8 dôvodov, prečo stále nechudnete: na tieto chyby rýchlo zabudnite!

Autor: Michael Achberger | 1.8.2014 o 9:15 | Karma článku: 10,66 | Prečítané:  23214x

Každá aktivita sa vie stať rutinou. Rovnako aj cvičenie vie byť rutiná záležitosť. A napriek pokročilému času, čo sa venujeme cvičeniu sa vedia objaviť určité chyby, ktoré sme prehliadli. Ja, ako skúsený tréner, vidím veľmi často tieto chyby skoro u každého, kto už začal cvičiť a snaží sa vyformovať si postavu.

Zväčša ide o rovnaké chyby skoro u každého začínajúceho či mierne pokročilého, určite sa v nich nájdete aj vy. Poďme sa pozrieť na prehľad najčastejších chýb pri cvičení či stravovaní sa a poučme sa z nich.

 

1. Jesť iba nízkotučné potravin

Veľa ľudí si myslí, že štítok "nízkotučné" nám zabezpečí prísun zdravého jedla, z ktorého sa nepriberá. Je tu však jeden dôležitý fakt, ktorý sa prehliada: telo potrebuje tuky aj na spaľovanie podkožného tuku, ktorého sa chceme zbaviť. Mám na mysli tie dobré esenciálne tuky. Ak obmedzujeme nezdravé tuky v rozumnej miere, tak to nie je taký problém, no aj tie treba jesť. Vyberajme si teda tuky z olivového oleja, avokáda, orechov.

2. Kardio ako jediný spôsob chudnutia

Vykonávať kardio je v poriadku. Nemalo by to byť ale na úkor silového tréningu. Je pravda, že kardio pomáha vytvoriť energetický deficit, ktorý je potrebný na chudnutie, ale to nám nestačí. Bez silového tréningu s veľkým množstvom kardia je pravdepodobné, že namiesto spaľovania tuku, budeme spaľovať naše svaly. A menej svalovej hmoty zase vedie k pomalšiemu metabolizmu. Tým nastáva začarovaný kruh. Vykonávajte teda kardio, ale určite nevynechávajte silový tréning.

 

3. Vyhladovanie sa

Je úplne samozrejmé, že keď chceme schudnúť, tak je nevyhnutné vytvoriť kalorický deficit. Dobrý deficit nastane vtedy, keď budeme konzumovať menej kalórií počas diéty a spálime viac kalórií počas športového výkonu. Avšak niektorí tento fakt vedú do extrémov a prísne si obmedzia príjem kalórií, u žien menej ako 1200 kcal a u mužov menej ako 1500 kcal denne. Takýto kalorický príjem má za následok zníženie úrovne metabolizmu tela. Energia sa teda nespaľuje, ale skôr zachováva pre prirodzený chod tela. Na konci takejto diéty sa aj tak musí jesť. A po takomto "návrate do normálu" bude mať telo taký pomalý metabolizmus, že jednoducho nastane nevyhnutý prírastok na hmotnosti, hlavne čo sa tukov týka. Hladovanie je nezdravé a kontraproduktívne.

4. Zameranie sa na "suger free" nápoje a nízkokalorické sladidlá

Mnoho z vás zaháňa chuť na sladké pitím umelo sladených nápojov. Objavujú sa však výskumy, ktoré hovoria, že príliš vysoká konzumácia takýchto nápojov vedie k ukladaniu vnútorného tuku. Okrem toho, že umelé sladidlá môžu spôsobovať aj ďalšie zdravotné problémy, tak ich konzumáciou len podporujeme chuť na sladké a nevytvárame si ten zdravý návyk nekonzumovať presladené potraviny. Najlepším a zároveň najjednoduchším riešením je piť obyčajnú vodu.

5. Jedno až dve jedlá denne

Predstava, že vynechávanie jedál znižuje kalorický príjem, je mylná. Ľudia, ktorí jedia menej ako tri jedlá denne, nakoniec príjmu viac kalórií ako tí, ktorí jedia častejšie. Napratajú do tých dvoch alebo jedného jedla toľko kalórií, koľko telo v tej danej chvíli ani nestihne spotrebovať. Pritom z hladu človek zje omnoho viac ako z pravidelného príjmu bez zbytočného hladovania.

 

6. Zameranie sa na špeciálnu chudnúcu potravinu

Diéty zamerané na preceňovanie jednej potraviny nemajú zmysel. Okrem toho, že strácate ďalšie cenné živiny z pestrého jedla, tak telu len ubližujete, spomaľujete si metabolizmus a v konečnom dôsledku z nich neschudnete. Znie to síce veľmi pekne, že stačí iba tento prípravok, iba kapustu jesť, iba zeleninovú polievku... Ale je to len čisté marketingové klamstvo. Nestačí to. Neznie to síce tak sexi, tak jednoducho, ale keď chcete naozaj a trvalo schudnúť, tak musíte cvičiť a začať sa pravidelne a rozumne stravovať.

7. Uspech chudnutia sa zisťuje len podľa váhy

Ide o najjednoduchší spôsob, ako zistiť či sme schudli alebo nabrali. Ale môže to byť veľmi klamlivé. Merať sa každý deň a zisťovať si zhodené kilogramy je veľmi nepresné. Váha nepovie nič o tom, koľko tukov sme zhodili. Povie iba, či je váhový príbytok alebo úbytok. O množstve nadobudnutej hmoty alebo spálených tukov sa nedozvieme nič. Ideálne je teda kontrolovať si množstvo ubúdajúceho tuku v kontexte s pribúdajúcou/udržiavanou svalovou hmotou. Pre optické zmeranie je dobré fotiť sa v rovnakých pózach každých 10 dní alebo si merať obvod pásu, prípadne si to porovnávať s oblečením.

8. Nesústredenosť na tréningu

Je možno pravda, že chodíte skoro každý deň na tréningy. Dokonca niekto aj na dve hodiny. Môžete však povedať, že počas celej doby ste plne sústredený na tréning? Že sa tomu skutočne venujete? Malo intenzívny tréning roztiahnutý na príliš dlhý čas nie je efektívny a v konečnom dôsledku telo neposilníte, ale skôr stratíte svalovú hmotu. A tým aj možnosť lepšie a krajšie schudnúť. Takže do fitka sa nechodíme fotiť a označovať sa na sociálne siete, ani presedieť s kamarátmi pri fit bare. Vo fitku treba naozaj cvičiť.

To, že ste začali cvičiť je veľmi dobrý spôsob ako získať atraktívnu postavu. Dávajte si však pozor na hore uvedené chyby. Ak popracujete na ich odstránení, tak sami seba odmeníte sexi postavou.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?