Kokosová voda nie je žiaden zázrak, ale športovcom pomôže

Autor: Michael Achberger | 5.12.2014 o 9:13 | Karma článku: 2,30 | Prečítané:  641x

Trend pitia kokosovej vody sa rozšíril naozaj rýchlo. Siahajú po nej aj ľudia, ktorí sa snažia schudnúť, no kvôli vysokému obsahu cukru sa im to nemusí dariť. V poslednej dobe dostávam otázky ohľadom nového fenoménu v športe – kokosovej vody. Hlavne ženská časť populácie sa ma pýta, či im to naozaj pomôže a či z toho nepriberú alebo či im to pomôže schudnúť. Áno, kokosová voda je vhodný hydratačný nástroj, ale naozaj nie pre každého.

Táto voda má vynikajúce nutričné výhody, ktoré by ste ťažko hľadali v iných nápojoch, ale treba si dávať pozor na obsah cukru, ktorý voda obsahuje.
Po športovom výkone ste dehydrovaní, spotení. Je čas doplniť tekutiny. Ale prečo netreba siahnuť len po čistej vode a vyskúšať vodu kokosovú? 

Netreba si mýliť kokosové mlieko a kokosovú vodu. Mlieko je tekutina voľne obsiahnutá v kokosovom orechu. Ale voda je výťažok z dužiny získaná lisovaním. Balenú kokosovú vodu nájdete v rôznych bio obchodoch, alebo špecializovaných predajniach, ktoré sa zaoberajú predajom exotických druhov potravín. V poslednom období sa však dá nájsť aj v tradičných komerčných obchodoch. 
Treba si uvedomiť, že hydratácia čistou neochutenou vodou vás nestojí žiadne kalórie navyše, pričom kokosová voda obsahuje v jednej šálke 45 kalórií, čo nie je veľa, ale zdroj týchto kalórií pochádza prevažne z cukrov. 

Jedna šálka kokosovej vody teda obsahuje:
9g sacharidov
6g cukru
15 percent dennej dávky horčíka
17 percent dennej dávky draslíka
10 percent dennej dávky sodíka
6 percent dennej dávky vápnika

Ako bonus v jednej šálke nájdete aj 3g vlákniny. To je ideálne zloženie po alebo počas intenzívneho športového výkonu, ale nie ako bežná súčasť hydratácie nešportového jedinca. Problémom kokosovej vody ako hydratačného nástroja je menšie množstvo obsiahnutého sodíka.

Kokosová voda je bežne dostupná v plastových fľašiach. Na trhu nájdete lacnejšie, ale aj drahšie verzie. Treba si odsledovať, či má kokosová voda dostatok vlákniny, väčšie množstvo vlákniny hovorí o vyššej kvalite nápoja. Nekvalita kokosovej vody sa prejaví aj vo zvýšenom množstve cukrov. A práve to môže byť problém – cukor pre bežného človeka počas dňa by nemal slúžiť na hydratáciu tela. Športovcom a aktívnym ľuďom zvýšené množstvo nemusí prekážať, ale pokiaľ sa snažíte zbaviť nadbytočného tuku, tak toto nebude pre vás ideálna voľba.

 

Existujú štúdie, ktoré hovoria o tom, že kokosová voda znižuje stres. Podľa štúdie West indie Medical Journal sa potvrdila pozitívna účinnosť kokosovej vody v zmysle zníženia stresu. Dvadsaťosem jedincov s hypertenziou dostali buď balenú vodu alebo kokosovú vodu alebo tropický nápoj alebo zmes kokosovej vody a balenej vody. Pri porovnaní skupín zistili, že skupina, ktorá pila iba kokosovú vodu mala najväčší pokles krvného tlaku – indikátor stresu. 

Čo teda odporúčam svojim klientom ohľadne príjmu kokosovej vody? Primárne odporúčam svojim klientom piť pravidelne počas celého dňa. Obzvlášť počas a po tréningu alebo po namáhavej športovej alebo inej pohybovej aktivite. Najlepším zdrojom hydratácie pre nich je čistá voda a špecifický nápoj ako kokosovú vodu odporúčam len v prípadoch zvýšeného potenia sa počas tréningu. Nemôžem ju ale odporučiť klientom, ktorí chcú chudnúť, kvôli zvýšenému množstvu cukru. Pokiaľ ale ide o zlepšenie športového výkonu, tak kokosová voda je ideálny izotonický nápoj a ten odporúčam piť počas tréningu a po tréningu, je možné ho vymiešať spolu s proteínom a trochou morskej soli – kvôli vyrovnaniu hodnoty sodíka, ktorého má kokosová voda málo oproti iným izotonickým nápojom. 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?