Dávajte si pozor na tieto diéty!

Autor: Michael Achberger | 20.6.2014 o 9:55 | Karma článku: 9,27 | Prečítané:  3594x

Môžete jesť koľko len chcete, kedy a čokoľvek, pokiaľ dodržíte tieto jednoduché pravidlá. Určite ste aj vy počuli o rôznych diétach, či možno ste sa aj o nejakú pokúsili: sľubujú vám zázračné výsledky, s ktorými rýchlo a ľahko schudnete bez zbytočnej námahy. existuje  naozaj veľké množstvo takýchto diét, ale vedia vám skutočne pomôcť? Je to totiž náročné poznať rozdiel medzi úbytkom váhy, ktoré dosiahnete skoro s každou ľubovoľnou diétou a medzi skutočným dlhodobým udržateľným a zdravým úbytkom hmotnosti. lebo tieto "lacné" diéty zo začiatku fungujú veľmi dobre, Schudnete niekoľko kilogramov aj počas týždňa. Ale zrazu príde obdobie, kedy sa nepohnete ďalej a, stagnujete, prípadne dieťa konci podľa plánu a vy neviete ako pokračovať a nastupuje jo-jo efekt - . na konci celej diéty máte ešte viac kíl ako na začiatku a dokonca menej svaloviny.

Určite nemôžem považovať takéto diéty za vhodné a zdraviu pohodlné. V konečnom dôsledku demotivujú vás a vaše okolie tým, že po dokončení týchto diét ste na tom horšie ako ste začali a to nielen fyzicky ale aj psychicky.

Aby ste sa vedeli vyvarovať takýmto diétam, tak si dnes predstavíme 5 typov diét, ktorým sa treba oblúkom vyhýbať.

 

 

1.  diéty, ktoré preferujú iba niekoľko skupín potravín ( Kapustová dieťa, grapefruitová dieťa, prísna vegánska strava, surové potraviny a skupina nízkokalorických diét). Dajte si pozor na akékoľvek diéty, ktoré vylučujú celú skupinu potravín. Ľudia potrebujú jesť z rôznych druhov potravín, aby dostali všetky živiny, ktoré potrebujú.

Takýto typ diét zo začiatku fungujú veľmi dobre, úbytok na váhe je značný a výsledok sa dá vidieť po krátkej dobe. Bohužiaľ, to je asi jediné pozitívum. Takéto diéty nie sú určené na dlhodobé dodržiavanie - vedeli by ste si predstaviť, že nielkoľko rokov budete jesť len kapustovú polievku? Nepotrvá to teda dlho a vy sa nasýtite takýmto monotematickým jedálničkom a zatúžite znova po jedlách, ktoré máte najradšej.

Treba si uvedomiť, že vy vlastne môžete jesť všetky jedla, ktoré vám chutia. Ale s mierou - aj slaninu, aj zmrzlinu, hranolky. Treba ich len správne zasadiť do vášho denného príjmu. Nie je teda nevyhnutné sa týmto jedlám vyhýbať ako hovoria rôzne diéty, lebo chuť na tieto potraviny vyhrá vždy.

 

 

2. Diéty založené na detoxe. Ďalší druh diét, ktorý môžu byť vyslovene nebezpečné. Režim detoxu spočíva v prečistení tela. Tým sa vyvolá neštandartná reakcia tela, ako sú rôzne horúčky alebo tráviace problémy. Všetky tieto postupy sú z dlhodobého hľadiska nezmyselné a zbytočne. Vaše telo je dobre vybavené na to, aby pomocou svojich vnútorných orgánov, ako sú pečeň a obličky a imunitným systémom, vedelo sa aj samo vyčistiť a zbaviť sa rôznych toxínov. Nepotrebujete preto takéto detoxy na vyvolanie horúčky a zbavenie sa nečistôt.

