší, zdravší a výkonnejší, tak vám ponúkam 10 tipov, ktoré hovorím mojim klientom, ako vydržať pri svojich predsavzatiach a pracovať nad nimi.

1. Buďte realistickí

Najistejší spôsob, ako nedosiahnuť váš cieľ je, že bude nedosiahnuteľný. Riešením nie je teda nikdy nejesť vaše obľúbené jedlo – to naozaj nie je realistické, je to predurčené k neúspechu. Namiesto takéhoto cieľa skúste vylúčiť také jedlo častejšie ako ste to robili doteraz. To je už reálny cieľ.

2. Dobrá príprava

Nečakajte na Silvestra a nový rok, aby ste sa začali viac starať o svoje telo. Vaša myseľ je už totiž dopredu pripravená prijať iný režim od nového roka, tak si musíte dať na to určitú prípravu, aby ste mohli plynulo prejsť do vášho nového životného štýlu. Taká príprava zaberie nejaký čas – plánovanie a výber daného smeru.

 

3. Náčrt krízovej situácie

Rozhodnite sa už dopredu, ako budete jednať pri určitých pokušeniach. Pri takomto pokušení – chutný koláč alebo šťavnaté rebierka, sa dostanete do určitej krízovej situácie. Nájdite si už dopredu riešenie čo robiť v danej chvíli – zavolať známemu, pozitívne myslenie, monológ o tom, že príjmom takejto potraviny urobíte svojmu telu zle.

4. Vytvorte si zoznam pre a proti

Takýto zoznam položiek pre a proti v diéte poznačeného na papieri vám pomôže vytrvať, je to vaša motivačná pomôcka. Môžte si takýto zoznam postupne dopĺňať, prípadne aj vaši priatelia vám s tým môžu pomôcť. Majte tento zoznam stále pri sebe, keby ste potrebovali zachovať vaše odhodlanie vydržať.

5. Hovorte o tom

Nenechávajte si vašu zmenu životného štýlu ako vaše tajomstvo. Povedzte to rodine, priateľom a všetkým ľuďom okolo vás, ktorí vás v tom podporia. Najlepší scenár je nájsť si kamaráta, ktorý zdieľa vaše novoročné odhodlanie  a tým sa motivujete navzájom.

6. Odmeňte sa

Odmena neznamená, že môžete zjesť celú bonboniéru, ak je vašim cieľom zlepšiť si životosprávu. Namiesto toho oslávte svoj úspech tým, že si doprajete niečo, čo vás teší ale nie je v rozpore s vašim životným štýlom. Ako príklad by som mohol uviesť nové fitness oblečenie alebo ísť do kina.

 

7. Sledujte svoj pokrok

Odsledujte si každý váš malý úspech. Krátkodobé ciele sú ľahšie udržateľné a každý malý úspech vám pomôže udržať si motiváciu. Namiesto toho, aby ste sa sústredili na zhodenie 10 kíl na váhe, sa zamerajte najprv na prvé 3 kilá. Môžete sa odmeniť za každý takýto malý úspech.

8. Nesnažte poraziť samých seba

Všetko má svoju postupnosť. Ani vaše telo nemôže schudnúť alebo nabrať svaly zo dňa na deň. Občasné skĺznutia tiež patria do vašej cesty k úspechu. Dôležité je zotrvať a posúvať sa postupne a pomaly každým dňom.

9. Udržte si to

21 dní trvá človeku, kým sa z určitých činností stane zvyk. 6 mesiacov trvá človeku, kým sa určité činnosti stanú súčasťou vašej osobnosti. Nestane sa to teda za noc, takže buďte vytrvalí a trpezliví.

10. Snažte sa udržať aj napriek pádom

Ak vám dôjdu sily vytrvať napríklad v polovici februára, nezúfajte. Nič nie je stratené. Pokračujte znova. Poučte sa z toho pádu.

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?