Bežecké pretrénovanie sa - 6 znakov

Autor: Michael Achberger | 21.4.2014 o 10:55 | Karma článku: 6,17 | Prečítané:  1685x

Jar už prišla s plnou silou a zobúdzajú sa aj všetci bežci. Znova môžete vyraziť do prírody, ubehnúť kilometre slobody, podávať výkony... Ale pokiaľ začnete nárazovo, po dlhšej zimnej pauze budete očakávať rovnaký výkon hneď na začiatku, tak spomaľte. Pokiaľ sa pretrénujete behom, tak nestihnete zregenerovať vaše telo, môžete rýchlo ochorieť, unaviť sa a zraniť. Pozrite si znaky pretrénovania sa z behu, či ste nezačali príliš rýchlo na to, aby ste postupne mohli pokračovať a zvyšovať v zdraví svoje temto.

bežec Karol Bertabežec Karol BertaKarol Berta

Znaky:

 

1. Nemôžete spať:

 

V noci sa snažíte ísť aj skôr spať, ale namiesto spánku akurát počítate ovečky, prehadzujete sa, alebo aj keď zaspíte, tak vstanete skôr ako ste zvykli. Môže za to prispôsobenie sa vášho tela nadmernému náhlemu výkonu, keďže vaše telo má určitý cyklus obnovy a zvýšený výkon, pokiaľ sa to  preženie, vyžaduje iný cyklus. Takto sa nezhodnete s vašim cyklusom a nastane nespavosť, prípadne nedostatočný spánok.

 

2. Nohy máte ťažké ako olovo

 

Je pravdepodobné, že vaše svaly nie sú ešte pripravené na výkon, ktorý od nich vyžadujete. Nasleduje rýchla únava svalov nôh, hromadí sa táto únava, nestíhajú sa zregenerovať na 100%, vy napriek tomu chcete a idete zase bežať. Tým pádom riskujete zranenie a vaše nohy nebudete vedieť tak ovládať ako by bolo normálne.

 

3. Ste unavení po celú dobu

 

Vaše bežecké tréningy sú pre vás nekonečné dlhé a vy nechápete prečo. Ste hneď unavení od začiatku, napriek tomu, že pred behom ste si dali silnú kávu. Môže za to nedostatok spánku spolu s nárastom stresových hormónov a následkom je neustála únava nielen počas tréningu ale aj počas dňa.

 

4. Ste náladoví

 

Pretrénovanie môže viesť k zníženiu produkcie hormónov, katecholamínov, ktorý majú vplyv na nervový systém. Výsledkom môže byť pocit stresu a podráždenosť.

 

5.  Rýchlo opakovane ochoriete

 

Ak počas kratšieho obdobia ochoriete niekoľko krát za sebou, môže to byť znakom pretrénovania sa. Hlavne ak sa jedná o rovnaký vírus či/chorobu. Náhly nárast výdaju počas behu, hlavne v prvých tréningoch môže viesť k dočasnému narušeniu imunitného systému, môžete byť potom náchylnejší na prechladnutia, chrípky a dalšie vírusy a hlavne opakujúce sa choroby.

 

 

6. Rýchlejšie sa zraníte, neustále cítite  bolesti, pribúdajú vám nové bolesti

 

Zranenie, ktoré ste si spôsobili náhlym zaradením behu do vášho výdaju tiež potrebuje nejaký čas na zotavenie a môže tento čas dočasne oslabiť vaše regeneračné schopnosti. Aj drobné zranenia teda môžu viesť k ďalším bolestiam a prípadne viesť k väčším problémom. Platí teda základné pravidlo, dajte všetkému čas, aj liečba niečo trvá. Nemôžete začať hneď s plným výkonom so zranením, pokiaľ sa vám už nejaké stalo. Choďte radšej pozvoľna, radšej vynechajte jeden tréning. Nič vám neutečie.

 

 

 

Zastavenie pretrénovania:

 

 

1. Pridávajte kilometre inteligentne:

 

Zabudnite na pravidlo pridávať každý týždeň 10% z nabehnutých kilometrov. Môžete sa rovnako zraniť ako keď pridávate nárazovo viac kilometrov. Nechajte si priestor pre progres. Môžete postupne pridávať kilometre ale miernym tempom, nemusíte sa náhliť v intervalových tréningoch. Nechajte čas na regeneráciu nielen vašich svalov, ale aj šliach a kĺbom - tým to trvá o čosi dlhšie.

 

2. Dajte si pauzu

 

Nemôžete trénovať tvrdo každý deň! Uistite sa, či vás tréningový plán obsahuje v sebe striedanie náročnejších tréningov s ľahšími tréningami. A dajte si raz za 7-10 dní úplnú pauzu od behania. Taktiež sa snažte občas zaradiť aj ľahký týždeň, kedy znížite svoj výkon o 30 až 40 %.

 

3. Spíte dostatočne a relaxujte

 

Pokiaľ nebudete mať dostatok spánku, tak váš výkon nebude ideálny, budete stagnovať, riskujete zranenia. Ideál je 7-8 hodín spánku denne a pokiaľ môžete, pravidelne saunujte a relaxujte.

 

4. Strava ako palivo pre váš výkon

 

Pokiaľ budete chcieť zvyšovať svoj výkon, bez kvalitnej stravy to jednoducho nepôjde. Vaše telo vyžaduje zvýšený príjem energie a stavebných látok. Snažte sa teda o pestrú stravu s dostatočným množstvom sacharidov ako ovocia a bielkovín.

 

5. Prestaňte trénovať

 

Pokiaľ stupeň pretrénovania prekročil určitú hranicu, jednoducho si dajte pauzu na dlhšiu dobu - budete potrebovať minimálne 3 týždne, pokiaľ by ste to prehnali

, tak aj 2 mesiace pre úplne zotavenie.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?