Spaľujte tuky do dokonalosti so sacharidovými vlnami

Autor: Michael Achberger | 8.11.2013 o 12:19 | (upravené 8.11.2013 o 15:03) Karma článku: 6,50 | Prečítané:  2971x

Koľko ľudí, toľko spôsobov... chudnutia. Každý má na to iný spôsob, každý poradí niečo iné. A často sa stane, že to práve vám nepomôže. Netreba sa však vzdávať, naozaj existujú spôsoby ako kvalitne a relatívne rýchlo schudnúť. Možno ste o nej už počuli, možno nie, ale práve preto si dnes urobíme taký náhľad na sacharidové vlny. To je diéta, ktorá skutočne funguje, mnoho ľudí ju skúsilo, držia sa jej fitnesky, aj mnoho známych ľudí. Práve túto diétu nasadzujú tréneri hviezd svojim klientom.

Sacharidové vlny, teda cyklovanie sacharidov, funguje rovnako ako iné diéty – počas dodržiavania jedálnička jednoducho musíte cvičiť, musíte si dávať kardio tréningy. Ale účinnosť tréningov je omnoho vyššia. Snažte sa teda aspoň počas dodržiavania tejto diéty 3x do týždňa cvičiť a aspoň 2x kardio tréning.

 

Ako to funguje:

Keď ponecháte vašu spotrebu sacharidov na každý deň na rovnakých hodnotách, telo sa tomuto stravovaciemu návyku prispôsobí a začne byť necitlivé k zmenám. Cyklovanie sacharidov teda pomáha stimulovať spotrebu telesného tuku tým, že v dňoch zníženého príjmu sacharidov sme nútení používať ako energetický zdroj tiež tuky. Vlny s nízkym prísunom a s vyšším prísunom sacharidov ochránia organizmus pred tým, aby sa na stály prísun sacharidov a energie adaptoval a tvoril si tuk do zásoby. Princíp cyklovania sacharidov by sa dal tiež vyjadriť tým, že čím viac udržujete svaly v očakávaní zmien, tým lepšie reagujú na tréning – majú trvalo zvýšené napätie, tonus a tuk sa drží na minime.

 

Cyklus na vyrysovanie:

Existuje taktiež mnoho schém, ako cyklovať sacharidy. Niekto odporúča 4-dňový cyklus, niekto 10-dňový. Ja odporúčam 4-dňový cyklus, mne osobne sa najviac osvedčil ten. Prvý tréningový deň budete na nízkom príjme sacharidov, druhý deň tento príjem zdvojnásobíte, tretí deň na ňom zostanete a štvrtý deň ho zase zredukujete na polovicu. Napr. v dňoch 1 a 4 budete jesť 1 g sacharidov na kilogram hmotnosti a v dňoch 2 a 3 ich budete prijímať 2g/kg hmotnosti. Cyklus by mal trvať 4 dni. Po uplynutí štvrtého dňa sa celý cyklus zase zopakuje. Túto schému dodržujte aj počas netréningových dní. Nastavte si váš rysovací program na 4 týždne a zopakujte si tento cyklus 7-krát.

Pondelok: nízky príjem 1
Utorok: vysoký príjem 2
Streda vysoký príjem 3
Štvrtok: nízky príjem 4
Piatok : nízky príjem 1
Sobota: vysoký príjem 2
Nedeľa: vysoký príjem 3
Pondelok: nízky príjem 4

Upozorňujem, že množstvo sacharidov závisí od bazálneho metabolizmu daného jedinca. Môže sa to teda líšiť od konkrétneho prípadu.

Zdroje sacharidov: ovsené vločky, ryža, /cestoviny/ V dňoch 1 a 4 sa snažte jest 3 - 4 g proteínov na kg hmotnosti. Samozrejme, táto hodnota je tiež individuálna. V dňoch 2 a 3 sa snažte jesť tiež bielkoviny v množstve 3 - 4 g na kg hmotnosti.

Zdroje bielkovín: vajíčka, syr, srvátkový proteín, kuracie prsia, morčacie prsia, nízkotučné ryby

 

Podpora cyklovania:

Rybí tuk: podporuje tvorbu telesného tepla a tým zvyšuje metabolizmus. Zároveň bráni tuku zo stravy, aby sa uložil do telesných tukových zásob. Stačí 1 g denne.

CLA: je to neesenciálna mastná kyselina. Zabraňuje jo-jo efektu, teda opätovnému vstupu tuku do buniek. Dávkovanie: 3 x 2 kapsule denne s hlavným jedlom.

Zelený čaj: pomáha udržať metabolizmus počas dňa vo zvýšenom výkone. Dávkovanie: počas dňa 2 - 3 šálky zeleného kvalitného silného čaju.

Synefrin: látka urýchľujúca metabolizmus a potláčajúca chute do jedla. Stimuluje a núti tukové bunky, aby sa zbavovali svojej tukovej výplne, ktorá sa dostáva do svalov, aby sa tam s využitím kyslíku spálila. Dávkovanie: 1 kapsula synefrinu 30 - 60 minút pred výkonom.

Alternatívne vlny: Vo svojej praxi som sa stretol aj s takým typov sacharidový vĺn, kde sacharidy postupujú nasledovne: 1. deň 50 g, 2. deň 100 g, 3. deň 200 g a 4. deň 350 g. To je tiež len príklad dávkovania. Samozrejme, máte na výber, ktorou cestou sa vyberiete. Dôležité je a hlavný princíp cyklovania sacharidov znamená nenechať telo zaspať počas diéty. Iba tak dosiahnete svoje maximum.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

O 13. a 14. plate už nahlas hovorí aj Smer. Kto, kedy a ako ho dostane

Koaličné strany sa zrejme dohodnú na úľavách pre firmy, ktoré vyplácajú ľuďom trináste a štrnáste platy.

KULTÚRA

Rytmus bude nadávať, orchester hrať

Ľahší primitivizmus a ukáznenosť vraj idú dokopy.


Už ste čítali?