6 tipov pri výbere osobného trénera

Autor: Michael Achberger | 7.2.2014 o 12:00 | (upravené 7.2.2014 o 12:06) Karma článku: 6,58 | Prečítané:  2636x

Výber osobného trénera môže byť náročný proces. Je tak mnoho trénerov, kamarátka môže odporúčať svojho trénera, vám sa zase zapáčil tréner z časopisu, keď už o ňom písali. Najlepšie však je pri výbere trénera videť ho, ako pracuje s klientom priamo v teréne. Ale aj to môže byť zradné. Ponúkam vám teda 6 tipov, ktoré vám pomôžu vybrať si toho správneho...

Osobný tréningOsobný tréningMichael Achberger

1 ) Veľké komerčné fitko = kvalitní tréneri

 

Toto patrí medzi najčastejší názor , s ktorým som sa stretol . Ľudia prídu do veľkého fitka a rovno si to spoja s tým, že každý tréner v tomto fitku bude kvalitný . Bohužiaľ to tak nie je . Áno určite , rovnako ako kdekoľvek inde tam tiež nájdete kvalitných trénerov , ale aj tých čo buď úplne začínajú alebo proste a jednoducho nie sú dobrí . Dôležité je si uvedomiť , že tréneri vo všetkých fitkách zarábajú peniaze pre to dané fitko . Tréner nemôže prísť do fitka predstaviť sa a začať si hľadať klientov a trénovať . Danému fitku musí zarábať peniaze a bohužiaľ kvôli tomu kopa fitek neinvestuje peniaze a čas do zlepšovania kvality trénerov , ale do schopnosti tréningy predovšetkým predávať . Veľa z vás si teraz určite vybaví, ako sedí pri stole s trénerom a vypĺňa úplne rovnaký dotazník ako ďalší 3 ľudia pri vedľajších stoloch . A prechádzajú celým pripraveným cyklom úvodných hodín k členstvu. Paradoxne , je to tiež ale výhoda . Vďaka určitým špecifickým postupom , ktoré má každé väčšie komerčné fitko , to trénerov núti prechádzať s vami určitú administratívu a teda je takmer stopercentné , že budú vedieť váš zdravotný stav a ďalšie veci , aby sa vám pri tréningu nemohlo nič stať .

 

2 ) Vzhľad trénera

 

Veľa ľudí sa stále sústreďuje na to , ako tréner vyzerá . To , že je určitý tréner / trénerka vypracovaný a má perfektnú postavu neznamená , že to sú kvalitní tréneri , ktorí vám vedia pomôcť. Uvedomte si , že špičkoví športovci v akomkoľvek športe , majú trénera . Vyhrávajú preteky , robia rekordy a rovnako sa netrénujú sami a dosť možno nikdy ani trénermi nebudú . Trénuje ich niekto , kto mnohokrát ani nedosiahol také výsledky , ako oni .

 

Ďalší extrém sú tréneri , ktorí si svoje telo vypracovali , ale ďalej sa moc nevzdelávajú . Tu väčšinou býva problém , že ak nepatríte do podobného telesného typu , tak vám tréning nič nedá , pretože tieto tréneri vedia trénovať len seba a danú stavbu tela .

 

V neposlednom rade je dôležité si uvedomiť aj to , že nie každý tréner musí mať hlavný cieľ kulturistiku alebo jej varianty . Môže robiť Strongman , atletické disciplíny , vzpieranie - športových odborov nájdeme strašne moc . Teda jeho stavba tela a to ako vyzerá , nebudú také , ako u kulturistov , kde ich cieľ je vzhľad a správne propozície tela . Vzdelaním a praxou však môžu byť úplne bez problémov lepšími trénermi na zvýšenie sily , objemu , spevnenie , ... ako niekto , kto robí kulturistiku . Ak samozrejme chcete na súťaž , alebo sa chcete dostať do reprezentácie v atletike , potom je vo vašom záujme si nájsť toho najlepšieho trénera , ktorý sa na daný šport špecializuje .

 

Tréner by vám však mal byť sympatický a mali by ste si s ním rozumieť a bez problémov komunikovať tak , aby ste spolu mohli fungovať dlhšiu dobu . Čo sa nemusí zlučovať s tým , akú má kvalifikáciu a koľko toho vie . Ak to tak nebude , spôsobí to akurát to , že sa obaja budete na tréningoch trápiť a dosiahnete malé alebo žiadne výsledky .