 

3. Zázračné potraviny a zázračné doplnky (rôzne doplnky potravín, ovocia, hôrky pomaranč, zelený čaj, jablčný ocot). Napriek presvedčivým argumentom týchto diét jednoducho neexistujú takéto zázračné látky, ktoré majú takéto neuveriteľné účinky. Nepomôže vám konzumovať jablčný ocot spolu s pizzou, ocot vám nezníži energetický príjem. Musíte jednoducho znížiť svoj príjem racionálnou stravou. Jediné čo vám môže dopomôcť sú určite spaľovače tukov, ale len za predpokladu, že dodržujete správny diétny režim. Tieto spalovače majú totiž stimulujúci účinok, niektoré z nich aj termoregulujuci účinok a vedia vám dopomôcť vo vašej snahe, ale nič viac. Nestačí jesť iba spalovač a popritom iné neriešiť. Spalovač a doplnky teda nespaľujú za vás, vy ich jednoducho nepotrebujete. Môžu vám ale dodať určite živiny, ale lepšie a prirodzenejšie je ich získať zo všestrannej potravy.

 

4. Diéty založené na postoch a na výrazných obmedzeniach potravín. ( napr hollywoodska dieťa). Post patrí do kultúrnych a náboženských tradícii po stáročia a je úplne v poriadku obmedziť sa na krátku dobu, jeden deň napr. Ale post ako dôvod a nástroj na chudnutie už v poriadku nie je. Ak konzumujete príliš malo kalórií, vaše telo si myslí, že hladuje a upravuje metabolizmus tak, že ďalšie kalórie pre funkcie tela nebudete potrebovať a budete potrebovať iba   to malo, čo mu dodávate. Táto energia bude ale nanajvýš postačovať na základné funkcie tela, pre fyzickú aktivitu už nebude dostatočný priestor, budete sa cítiť slabí, podráždení a vás mozog nebude v takej kondícii, na akej ste zvyknutí. Takéto diéty majú ale svoj začiatok a aj koniec. Vy sa po ukončení diéty vrátite na svoje pôvodne stravovanie a zo stratených kíl sa vám vrátia všetky, dokonca ešte viac ako ste mali. Čo je ale najhoršie na tom, tak z tých pôvodných stratených kíl(voda, tuk, sval, sval) sa vám vráti po "návrate" do normálu zväčša iba tuk. Tak bude vás bazálny metabolizmus znížený a vy budete pri ďalšom pokuse o chudnutie musieť vyvinúť ešte väčšie úsilie.

Taktiež sa netreba nalákať na nereálne rýchle chudnutie. pokiaľ vám niekto sľubuje, že schudnete 5 kíl za týždeň, tak verte, že to nie je reálne. Zo začiatku sa vám to možno podarí, ale keby ste zanalyzovali svoju snahu, tak váha, ktorá vám ubudla, pochádza z väčšej časti z vody a z vyprázdnených čriev. Tuk takýmto spôsobom nestratíte, alebo iba minimálne.

 

5. Tajomné diéty, ktorým rozumejú iba zasvätení. Sem patria všetky diéty, ktoré vám sľubujú stratu tukovej hmoty s tým, že len predstavitelia tej diéty vedia, ako to presne funguje, iba oni nesú to tajomstvo. Zväčša si protirečia, alebo sú priamo opozitum odborných zdravotníckych a dietologických organizácií.

Takéto diéty ponúkajú prevratné metódy, ktoré nikto nikdy neskúsil, nemáte si ich kde overiť a za získanie takéhoto tajomstvá musíte platiť nemalé čiastky napr za ich výrobky, suplementy , knihy a pod. Ak to teda znie príliš dobre a až neuveriteľné,, radšej choďte od toho  a začnite reálne pracovať na sebe..

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

O 13. a 14. plate už nahlas hovorí aj Smer. Kto, kedy a ako ho dostane

Koaličné strany sa zrejme dohodnú na úľavách pre firmy, ktoré vyplácajú ľuďom trináste a štrnáste platy.

KULTÚRA

Rytmus bude nadávať, orchester hrať

Ľahší primitivizmus a ukáznenosť vraj idú dokopy.


Už ste čítali?