Proteín nielen pre športovcov

Autor: Michael Achberger | 28.11.2014 o 9:11 | Karma článku: 3,26 | Prečítané:  743x

Okolo proteínových nápojov koluje mnoho nepravdivých mýtov. Mnoho pochybností z užívania proteínu pochádza od žien - pokladajú proteín za čisto mužskú záležitosť, ktorú oni nemusia absolvovať. Proteín sa stal symbolom športujúcich ľudí, ale to nie je pravda. Proteíny potrebuje každý, každý ich aj denne užíva, len záleží od formy a kvality.  Proteín je nevyhnutnou zložkou našich svalov a iných telových štruktúr. Napriek tomu  z proteínu ide často strach, že ide o čistú chémiu.

Mnoho z vás pozná ten stav, po mnohých týždňoch, odriekania, chudnutia, kedy kuracie mäso a brokolica boli vaši najlepší kamaráti sa dostaví nezadržateľná chuť na sladké. A u žien obzvlášť. Sladké zmrzliny, keksíčky, čokoládky volajú zase o svoju pozornosť. Nie je teda zvláštne, že tomu podľahneme, ale je tu problém. Nedostatok bielkovín - pokiaľ ste v diétach strávili dostatok času a nedodávali ste telu potrebné množstvo proteínov, tak vaše svalstvo sa postupne strácalo a taký návrat k sladkým potravinám, aj keď len dočasný, vám vie rozkývať postavu do nepekných tvarov a to veľmi rýchlo. Dôvodom je teda nedostatok svalovej hmoty vďaka tomu, že počas diéty ste si ju nechránili dostatočným príjmom bielkovín. 

 


 
Ženy majú celkovo tendenciu k malému príjmu bielkovín, či už z mäsa, alebo tvarohu či zdravých bielych jogurtov. Nedostatok bielkovín ale má negatívny vplyv nielen pre vašu postavu, ale môže postupne poškodiť aj vaše zdravie.
Prečo teda príjmať bielkoviny? Tu je zopár dôvodov, prečo ich zahrnúť do vášho jedálnička:
Dôvody pre pridanie väčšieho množstva bielkovín do svojho stravovacieho plánu sú početné. Z 20 aminokyselín, ktoré tvoria proteín, je 9 nevyhnutných pre život. Sú to takzvané esenciálne aminokyseliny. Teda telo ich nevie samo vyrobiť a musia byť dodávané do tela externe - jedlom. Proteín dodáva teda materiály do tela potrebné pre neurotransmitery a hormóny, okrem iného.
 
Zakaždým, keď cvičíte, tak si časť vášho svalového tkaniva zničíte. To je vlastne aj zmyslom cvičenia. Pri dostatočnom príjme tých správnych aminokyselín zachránite vaše svalové tkanivo a opravíte ho, tým vám zosilnie, spevnie a vytvaruje sa.
 
Proteín vám stabilizuje hladinu energie a chuť do jedla. Pri porovnaní so sacharidmi, tak nasýtenie proteínom trvá dlhšiu dobu. Počas toho nasýtenia sa proteín postupne rozpadá v tráviacom systéme na jednotlivé aminokyseliny a tento proces vám zabezpečí oddialenie hladu a chutí do jedla. Je to omnoho náročnejší proces ako trávenie sacharidov. 


 
Proteín vám pomáha spaľovať kalórie efektívnejšie. Bielkovina má vyšší termický efekt potravy, čo je schopnosť vášho tela spracovať a využívať živiny pri určitom kalorickom výdaji, povedané veľmi jednoducho.  To znamená, že vaše telo využíva vyššie množstvo energie potrebnej na spotrebovanie a spracovanie bielkovín.
Vzhľadom na to, že vaše telo vydáva viac energie na spracovanie bielkovín, viac ako pri trávení sacharidov a tukov, tak pri zvýšenom množstve bielkovín v tráviacom procese si zabezpečíme vyššie spaľovanie aj podkožného tuku. Preto je dôležité v diétach pridať o niečo viac bielkovín.
 
Proteín vám pomáha ochrániť svalovú hmotu. Keď vám kalorický príjem klesne, obmedzíte si príjem sacharidov a tukov, tak je tu omnoho vyššia šanca, že vaše telo využije potrebnú energiu syntézou bielkovín. Tým si zase ponecháte menej bielkovín pre ďalšie telesné funkcie. 
Ak nie je prítomné dostatočné množstvo aminokyselín, vaše telo začne poškodzovať svalové tkanivo, aby získal jednotlivé aminokyseliny. Pre vás to znamená stratu svalov a tým pomalší kľudový metabolizmus. Chráňte si preto dostatočný príjem bielkovín.

 


 
Proteín nám posilňuje imunitný systém. A týka sa to predovštekým proteínov príjmaných z proteínovej srvátky – proteínového shake-u. Srvátkový, kvalitný proteín obsahuje v sebe gluitatión, čo je tripeptid, ktorý pomáha posilnovať imunitný systém. 
A čo sa týka zdrojov bielkovín, tak odporúčam:
- ​Kuracie mäso ako prsia
-​ Morčacie mäso
-​ Chudé hovädzie mäso
-​ Mliečne produkty ako cottage cheese, tvarohy, jogurty
-​ Vajíčka
-​ Proteínové shaky zo srvátky
 
Mnoho žien sa bojí užívať proteínové nápoje, ale keď už vieme, prečo je pre nás proteín dôležitý a kde jeho plusy, tak nie je dôvod sa ho báť. Z proteínu sa teda nepriberá, nebudete mať z neho kulturistickú postavu, ženy nezískajú mužske črty. Protein nie je anabolický steroid, je vhodný pre mužov aj ženy rovnako. U mužov je využiteľnosť bielkovín vyššia vďaka zvýšenému množstvu testotererónu, takže milé dámy, nadmerného množstva svalovej hmoty sa báť nemusíte.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?