 

3 ) Trénerská minulosť

 

Prečo je pre vás minulosť trénera dôležitá ? V bode 2 ) som napísal , že aj keď určitý šport niekto robil aj na vrcholovej úrovni nemusí to znamenať , že bude super tréner . Dôležitá a prínosná informácia pre vás je , že ten človek nejaký šport robil a vyskúšal si na svojom tele za tú dobu veľa rôznych cvikov , tréningov a metód . Takže aj bez akýchkoľvek kurzov a školení je stále teoreticky ďalej, než niekto , kto nikdy šport nerobil a povedal si , že by to mohlo byť fajn , tak si ide urobiť kurz a za pár týždňov je z neho tréner bez toho , aby mal za sebou roky cvičenia , skúšania , pozorovania - čo aký cvik robí , aké tréningové metódy fungujú a nefungujú , aké sú ich výhody a nevýhody apod. V dnešnej dobe si môžete trénerský kurz kúpiť za pár korún cez zľavové portály a kontrola kvality absolventov týchto rekvalifikačných kurzov je takmer nulová ..

 

4 ) Prístup k tréningu

 

Veľa ľudí hovorí , že  prvýkrát čo idú cvičiť, nevedia , ako spoznať , či je tréner dobrý alebo zlý . Okrem bodov vyššie spomenutých by malo byť pravidlo , že sa budete pýtať . Ak vás niečo zaujíma , tréner by nemal mať vôbec žiadny problém vám určité veci vysvetliť a úplne bez problémov vám popísať všetky dôvody prečo robíte , čo robíte . Skôr by ste mali mať problém ho zastaviť , pretože sa konečne niekto opýtal a prejavil záujem o všetky tie nudné princípy - prečo je tréning , stravovanie , mobilizačné veci - postavené a vykonávané určitým spôsobom. K tomu sa spája ďalšia vec a to je správanie trénera . Vždy by ste mali mať pocit , že je tam tréner pre vás a že sa o vás zaujíma . Ako o váš zdravotný stav , vaše ciele , .......... A podľa všetkých týchto vecí pripravuje program priamo pre vás , aby vám to vyhovovalo a dosiahlo sa tak čo najrýchlejších výsledkov , po ktorých túžite . Ak dostanete očividne predtlačený papier tréningu A , B alebo C s jedálničkom A , B tak je to zle .

 

 

5 ) Odporúčania a očakávania

 

Tu to pre zmenu zase trochu otočím na vás . Či už sa jedná o odporúčanie od niekoho , alebo o negatívne skúsenosti , musíte si vždy uvedomiť , či daný človek mal rovnaké ciele a odhodlanie ako vy .či mu nešlo len o to mať možnosť pri káve hovoriť, že má trénera a pritom cvičiť nemieni a nemieni ani dodržiavať jedálniček. Vždy si porovnajte , či s tými , čo sa porovnávate v cvičení , ste na rovnakej vlne a nasadení niečo zmeniť a niečo dosiahnuť , pretože váš kamarát / kamarátka mohli mať skvelého trénera , s ktorým si chodili len pokecať a za 14 dní došli raz včas , 2x o 30min neskoro a zvyšok zrušili . Potom sa nemôže nikto čudovať , že sa nikam nedostali.

 

6 ) Výsledky tréningu

 

 

Ak už trénera máte a riešite , či teda máte požadované výsledky alebo nie , je potrebné sa tiež ale zamyslieť nad sebou a nie všetko hádzať na trénera . Nežije s vami a netrávi s vami každú hodinu vášho života . Musíte si siahnuť aj do svojho svedomia , či dodržiavate jedlo , ako ste sa dohovorili , či sa snažíte treba viac odpočívať a nie ste namiesto toho 3x týždenne niekde na party . Ak robíte na tréningu to , čo vám tréner povie , alebo iba vymýšľate extra pauzy , chodíte neskoro a nedávate tréningu 100 % . Všetko toto sú veci , ktoré ovplyvňujete vy a ak ich nerobíte poriadne a kašlete na to , tak môžete mať najlepšieho trénera na svete a výsledky mať rovnako nebudete.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?