reklama

Crossfit - prečo áno a prečo nie

Nastalo takzvané CrossFit šialenstvo. Mnoho ľudí je motivovaných vyskúšať nový prístup k tréningom, cvičeniu. V CrossFite vidia cieľ vyzerať krajšie za jednoduchších podmienok, dosahovať výkony špecifické v CrossFite, vyzerať ako hlavní predstavitelia CrossFitu alebo len chcú skúsiť niečo nové a účinné. Ale naozaj CrossFit funguje?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)

CrossFit nielen transformuje tvoje telo, ale zmení všetko, kto si, ako sa pozeráš na svet, čo si myslíš, dostane ťa za hranice tvojich možnosti - týmito slovami často ohurujú nových záujemcov o CrossFit. Toto cvičenie sa pre mnohých stalo doslova životným trendom, tréning už nie je len tréningom, ale akýsi druh krížovej výpravy.
Pre mnohých sú tieto slová možno až príliš vzdialené, ale mnoho ľudí im verí. Je však CrossFit to správne cvičenie pre vás? Prinesie vám okrem tréningu aj niečo viac? Poďme sa teda pozrieť na to, čo je crossfit:

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
crossfit ladies
crossfit ladies (zdroj: http://www.dominicmunnelly.ie/wp-content/uploads/2010/12/crossfit-ladies.bmp)


Už teda ste určite vytušili, že CrossFit je cvičebný program, základom je vysoká intenzita, ktorá sa zameriava na vykonávanie rôznych silových a aeróbnych cvičení. Cvičenia sú často krátke - 30 minút, ale v komerčných programoch sú často predĺžené až na 50-60 minút. Pokiaľ je však vedená hodina správne nastavená, tak vám tých 30 minút bude bohate stačiť. Počas cvičenia si sledujete výkon a porovnávate si výsledky s ďalšími účastníkmi v skupine, pozorujete si svoj progres - to je veľmi dobrá a vhodná motivácia.
CrossFit ale nie je len o dosahovaní výsledkov, je to určitý typ kultúry, má veľký sociálny podtón. A taktiež je to silný marketing. 
CrossFit tak v sebe nesie mnoho pozitív, ale nájdu sa aj nejaké negatíva. Týka sa to primárne efektívnosti tréningu a sľubovanej transformácie tela. Od fitnessu ku cross cvičeniu vedie iba malý krôčik. Ale nemožno tieto dva pojmy spájať dokopy. Fitness je stav byť fit a zdravý. A fit by sme mohli definovať ako byť v dobrom zdravotnom stave, z dôvodu pravidelnej fyzickej aktivity, jednoducho byť v kondícii. Kondíciu by sme vedeli merať hneď niekoľkými spôsobmi:
Testovaním svalovej sily
Testovanie kardiovaskulárnej kondície
Zloženie tela
Testovanie flexibility
Testovanie metabolického zdravia

SkryťVypnúť reklamu
reklama
CrossFit
CrossFit (zdroj: http://www.fit.com.my/wp-content/uploads/2014/05/rorym_Games2010_AffE2_JTincher_Deadlift_.jpg)


