Skutočný príbeh o chudnutí - dôležitá je motivácia

Autor: Michael Achberger | 21.11.2014 o 9:07 | (upravené 15.1.2015 o 23:23) Karma článku: 3,50 | Prečítané:  1395x

Úspech závisí od viacerých faktorov. A rovnako to platí aj pre fitness. Či už chceme schudnúť, alebo nabrať svalovú hmotu, alebo vytvarovať určité partie či len sa cítiť lepšie a fit. Cesta k úspechu, k cieli vie byť náročná a vyžaduje od nás mnoho ústupkov a veľké množstvo námahy. Niekedy to ide a niekedy nie. Okrem iného to závisí od toho, ako sme motivovaní. A motivácia v prípade, ktorý vám popíšem zohrala dôležitú rolu.

Jedného dňa, v zimnom období po januári, kedy si mnoho ľudí plní, respektíve neplní svoje predsavzatia, sa do mojich rúk dostala nová klientka. Išlo o pani v strednom veku, plná elánu a odhodlania. Už od začiatku pôsobila veľmi pozitívne, milo - ale to býva veľmi často, tak reaguje a komunikuje zo začiatku mnoho mojich klientov pri zoznamovaní sa a pri prvých tréningových hodinách. 
Problémom mojej zverenkyne bola nadváha, v jej prípade už obezita. Mala 135 kíl pri výške 175 cm. Čo by sa dalo povedať, že jej postava pôsobila mohutnejším dojmom. Mala problematické partie ako každá druhá žena - široké boky, stehná - hlavne vnútorná časť stehien, bruško . Obezita ju obkolesila celú - mohutné, ale zvädnuté ramená, chrbát prestúpený tukom, tvár zaliata vodou a nadbytkom tuku - strácal sa jej prechod medzi bradou a hrudníkom.  Vďaka nadmernému príjmu nevhodnej potravy a nízkemu energetickému výdaju, pohybu, bola zaliata vodou, ktorá jej spôsobovala ďalšie zdravotné problémy.
S obezitou sa spájali aj problémy s pohybovým aparátom - bolel ju spodný chrbát, ťažko dýchala, kolená ju často pichali od bolesti. Ťažké, už zo začiatku, s ňou bol problém čo len pohnúť - nevládala a bola veľmi demotivovaná námahou, ktorú vydávala napriek tomu, že stupeň odporu bol nízky.
Pýtal som sa jej, ako dlho žije v takom stave - a teda dostal som štandartnú odpoveď, že postupom času sa pristihla ako pomaly priberá  a viac a viac nevládze. Ako hlavný popud ísť do fitnesscentra boli zdravotné problémy - bolesť v kolenách bola často neznesiteľná. A napriek veku, 46 rokov, sa chcela aspoň na istý čas cítiť dobre, mať dobrú postavu, obliecť si to, čo už dávno myslela, že neoblečie. To je tiež výborná motivácia. 


Po konzultáciách a nastavení stravovacieho plánu sme začali cvičiť. Postupne. Pridávali sme z tréningu na tréning záťaž, ale pani viac a viac nevládala. Riešili sme, kde môže byť problém. Prečo to nejde. Robili sme rôzne testy, aby sme zistili, kde to viazne. Z fyzického hľadiska sme nezistili nič - pravidelne chodila cvičiť, pravidelne chodila trénovať kardio. Problémom bolo dodržiavanie stravovacieho plánu a s ním spojené nádväzné problémy. Pani mala problémy v rodine, čo som sa postupne dozvedel, mala 4 deti, manžela. Problémom ale bolo, že s manželom si už nerozumeli, dostávala z toho depresie a aj tréning, ktorý bol pre ňu namáhavý v nej vyvolával túžbu po jedle. Čiže pani namiesto toho, aby mi chudla, tak stagnovala alebo priberala ešte viac na váhe. Čo sme samozrejme nechceli. Takže riešením nášho problému bolo zostabilzovať jej okolie tak, aby ju ďalej nestresovalo a mohla sa venovať naplno sebe a chudnutiu.


Pani to vyriešila veľmi radikálne. Z mesiaca na mesiac mi hovorila, ako sa chystá zmeniť si život, ako ide zmeniť prácu a chce sa rozísť. Samozrejme, pokiaľ je to pre dobro celej rodiny a hlavne mojej klienty, tak som mu podporil tak, aby sme na tréningoch vydali zo seba maximum. Pri takejto motivácii, zmena celkového života, bola ochotná a veľmi rada pristúpila na môj tréningový a stravovací plán. Jediným problémom bola naša komunikácia, teda to čo z nej vzišlo. Pre ňu som bol ten oporný bod, ktorý jej pomohol dostať z nej maximum, navrátiť sa do starých šiat, zmeniť jej život a postupne prejsť na nové a zaujímavé koníčky. Preto si náš vzťah tréner-klient vysvetlila postupom času po svojom. Čo som zistil až neskôr.


Dovtedy mi klientka schudla zo 130 kíl na 64 za 14 mesiacov. A to pri maximálnej udržateľnej svalovej hmote. Časom a hlavne ku koncu našej spolupráce som sa stal hlavnou motiváciou ja. Taký stav ale nie je udržateľný a pre dobro klientky sme to po vzájomnej dohode ukončili. Ale s tým, že budem mať na ňu aspoň vzdialený dozor, aby si svoj úspech udržala a posúvala sa ďalej. Napriek môjmu odmietavému postoju si pani udržala svoje tempo a udržalo ju v tom hlavne celková zmena jej života - nová práca, oslobodenie od manžela, zlepšenie vzťahov s deťmi a nový atraktívny vzhľad. Aj teraz po rokoch vyzerá veľmi dobre, ak nie lepšie. Na sociálnych sieťach vidím, že stále aktívne športuje a stará sa o seba.


Motivácia je teda dôležitá, ale treba si nájsť tú správnu, vnútornú, aby ste sa cítili vy dobre a vydržali pri svojom dosiahnutom úspechu. 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?