Nový rok - čas fitness predsavzatí

Autor: Michael Achberger | 31.12.2013 o 12:22 | (upravené 31.12.2013 o 12:45) Karma článku: 4,62 | Prečítané:  676x

Nový rok je už skoro tu. Zatiaľ čo mnoho ľudí plánuje využiť tento výnimočný čas na zlepšenie zdravotných problémov, alebo chcú schudnúť, tak problém s týmito cieľmi je, že sú veľmi náročné na zachovanie si istých štandardov, ktoré tie ciele vyžadujú. Väčšina ľudí chce vidieť  výrazný úbytok na váhe počas niekoľkých mesiacov, alebo dúfajú, že zmenia svoje stravovacie návyky počas niekoľkých týždňov. Bohužiaľ, chudnutie, hlavne to novoročné, môže byť zložitejšie ako sa na prvý pohľad zdá. Týmto článkom vám chcem poradiť, ako môžete vydržať pri vašich cieľoch dlhšie ako pominulé roky.

PredsavzatiaPredsavzatiaMichael Achberger foto: iphone

Stanovte si reálne ciele

Najprv si vyberte časové rozpätie, ktoré je dosiahnuteľné. Napríklad si stanovte, že počas prvých troch mesiacov schudnete 4,5 kg na váhe. To by bol zdravý spôsob ako schudnúť asi pol kila kilo týždenne. Je možné, že sa vám to bude dariť aj rýchlejšie, ale pre zdravý spôsob chudnutia je takáto norma lepšia. Ak sa snažíte žiť zdravšie, či už pomocou diéty a cvičenia, nastavte si realistickejšie ciele. Napríklad trénujte po dobu 30 minút 2-3 dni v týždni  a postupne zvyšujte v priebehu celého roka. Keď sa snažíte jesť zdravšie, vykonávajte drobné zmeny v stravovaní, ako je jesť jedno ovocie denne, tým si z týchto drobných zmien vytvoríte každodenný zvyk.

Získajte si podporu okolia

Aby ste splnili svoje predsavzatia, budete tiež potrebovať podporu v rámci svojho každodenného života. Zatiaľ čo rodina a priatelia sú skvelý podporný systém, je tiež nutné „očistiť“ svoje obydlie a pracovné priestory. Pokúste sa odstrániť všetky nezdravé potraviny alebo potraviny, na ktoré máte slabosť a neboli by v tom období pre vás vhodné. Medzi také potraviny by sme mohli zaradiť chipsy, sušienky, keksy, chlieb alebo musli tyčinky a všetky ostatné „nebezpečné“ potraviny, ktoré máte na vašom pracovnom stole každý deň.Nahraďte tieto položky zdravšími alternatívami v chladničke,špajzy a v práci. Rozhodnite sa napríklad takým spôsobom ako nápríklad:  grécky jogurt má viac bielkovín, takže po  zjedení máte vyšší pocit plnosti. Alebo namiestoštandardných sušienok si zadovážte celozrnné, alebo chlieb s vysokým podielom vlákniny. Kúpte si ovsené vločky, čerstvé ovocie, zeleninu a zapracujte aj na vašom pitnom režime. Pokiaľ ste sa stránili bielemu jogurt kvôli jeho neštandardnejchuti, tak zvážte, že aj menšie množstvo bieleho jogurtu zabraňuje chuti na sladké a to už stojí za zváženie.

Jednoduchá organizácia cvičenia

Okrem samotného tréningu si môžete vyskúšať nájsť čas pre  cvičenie s priateľmi alebo s rodinou. Zvýšite tým váš celkový denný výdaj. Ak je náročné vytvoriť si tréningovú rutinu, tak si pripravte oblečenie na tréning každý deň a nastavte si pripomienku do telefónu. Zabránite tým, že by ste nebolipripravení na tréning a vždy budete rátať s tréningom, keď už to budete mať nastavené v telefóne. Využite prestávky počas dňa na prechádzky alebo na jednoduché cviky, využite každý čas na výdaj a neuľahčujte si všetko čo sa dá. Vytvoríte si tým návyk a efekt bude o to silnejší.

Vytvorte si zdravé priority

Asi najťažšia vec, ktorú musíte vykonať je , aby sa všetkytieto zmeny dali uplatniť vo vašom hektickom živote. Vytvorte si zoznam vecí, ktoré je potrebné urobiť. Ak chcete pomôcť s varením, vytvorte si ponuku každý týždeň, takže budetepresne vedieť, čo budete potrebovať v obchode – tým minimalizujete možnosť prijímať jedlo vo fast foodoch. Ak sa musíte stravovať mimo pracoviska, nezabudnite pri výbere, že zdravé potraviny ako šaláty alebo wrapy sú často v ponuke a sú to určite lepšie možnosti. Ale aj takéto stravovanie s mierou, nemôže to byť základ vášho jedálnička. Takúto ľahkú večeru si môžete občas dopriať a nebude to pre vásžiadny problém pri dosiahnutí vašich cieľov.

Zjednodušene povedané, váš tanier nemusí byť plný až po okraj, stačí menej, znížite si tým svoj denný príjem. Pokiaľ však prídu neúspechy, nebuďte z toho frustrovaní. Nebojte sa začať znova. Ako náhle si však vytvoríte zdravé návyky, zvyšok už nebude taký náročný a vy si už môžete užívať svoj dosiahnutý cieľ.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?