...
Zlepšením celkovej kondície sme silnejší, naše srdce je odolnejšie voči stresovým faktorom, sme svalnatejší, štíhlejší, pružnejší. Dokážeme lepšie využiť všetky živiny, ktoré do seba dávame, zlepšuje sa nám fyzická a psychická regenerácia. 
Na rozdiel od toho CrossFit je zameraný nie na horeuvedené faktory, ale smerovanie cross cvičení spočíva priamo v prekonávaní daných cvikov - pri CrossFite ste tak fit, nakoľko môžete robiť CrossFit. Je to chytré a pohodlné, marketingovo prijateľné a pre mnohých ľudí jednoduchšie. Ale bohužiaľ, to nestačí.
Nie ste tak fit, nakoľko dokážete robiť CrossFit. Ak si pozriete na nejakú bežnú hodinu cross tréningu, tak uvidíte veľa slabých ľudí, prípadne mnoho ľudí s nadváhou, nepružných ľudí, ktorí sa cítia ako Sparťania, lebo dokážu cvičiť predpísané počty opakovaní vo veľkej intenzite. Nakoniec celé cvičenie ukončia doplnením energie sladkosťami, alebo pizzou či fastfoodmi. 
Takto by to určite nemalo vyzerať. Je úplne samozrejmé že patrí obdiv ľuďom, ktorí sa snažia prekonávať svoje hranice. Treba si však uvedomiť, že sa to dá aj inak a efektívnejšie. CrossFit nie je komplexným riešením ako byť fit, kondične na vrchole. 
Keď spojíte silový tréning s kardiovaskulárnym tréningom - používanie ťažkých váh s vysokou intenzitou, tak vás táto kombinácia zastaví v celkovom progrese - telo dostáva zmiešané signály a poškodzuje sa tým schopnosť svalov prispôsobiť sa jednotlivým prístupom. Taktiež kardio pred tréningom poškodzuje dôležité anabolické hormóny. Z toho vyplýva, že kombinácia tréningu zameraného zároveň na silu a vytrvalosť vedie k celkovej strate efektivity pri oboch cieľoch. CrossFit teda nie je univerzálnym nástrojom pre zlepšenie sily a aeróbnej kapacity. Pokiaľ sa chcete v tom zlepšiť, zamerajte sa oddelene na tieto ciele a efekt bude omnoho účinnejší.
Nie je preto žiadnym prekvapením, že crossfiťáci nie sú nijako zvlášť svalnatí, ani príliš aeróbne zdatní. Samozrejme nájdu sa aj výnimky, ale musia byť na to splnené určité genetické predpoklady.

SkryťVypnúť reklamu
reklama


Problém pretrénovania sa
CrossFit často uplatňuje pravidlo: bez bolesti nie sú výsledky. Je to určitý prístup k cvičeniu, kde absolútne fyzické vyčerpanie je považované za úspech. Prekonanie takéhoto vyčerpania z vás robí priamo "bojovníka". 
Toto je ale priama cesta k pretrénovaniu sa. Dokonca chronické pretrénovanie. Typické príznaky pretrénovania sú vyčerpanosť, celková únava, depresia, nepokoj, strata chuti do jedla, strata túžby pracovať, strata chuti na sex. 


Problém zranení
Spoločný znak ľudí cvičiacich CrossFit je zranenie sa rôzneho charakteru. Potvrtnutie, natiahnuté svaly, roztrhané väzy, poškodené kĺby. Nie je to však žiadne prekvapenie. Bezpečnosť na CrossFit tréningoch závisí na tréneroch. Ak nováčik začne s komplexnými cvikmi i ako je napríklad mŕtvy ťah, tak musí vedieť veľmi dobre, ako sa daný cvik vykonáva. Musí dostať danú techniku do tela. Je veľmi pravdepodobné, že poriadna technika sa zanedbá a pri zvyšovaní náročnosti pri absolútnom zlyhaní sa zranenie veľmi rýchlo dostaví.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
riziko zranení
riziko zranení (zdroj: http://crossfitwilmington.com/wp-content/uploads/2013/09/Broken-lift.jpg)


Ako teda znie záverečné odporúčanie?
Záleží to od vašich cieľov. Ak máte záujem o niečo si zlepšiť kondíciu a popritom sa dobre zabaviť, tak potom CrossFit je pre vás ideálna voľba a môžem vám ho len odporučiť. Nájdite si dobrého trénera, ktorý vás bude dobre viesť, vie čo je to pretrénovanie sa a pozná potencionálne riziko zranení. Pri CrossFite taktiež spoznáte mnoho ľudí a v skupine sa vám bude cvičiť veľmi dobre.
Ak ale hľadáte maximálnu pevnosť, zlepšenie vašej postavy, svalového objemu, flexibility, maximálnej aeróbnej kapacity či len spevnenie zadočka, tak crossfit nie je optimálnou voľbou.

Michael Achberger

Michael Achberger

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  530
  •  | 
  • Páči sa:  894x

Som profesionálny osobný tréner. Celý svoj život som sa venoval fitnessu a riešil som všetky otázky ohľadom stravy, cvičenia, motivácie. Mojimi rukami prešlo mnoho spokojných klientov, kedže moja práca ma veľmi baví a neustále sa chcem zlepšovať. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu